Menu

   2020 / 2021

WRZESIEŃ

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

      Rozpoczęcie roku szkolnego jest ważnym wydarzeniem dla wszystkich uczniów szkoły i ich rodziców. Rozpoczęliśmy tradycyjnie 1 września mszą świętą w kościele parafialnym, następnie w budynku szkoły z uwzględnieniem szczególnych zasad bezpieczeństwa w związku istniejącą nadal pandemią COVID-19.
      Na początek pani dyrektor Edyta Wożniczka powitała wszystkich przybyłych uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. Następnie przekazała najważniejsze informacje, omówiła zasady organizacji pracy, między innymi omówiła jak wyglądają zasady przebywania uczniów w szkole oraz rodziców (ograniczone przebywanie osób z zewnątrz). Przy głównym wejściu znajduje się płyn do dezynfekcji i każdy kto wchodzi na teren szkoły ma obowiązek zdezynfekować ręce... Wszystkie te i inne zasady udostępnione są w Procedurach bezpieczeństwa zamieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce COVID-19, do których wszyscy mają się dostosować.

NARODOWE CZYTANIE

      W dniu 7 września nasza szkoła włączyła się w inicjatywę Kancelarii Prezydenta RP polegającą na wspólnym czytaniu narodowej literackiej klasyki. Ósma edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", podczas której w tym roku była czytana powieśc Juliusza Słowackiego "Balladyna".
      Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020

      Dnia 18 września wszyscy uczniowie wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Tegoroczne hasło brzmi: "Rezygnuję, Redukuję, Segreguję". Pomimo, że mamy pandemię COVID-19, to nie możemy zapomnieć o tym, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który powinniśmy wszyscy bez wyjątku dbać.
      Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie przez co rośnie również ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać "drugie życie" zamiast trafić na wysypisko śmieci. Głównie są to butelki PET po napojach, słomki, kubki, jednorazowe sztućce plastikowe opakowania kartonowe tzw. tetrapaki oraz jednorazowe reklamówki, z tych ostatnich tak naprawdę możemy i powinniśmy zrezygnować zastępując ich materiałowymi torbami wielokrotnego użytku.

DZIEŃ CHŁOPAKA

      Dnia 30 września w naszej szkole obchodziliśmy "Dzień Chłopaka". Organizatorem była pani Monika Kotlarz we współpracy z Samorządem Uczniowskim oraz panią Beatą Ładną.
      Organizatorzy zorganizowali dla uczniów klas I -VI zawody sportowe. Uczniowie podzieleni byli na dwie drużyny. Jedna drużyna składała się z chłopców, druga z dziewcząt. Obie drużyny konkurowały ze sobą zgodnie z zasadą fair play.
      Tego dnia wszyscy uczniowie otrzymali od Rady Rodziców słodki upominek. Dziewczynki z poszczególnych klas z okazji święta chłopców wręczyły swoim kolegom upominki.

PAŹDZIERNIK

X ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

      2 października 2020 roku odbył się X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: "Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Jest to dzień symboliczny a ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.
      W tym dniu nasi uczniowie również wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Koordynator akcji Edyta Kalisiewicz - nauczycielka matematyki egzaminowała uczniów z klas V i VI. Egzamin zdały prawie wszystkie dzieci. Osoby te otrzymały tytuł: EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.
      Po egzaminach uczniowie z klas V-VI brali udział w rozwiązywaniu łamigłówek matematycznych z zastosowaniem tabliczki mnożenia.
      Uczniowie klas 0-III także brali udział w tym dniu. Rozwiązywali oni łamigłówki dostosowane do ich wieku, między innymi rysowali sowę w kolorach odpowiadających wynikowi działań lub rozwiązywali łamigłówkę labirynt.

SZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
"WHAT DO I KNOW ABOUT GREAT BRITAIN?"

      Dnia 7 października odbył się Szkolny Konkurs z Języka Angielskiego "What do I know about Great Britain?". Celem konkursu było m.in. doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz poszerzenie wiedzy o kulturze, geografii oraz życiu codziennym w Wielkiej Brytanii. W konkursie udział wzięli uczniowie klas V-VI. Uczniowie pisali test 45 minut. Laureatami konkursu zostali:
      Wiktoria Woźniczka - I miejsce
      Aleksandra Wdowicz - II miejsce
      Dawid Woźniczka - III miejsce
      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej oraz pamiątkowe dyplomy. Konkurs przygotowała pani Aneta Semeniuk.

      Zwycięzcom konkursu bardzo gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach językowych!

BAJKA O KORONAWIRUSIE

      Dnia 9 października dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej obejrzeli bajkę o koronawirusie. Bajka wyjaśniła uczniom skąd pochodzi wirus, dlaczego jest taki groźny oraz jak się przed nim chronić. Dzięki treściom zawartym w bajce uczestnicy przypomnieli sobie co to jest izolacja, kwarantanna oraz jak dbać o higienę podczas pandemii. Za przeprowadzenie spotkania odpowiedzialna była p. Justyna Krupa - Rzecznik Praw Ucznia. Bajka została udostępniona przez Kuratorium Oświaty w Lublinie.



DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      W dniu 14 października w naszej szkole panował uroczysty nastrój, związany z Dniem Edukacji Narodowej oraz Ślubowaniem klasy I i Pasowaniem na Przedszkolaka Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej.
      Dzień Edukacji Narodowej to okazja do podziękowań i życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły. Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor Edyta Woźniczka, która wszystkim swoim pracownikom życzyła sukcesów zawodowych oraz  radości z wykonywanej pracy.
      Uczniowie klas V-VI przygotowali pod okiem p. Moniki Dudziak, montaż słowno-muzyczny.
      Następnie wystąpili uczniowie klasy pierwszej oraz drugiej, których przygotowała do występu wychowawczyni, p. Edyta Woźniczka, gdzie zaprezentowali się śpiewając piosenki, recytując wiersze i odpowiadając na pytania, aby na koniec uroczyście przystąpić do złożenia ślubowania.
      Po ślubowaniu odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej. Pasowania udzieliła pani Dyrektor Szkoły Edyta Woźniczka, po czym uczniowie klasy drugiej wręczyli młodszym kolegom upominki.
      Ostatnim również bardzo ważnym wydarzeniem tego dnia było "Pasowanie na Przedszkolaka". Dzieci z oddziału przedszkolnego, pod pieczą p. Justyny Krupy, zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Po części artystycznej, pani dyrektor Edyta Woźniczka dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka dzieci, kładąc na ramieniu każdego dziecka kolorową kredkę. Na twarzach przedszkolaków widać było powagę i dumę. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i upominek.
      Ten uroczysty dzień zakończył się sesją fotograficzną.

KLAUN WALDUŚ

      20 października 2020r. gościliśmy w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wólce Kańskiej, dobrze znanego dzieciom, Klauna Waldusia. Tym razem hasłem przewodnim było: "Higiena to ważna sprawa, dobrego zdrowia podstawa". W zabawny i ciekawy sposób przedstawione zostały treści, mówiące o konieczności dbania o codzienną higienę a w obliczu panującej pandemii o zakrywaniu ust i nosa maseczką, przyłbicą oraz o dezynfekcji rąk.
      Klaun zaprezentował uczniom wiele magicznych sztuczek, które cieszyły się uznaniem publiczności. W swoim programie pokazał sztukę iluzji, żonglerkę. Twarze uczniów były uśmiechnięte i zadowolone. Uczniowie nie tylko uważnie oglądali cały występ, ale brali też czynny udział w niektórych sztuczkach ze szczególnym przestrzeganiem zasad higieny.
      Pokaz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W programie wzięli udział wszyscy uczniowie 0 - VI.

POGADANKA PROFILAKTYCZNA NA TEMAT UŻYWEK I UZALEŻNIENIU

      Dnia 22 października p. Monika Dudziak przeprowadziła dla uczniów NSP w Wólce Kańskiej spotkanie na temat rodzaju używek, skutkach ich zażywania i uzależnieniu od nich.
      W trakcie spotkania nauczyciel sprawdził jaką wiedzę o używkach posiadają uczniowie. Śmiało można stwierdzić, że każdy uczeń potrafił wymienić większość używek, przy pomocy nauczyciela wymieniali skutki ich zażywania. Na zakończenie spotkania p. Monika Dudziak wyświetliła zebranym film informujący, czym jest uzależnienie od używek.
      Spotkanie zostało przeprowadzone ze względu na konkurs profilaktyczny "Szanuj zdrowie, używkom powiedz STOP!", którego jednym z organizatorów jest p. Dudziak. Zadaniem konkursowym jest wykonanie przez uczniów plakatu o szkodliwości zażywania używek.

ZAJĘCIA TECHNICZNE W KLASIE I

      23 października w klasie I było zdrowo i kolorowo. Uczniowie wykonali smaczne i zdrowe kanapki, a także pełne witamin owocowe szaszłyki. Pani Justyna w roli "Magdy Gessler" oceniła wszystkie dania na ocenę celującą. Gratulujemy uczniom ich pierwszej samodzielnej kulinarnej przygody.

LISTOPAD

KAMPANIA FUNDACJI DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ "ZA DRZWIAMI".

      Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię "Za drzwiami", w której apeluje o reagowanie w sytuacjach krzywdzenia dzieci. Sytuacja epidemii, w której znaleźliśmy się jako społeczeństwo, jest zagrażająca nie tylko w wymiarze bezpośrednich infekcji koronawirusem. Jej konsekwencje - związane z przemocą i wykorzystywaniem seksualnym w izolacji – uderzają przede wszystkim w dzieci.
      Liczba przypadków przemocy domowej w okresie epidemii COVID-19 rośnie w gwałtownym tempie. Strach, niepewność, brak poczucia kontroli, atmosfera napięcia i zagrożenia towarzyszące codziennym przekazom medialnym to impulsy eskalujące agresję u dorosłych. Dodatkowymi czynnikami ryzyka wystąpienia przemocy lub jej nasilenia w przypadku, gdy ta miała miejsce już wcześniej są restrykcyjne ograniczenia, mające minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i związana z tym przymusowa izolacja. Osoby doświadczające przemocy bywają tygodniami uwięzione w jednym domu ze sprawcą. Te fakty potwierdzają także obserwacje bieżącej pracy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę... :

https://fdds.pl/kwarantanna-nie-izoluje-od-przemocy-rusza-nowa-kampania-fundacji-dajemy-dzieciom-sile-za-drzwiami/?fbclid=IwAR2kXVN1lGO_HeyIMh2-R64-9nX-BJOgYRiwBtoIYNkhjFZWLTQV8lzngJU







SZKOLNY KONKURS PROFILAKTYCZNY
"SZANUJ ZDROWIE, UŻYWKOM POWIEDZ STOP!"

      Nasi uczniowie 0-VI wzięli udział w Szkolnym Konkursie Profilaktycznym pn. "Szanuj zdrowie, używkom powiedz STOP!".
      Celem konkursu było: dostarczenie podstawowych wiadomości o substancjach uzależniających, propagowanie wiedzy na temat szkodliwości uzależnień, poszerzenie wiedzy na temat wpływu zdrowego stylu życia na zdrowie, sprawność intelektualną i kondycję fizyczną, kształtowanie umiejętności rozpoznawania psychologicznych cech uzależnienia, propagowanie życia bez nałogów, wykształcenie wśród dzieci zachowań asertywnych, koleżeństwa, współpracy, dobrej komunikacji, wrażliwość na krzywdę i zło oraz potrzeby drugiego człowieka,rozwijanie ekspresji twórczej.
      Konkurs polegał na wykonaniu samodzielnej pracy plastycznej na formacie A3, techniką dowolną. W skład komisji oceniającej prace uczniów weszli członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którzy wyłonili zwycięzców w trzech kategoriach:

I kategoria: grupa przedszkolna
I miejsce - Filip Łysomirski
II miejsce - Lena Naróg
III miejsce - Jowita Bąk

II kategoria: klasy I-III
I miejsce - Oliwia Kniażuk
II miejsce - Grzegorz Krupa
III miejsce - Roksana Pasieczna

III kategoria: klasy V-VI
I miejsce - Aleksandra Wdowicz
II miejsce - Amelia Iwaniuk
III miejsce - Dawid Woźniczka
      Finał konkursu odbył się 5 listopada, zwycięzcy otrzymali indywidualne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy, pozostali nagrody pocieszenia, dyplomy. Nagrody ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rejowcu Fabrycznym w ramach realizacji gminnego programu profilaktyki na rok 2020. Konkurs zorganizowały panie: Edyta Woźniczka, Beata Wdowicz oraz Monika Dudziak.

III REGIONALNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA - EDYCJA 2020 
"W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II"

      Dwoje uczniów naszej szkoły: Szymon Protasiewicz (kl. II) i Aleksandra Wdowicz (kl. VI) wzięło udział w III Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania- edycja 2020 "W hołdzie Janowi Pawłowi II". Organizatorem Konkursu była Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie, zaś adresatami Konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Chełma, powiatu chełmskiego, powiatu krasnostawskiego i powiatu włodawskiego.
      Celami Konkursu było m. in. włączenie się w ogólnopolskie obchody ROKU JANA PAWŁA II - uczczenie 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka oraz popularyzacja książki, literatury i czytelnictwa. Konkurs był podzielony na kategorie wiekowe. Szymon Protasiewicz reprezentował uczniów klas I-III, zaś Aleksandra Wdowicz uczniów klas IV-VI. Do konkursu przystąpiło 44 uczestników. Zadanie konkursowe polegało na dostarczeniu do Organizatora (BP w Chełmie) filmu w formacie mp4, na którym uczestnik będzie czytał przez 2 minuty wybrany przez siebie fragment tekstu. Szymon czytał fragment z książki pt. "O Papieżu, który został Świętym : opowieść o Janie Pawle II.", zaś Aleksandra fragment z książki "Nasz Papież: historia życia Karola Wojtyły".
      Komisja przyznała po jednym Tytule Mistrza Pięknego Czytania w każdej kategorii. Wszyscy uczestnicy otrzymają książki, ufundowane przez Marszałka Województwa Lubelskiego oraz podziękowania za udział w konkursie. P. Edyta Woźniczka i p. Monika Dudziak udzieliły pomocy w wyborze fragmentu do odczytania i udzielały wskazówek merytorycznych. Natomiast kwestią techniczną (nagranie filmu i wysłanie w formacie mp4) zajęła się p. Beata Wdowicz.



AKCJA: "SZKOŁA DO HYMNU" 2020

      Nasi uczniowie w dniu 10 listopada wzięli udział w akcji: "Szkoła do hymnu" 2020. W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób nasza społeczność szkolna włączyła się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii uczniowie i nauczyciele połączyli się za pomocą komunikatorów i zaśpiewali hymn w formie on-line na poszczególnych lekcjach, jakich mieli w tej "godzinie". Oddział przedszkolny zaśpiewał na terenie szkoły razem ze swoją nauczycielką.



OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "STATEK DAR DZIECI"

      Nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym, pt. "Statek DAR DZIECI" organizowanym przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
      Celem Konkursu był rozwój osobisty, pobudzanie wyobraźni artystycznej oraz przybliżanie i upowszechnianie tematyki morskiej a tematem Konkursu było oddanie nastroju i atmosfery związanej z morzem, żeglowaniemi okrętownictwem. Uczniowie wykonali indywidualnie prace na formacie A3 pastelami olejnymi.
      Finał odbył się 11 listopada 2020r. Wśród prac naszych uczniów jury wyróżniło pracę uczennicy klasy VI Aleksandry Wdowicz, natomiast praca uczennicy klasy III Roksany Pasiecznej znalazła się w Galerii prac. Do konkursu uczniów przygotowała pani Beata Wdowicz.






SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI "NIEPODLEGŁA"

      Nasi uczniowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim pn. "Niepodległ", który organizowała p. Monika Dudziak. Zadaniem uczniów, którzy zgłosili chęć udziału w konkursie było nagranie fimu, w którym recytowali wiersz o tematyce patriotycznej i wysłaniu go do organizatora.
      Celem Konkursu było wspieranie najzdolniejszych uczniów, umożliwienie prezentacji ich umiejętności recytatorskich, wspierania wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez aktywność artystyczną, podniesienie świadomości narodowej, podniesienie poziomu świętowania wydarzeń Ojczyźnianych.
      Jury w składzie: p. Monika Dudziak, p. Monika Kotlarz i p. Agnieszka Remiś oceniły recytacje poszczególnych osób i wyłoniły laureatów w trzech kategoriach:

kategoria: oddział przedszkolny
I miejsce - Aleksandra Uchańska
II miejsce - Mikołaj Bzowski
III miejsce - Lena Naróg

kategoria: klasy I - III
I miejsce - Grzegorz Krupa
II miejsce - Szymon Protasiewicz
III miejsce - Roksana Pasieczna

kategoria: klasy V - VI
I miejsce - Wiktoria Woźniczka
II miejsce - Aleksandra Wdowicz
III miejsce - Dawid Woźniczka

Jury postanowiło ponadto wyróżnić dwie recytacje: Krystiana Mielniczuka oraz Huberta Kniażuka



KONKURS PLASTYCZNY
"CZYSTE POWIETRZE I ZDROWA WODA, TEGO POTRZEBUJESZ TY I CAŁA PRZYRODA"

      Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej wzięli udział w Konkursie Plastycznym pt. "Czyste powietrze i zdrowa woda, tego potrzebujesz Ty i cała przyroda", którego organizatorem był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z siedzibą w Lublinie. Konkurs trwał od 17 września do 30 października 2020r.
      Konkurs organizowany był przy współpracy i dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
      Celem Konkursu było: zachęcenie do samodzielnej obserwacji najbliższego otoczenia, zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, zachęcenie do poszukiwania rozwiązań, które każdy z nas może podjąć, aby chronić przyrodę, poprawić stan powietrza, czystość wody, zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, itp., rozwijanie zdolności artystycznych i twórczego myślenia.
      Wyniki ogłoszono na stronie internetowej organizatora 16 listopada 2020r. Wśród prac naszych uczniów jury przyznało I miejsce uczennicy klasy VI Aleksandrze Wdowicz, w kategorii klas IV-VI.
      Do konkursu uczniów przygotowała pani Beata Wdowicz.



DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      Dnia 25 listopada w oddziale przedszkolnym odbył się Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię święta oraz dowiedziały się w jakich bajkach występują misie. W tym magicznym dniu dzieci wykonały na śniadanie to co misie lubią najbardziej czyli misiowe kanapeczki z miodkiem. Przedszkolaki tego dnia bawiły się przy piosenkach "Jadą, jadą misie", "Pluszowy miś" oraz "Misiowa pobudka". Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną pt. Miś. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu i radości.
      Pomimo, że uczniowie klasy I i II uczą się zdalnie, również uczcili Dzień Pluszowego Misia, oglądając "Misie z Pluszakowa- Misiowi Przyjaciele" a także obejrzeli film o tym jak 25 listopada ustanowiono Dniem Pluszowego Misia oraz ciekawostki o tych sympatycznych zwierzątkach.



POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020

      Spis rolny to badanie obowiązkowe, które pozwala na pozyskanie kompleksowych danych na temat polskiego rolnictwa. Jest on realizowany co 10 lat i w tym roku on się odbył. W związku z tym Urząd Statystyczny w Lublinie zorganizował "Quiz z wiedzy o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 dla uczniów szkół podstawowych i średnich", gdzie w dniu 26 listopada na liście zwycięzców znalazły się dwie uczennice klasy V: Wiktoria Woźniczka i Nikola Pawlak. W związku z tym, że mamy laureatki quizu, szkoła zyskała 1 zestaw piłek (piłki do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej)  z logo Powszechnego Spisu Rolnego 2020.
      Celem konkursu było:
- rozwijanie wiedzy i umiejętności z zakresu statystyki, statystyki publicznej i Powszechnego Spisu Rolnego 2020 wśród uczniów szkół podstawowych i średnich
- wzbudzenie zainteresowania statystyką publiczną, wśród uczniów.




GRUDZIEŃ

ŚW. MIKOŁAJ

      Nastrój świąteczny gości już od pierwszych dni grudnia w naszej szkole, pomimo że uczniowie klas I-VI uczą się zdalnie. 7 grudnia oddział przedszkolny gościł utęsknionego świętego Mikołaja. Dotarł on do szkoły z workiem pełnym prezentów, co nasze dzieciaczki przyjęły bardzo entuzjastycznie. Było dużo radości i uśmiechów.



MIKOŁAJKOWA LOTERIA DLA NELI

      W tym roku nasza szkoła włączyła się w akcję MEN "Razem na święta", której celem jest zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.
      W ramach tej akcji w dniu 7 grudnia w naszej szkole zorganizowano Mikołajkową Loterię Fantową aby pomóc małej mieszkance Chojna Nowego.
      Nela Rozwałka, to dziewczynka która choruje na mukowiscydozę, by mogła funkcjonować niezbędne jest podawanie jej leku Kreon 10.000, który wspomaga trawienie.
      Pieniążki zebrane podczas loterii zostały przeznaczone na cel charytatywny- zakup lekarstwa. Uczniowie wraz z rodzicami bardzo chętnie wzięli udział w loterii w ustalonym reżimie sanitarnym.
      Organizatorzy dziękują za fanty dzieciom, rodzicom i pracownikom NSP w Wólce Kańskiej, mieszkańcom Chojna Nowego, właścicielom sklepów spożywczo- przemysłowych w Chojnie Nowym i Wólce Kańskiej.




JASEŁKA

      Oddział przedszkolny we wtorek 22 grudnia wprowadził wszystkich przybyłych w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Dzieci zaprezentowały  uroczyste Jasełka, do których bardzo pilnie się przygotowywały pod okiem p. Justyny Krupy.
      Mali aktorzy, we wspaniałych strojach, przygotowanych przez rodziców prezentowali się przepięknie. Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne.
      Po przedstawieniu Pani dyrektor życzyła wszystkim obecnym zdrowych i spokojnych Świąt. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie.




STYCZEŃ

"RAZEM NA ŚWIĘTA"

      Nasza szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom za włączenie się do akcji "Razem na Święta" - III edycji. Inicjatywa miała na celu zachęcenie uczniów do działań charytatywnych i wsparcia osób potrzebujących w okresie przedświątecznym.
      Ponad 12 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Razem na Święta". To rekordowa liczba zgłoszeń. Uczniowie i nauczyciele wspólnie organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, śpiewali kolędy, przygotowywali kartki z życzeniami oraz świąteczne upominki dla osób starszych i samotnych z najbliższej okolicy. Swoimi działaniami udowodnili, że pomagać można niezależnie od okoliczności.



LUTY

DOKARMIANIE PTAKÓW

      Piękna zima rozwesela dzieci, niestety jest to ciężki czas dla ptaków, które nie odlatują. W dniu 1 lutego uczniowie klasy 2 i 3 zawiesili przy szkole karmniki a także przynieśli do szkoly ziarna zbóż, aby móc codziennie dokarmiać ptaki.






DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

      Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku wypadło na 9 lutego.
Uczniowie klas V-VI na zajęciach zdalnych w ramach DBI obejrzeli filmy, które następnie zostały omówione:
1. "Cyberprzemoc" odc.3 w ramach projektu „Bezpieczna Szkoła w Strefie Schengen” zrealizowany na zlecenie Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin.
2. "CYBERPRZEMOC. Nie stosuj. Nie lajkuj. Nie udostępniaj"; Fundacja Feminoteka - uwrażliwienie uczniów na zjawisko cyberprzemocy. Zwrócenie uwagi, że bezmyślne komentarze, lajki czy udostępnienia mogą wyrządzić krzywdę drugiemu człowiekowi. Zniechęcenie do tego typu działań. Zwrócenie uwagi, że od cyberprzemocy dzieli tylko jeden “klik”. Uwrażliwienie uczniów, żeby dostrzegali przejawy cyberprzemocy i zaczęli na nie reagować.
3. Na stronie https://www.cyfrowobezpieczni.pl/ obejrzano filmy:
- Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi użytkownikami
- Bezpieczeństwo własnego wizerunku
- Hasła, loginy i bezpieczne logowanie
- Ergonomia korzystania z narzędzi cyfrowych
4. Film "Gdzie jest Mimi?" fundacji DajemyDzieciomSile - adresowany jest do dzieci w wieku 11-13 lat. Pokazuje czym jest cyberprzemoc, jakie są jej konsekwencje (zarówno dla ofiar jak i sprawców) oraz jakie sobie z nią radzić.
Ponadto zostały uczniom udostępnione broszury i plakaty:
1. "Razem w Sieci z Plikiem i Folderem": Plakat prezentuje 14 porad dotyczących korzystania z internetu, smartfonów i komputerów.
2. Radzenie sobie z cyberprzemocą: Ulotka zawierająca porady, jak radzić sobie z byciem nękanym, wyzywanym i ośmieszanym przez internet.
3. Pomoc ofiarom cyberprzemocy: Ulotka zawierająca porady, jak pomóc osobom nękanym, wyzywanym i ośmieszanym przez internet.
4. Pięć kroków do prywatności: Ulotka przybliżająca problem prywatności online.
5. Emoji - wyraź siebie: Ulotka przybliżająca ewenement emoji - obrazków przekazujących emocje.
Natomiast w klasie I pokazano szereg filmików ze strony saferinternet.pl "Owce w sieci", które w bardzo przystępny sposób wytłumaczył jakie mogą młodsi uczniowie napotykać zagrożenia w sieci. Uczniom klas II-III tematyka bezpieczeństwa internetu została przybliżona 12 lutego, również skorzystając ze strony: https://www.saferinternet.pl/menu/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/owce-w-sieci.html



ZDROWIE

      Uczniowie klasy I znają zasady dbania o zdrowie, aby utrwalić wiadomości wykonali ciekawe plakaty.



BAL KARNAWAŁOWY

      W dniu 17 lutego odbyła się w oddziale przedszkolnym oraz w klasach I-III zabawa walentynkowo-karnawałowa. Wszyscy zaopatrzyli się w karnawałowe maseczki, świetnie się bawili.



PODZIĘKOWANIE

      "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

Jan Paweł II.



      Dziękujemy anonimowemu darczyńcy za przekazanie zabawek dla oddziału przedszkolnego, puzzli i gier dla uczniów klas I-III, a także pięknych książek na rzecz biblioteki szkolnej w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wólce Kańskiej.



AKCJA "SERCE ZA SERCE"

      Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej w ramach obchodów Walentynek 2021 zorganizowała akcję "Serce za serce".
     Celem akcji było zebranie słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka w Siedliszczu.
      Wszyscy, którzy włączyli się w akcję otrzymali piernikowe serca wykonane przez uczniów NSP w Wólki Kańskiej.
      Dyrektor Szkoły- p. Edyta Woźniczka była mile zaskoczona pozytywnym odzewem zorganizowanej akcji. W zbiórkę słodkości włączyli się uczniowie, nauczyciele, pracownicy NSP w Wólce Kańskiej, Koło Gospodyń "Wólenianki" z Wólki Kańskiej, Rada Sołecka wsi Wólka Kańska, Sklep Spożywczy p. Barbary Uchańskiej, pracownicy OPS Gminy Rejowiec Fabryczny, a także anonimowi darczyńcy z Wólki Kańskiej.
      17 lutego p. dyrektor wraz z delegacją ze szkoły uroczyście przekazała 6 pudeł zebranych słodyczy dzieciom z Domu Dziecka w Siedliszczu.
      Cieszymy się, że uczniowie NSP w Wólki Kańskiej są wrażliwi na potrzeby innych.



TABLICZKA MNOŻENIA

      W dniu 18 lutego w naszej szkole zostały zamontowane na podstopnicach schodów kolorowa "Tabliczka mnożenia", która teraz pomoże uczniom skuteczniej ją zapamiętać. Uczniowie pokonując schody do sal lekcyjnych mogą ćwiczyć swój umysł i sprawność rachunkową.



SUPER TYDZIEŃ NAPISAŁ O NAS

      W wydaniu gazety "Super Tydzień" 22 lutego został umieszczony artykuł pt. "Serce za serce" dla domu dziecka o naszej akcji, która finał miała 17 lutego.



SZKOLNY KONKURS PROFILKATYCZNY
"UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE!"

      W naszej szkole został zorganizowany Szkolny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem: "Uzależnieniom mówimy NIE!". Odpowiedzialnymi za konkurs były panie: Edyta Woźniczka, Beata Wdowicz oraz Monika Dudziak. Celem konkursu było: propagowanie życia bez nałogów, uświadamianie dzieciom i młodzieży problemu uzależnień oraz kształtowanie zachowań promujących zdrowy styl życia.
      Uczestnikami konkursu były dzieci oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VI.
W kategorii klas 0-I konkurs polegał na: ułożeniu puzzli, wrzuceniu do kosza przedmiotów, które uzależniają, wyprowadzeniu z labiryntu rzeczy, które uzależniają, znajdowaniu różnic na obrazku.
W kategoriach klas II-III i V-VI konkurs został przeprowadzony w formie testu wiedzy (pytania zamknięte, jednokrotnego wyboru o zróżnicowanym stopniu trudności, w zależności od kategorii wiekowej). Finał konkursu odbył się 26 lutego.
      Komisja w składzie: Justyna Krupa, Edyta Woźniczka, Monika Dudziak wyłoniła zwycięzców.
KATEGORIA KLASY 0 - I
1 miejsce - Mikołaj Bzowski i Grzegorz Krupa
2 miejsce - Krystian Mielniczuk
3 miejsce - Fabian Kowalczyk i Lena Naróg

KATEGORIA KLASY II - III
1 miejsce - Paulina Świderczuk i Oliwia Kniażuk
2 miejsce - Roksana Pasieczna
3 miejsce- Szymon Dudek

KATEGORIA KLASY V - VI
1 miejsce - Aleksandra Wdowicz i Dawid Woźniczka
2 miejsce - Wiktoria Woźniczka
3 miejsce - Amelia Iwaniuk i Jakub Buda
      Zwycięzcy otrzymali indywidualne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy, pozostali nagrody pocieszenia. Nagrody ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rejowcu Fabrycznym w ramach realizacji gminnego programu profilaktyki na rok 2021.



MARZEC

KONKURS PLASTYCZNY PT. "MOJE POSTANOWIENIA WIELKOPOSTNE W ODNIESIENIU DO ZNAKÓW I SYMBOLI WIELKIEGO POSTU"

      Nasi uczniowie w lutym wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Moje postanowienia wielkopostne w odniesieniu do znaków i symboli Wielkiego Postu", którego organizatorem był Parafialny Klub Sportowy "MEANDRA" oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dorohuczy. Finał konkursu odbył się w dniu 7 marca. Uczennica klasy V Wiktoria Woźniczka zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VIII.
      Celami konkursu były: budowanie trwałej więzi emocjonalnej z treścią znaków i symboli wielkopostnych, wzmacnianie świadomości religijnej, integracja wspólnotowa, kreatywne uczestnictwo w wydarzeniach związanych z Wielkim Postem poprzez łączenie wiedzy religijnej i wyobraźni plastycznej, promowanie przeżyć religijnych poza kościołem.



KOLOROWE SKARPETKI

      21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale i Światowy Dzień Zespołu Downa. Symbolem tego dnia stały się kolorowe skarpetki i oznaczają "Kocham Cię takim jakim jesteś". Kto nosi kolorowe skarpetki wyróżnia się w tłumie, ale jednocześnie wysyła sygnał, że bycie "innym" nie oznacza nic złego.
      Pomysłodawcą ustanowienia Światowego Dnia Zespołu Downa był Stylianos Antonarakis, pochodzący z Grecji genetyk uniwersytetu w Genewie. Pierwsze obchody zorganizowano w Singapurze w 2006 roku. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna – przypada na 21. dzień trzeciego miesiąca w roku, nawiązując do trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów, powodującego występowanie tej wady genetycznej.
      Aby okazać im wsparcie nasi uczniowie włączyli się w kampanię edukacyjną Zespołu Kolorowych Skarpetek.



KWIECIEŃ

KONKURS MATEMATYCZNY

      8 kwietnia odbył się Konkurs Matematyczny dla klas V - VI, którego organizatorem była p. Edyta Kalisiewicz.
      W klasie V najwięcej punktów uzyskała Wiktoria Woźniczka.
      W klasie VI najwięcej punktów uzyskał Dawid Woźniczka.
      Laureaci otrzymali ocenę celującą, pozostali ocenę bardzo dobrą oraz wszyscy otrzymali drobny upominek rzeczowy.

GRATULACJE!


KONKURS KRUS

      Nasi uczniowie w marcu wzięli udział w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego: "BEZPIECZNIE NA WSI MAMY - OD 30 LAT Z KRUS WYPADKOM ZAPOBIEGAMY".
      Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej, w konwencji plakatu, w formacie A-3, w dowolnej technice. Prace konkursowe powinny były obrazować wiedzę o bezpieczeństwie pracy i zagrożeniach wypadkowych w gospodarstwach rolnych - na temat bezpiecznego zachowywania się na terenie obejścia, a także czynności niebezpiecznych, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
      14 kwietnia Placówka Terenowa KRUS w Chełmie podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w konkursie jednocześnie poinformowała, że uczennica klasy VI Aleksandra Wdowicz została laureatką konkursu uzyskując IV miejsce w eliminacji powiatowych.

GRATULACJE!







SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO-TECHNICZNY
"DBAMY O NASZĄ PLANETĘ- TWORZYMY EKO-STWORKA"

      W ramach obchodów Dnia Ziemi został zorganizowany konkurs plastyczno - techniczny pt. "Dbamy o naszą planetę – tworzymy Eko-stworka". Organizatorem konkursu była pani Edyta Woźniczka.
      Celem konkursu była aktywizacja i podniesienie świadomości ekologicznej, uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne, rozwijanie umiejętności manualnych i wyobraźni. Zadaniem uczniów było wykonanie ekologicznych ludzików w oparciu o materiały pozyskane z recyklingu. Konkurs był adresowany do dzieci z oddziału przedszkolnego, do uczniów klas I-III i klas V-VI.
      Wyobraźnia uczniów i zaangażowanie rodziców, przyniosły niesamowite efekty. Prace były wykonane na wysokim poziomie. Były bardzo różnorodne i niezwykle ciekawe, niektóre nawet śmieszne lub straszne, a niektóre po prostu urocze. Na konkurs wpłynęło 26 Eko-stworków. Jury w składzie: pani Edyta Kalisiewicz, pani Agnieszka Remiś i pani Aneta Semeniuk miało bardzo duży problem z wybraniem najciekawszych prac. Komisja konkursowa przyznawała nagrody w kategoriach: oddział przedszkolny, klasy I-III i klasy V-VI. Oceny były przyznawane w skali 1-3 punktów.
      Laureatami konkursu zostali:
w oddziale przedszkolnym
I miejsce - Lena Naróg,
II miejsce - Aleksandra Uchańska i Dominik Zięba,
III miejsce - Marcel Jonik i Kornelia Fijołek.

W kategorii klas I-III
I miejsce - Krystian Mielniczuk i Fabian Kowalczyk,
II miejsce - Grzegorz Krupa, Szymon Dudek i Błażej Jędruszak,
III miejsce - Michał Psuja.

W kategorii klas V-VI
I miejsce - Aleksandra Wdowicz,
II miejsce - Wiktoria Woźniczka i Nikola Pawlak,
III miejsce - Paulina Mielniczuk.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki.


GRATULACJE!


OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
"100-LAT ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. WIERNI TRADYCJI W SŁUŻBIE DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI"

      Wszyscy uczniowie uczęszczający na zajęcia koła plastycznego wzięli udział Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym pod tytułem "100 - lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wierni tradycji w służbie drugiemu człowiekowi".
      Sześcioro uczniów zakwalifikowało się na etap powiatowy i otrzymało podziękowania oraz upominek: Paulina Mielniczuk, Roksana Pasieczna, Nikola Pawlak, Paulina Świderczuk, Aleksandra Wdowicz oraz Wiktoria Woźniczka
      Na szczeblu wojewódzkim 24 lutego 2021r. w siedzibie Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Lublinie odbyła się konkursowa ocena 366 prac, które napłynęły z całego województwa lubelskiego. W kategorii klas V-VIII została wyróżniona praca uczennicy klasy VI Aleksandry Wdowicz (otrzymała pamiątkowy dyplom) i przesłana została do oceny na szczeblu centralnym w Warszawie.

GRATULACJE DLA WSZYSTKICH!


MAJ

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

      Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa, czym zajmują się najistotniejsze organy władzy, jak są wybierane i kontrolowane . Zawiera katalog praw i obowiązków obywateli.
      Pierwsza polska konstytucja powstała 3 maja 1791 roku i była pierwszą w Europie oraz drugą po amerykańskiej najnowocześniejszą ustawą zasadniczą na świecie.
      Z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki wiązały się nadzieje na naprawę upadającego państwa i umocnienie Polski na arenie międzynarodowej.
      Dawała ona szansę na przeprowadzenie koniecznych reform i miała gwarantować niezależność polityczną od zagrażających Polsce sąsiadów: Rosji, Prus i Austrii.
      W 1792 roku Rosja zdecydowała się na zbrojną interwencję przeciw Polsce. Rozpoczęła się wojna rosyjsko-polska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.       Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja stał się polskim świętem państwowym (od 1919 roku). Po wojnie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja były w Polsce zakazane. Przywrócono je dopiero w 1990 r.
      Pomimo pandemii wszyscy nasi uczniowie uczcili 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


AKCJA: "ZBIERAMY TO W SZKOLE"

      Nasza szkoła włączyła się w akcję MEiN: "Zbieramy to w szkole"
Ideę "Zbieramto w szkole" najlepiej opisuje zawołanie: zbieraj - pomagaj - odbieraj nagrody.
      Akcja polega na całym systemie różnego rodzaju zbiórek, które nazywa się "pomocą bez pieniędzy". Razem możemy zbierać: telefony komórkowe, baterie, stare srebro, znaczki pocztowe, zegarki tarczowe, puszki aluminiowe, "dobre monety" zamiast wyrzucać do śmietnika. Podane recyklingowi lub sprzedane uczynią jeszcze wiele dobra.
      Dzięki zbiórkom możliwa jest dwojaka pomoc. Pomagamy wspólnie środowisku, aby jak najmniej niebezpiecznych odpadów trafiało na wysypiska śmieci. Edukujemy ekologicznie dzieci i młodzież. Jednocześnie możemy pomagać sercańskim misjonarzom w Afryce czy Azji np. w budowie studni lub fundowaniu stypendiów szkolnych dzięki darowiznom od firm recyklingowych.

      Zbiórka trwa do 15 czerwca 2021 r.


CZERWIEC

DZIEŃ RODZINY

      1 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Rodziny. Uroczystość zaczęła się od wystąpienia dyrektor szkoły Edyty Woźniczki, która złożyła życzenia dzieciom i rodzicom z okazji ich święta. Następnie wszyscy uczniowie klas 0-6 uświetnili ten Dzień występem artystycznym, gdzie wyrazili swoją miłość i wdzięczność do rodziców.
      Po części artystycznej uczniowie wręczyli rodzicom upominki. Kolejnym punktem uroczystości było malowanie twarzy najmłodszym, gry i zabawy, w których rodzice i dzieci mogli się wykazać swoją sprawnością fizyczną. Ponadto rodzice wcielili się w uczestników popularnego programu kulinarnego MasterChef, gdzie przygotowali smaczne, pięknie przyozdobione gofry. Jury, które składało się z uczniów, oceniło wykonanie gofrów w najwyższej skali.
      Ostatnim punktem obchodów Dnia Rodziny był poczęstunek i wspólne pieczenie kiełbasek. Uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez organ prowadzący Stowarzyszenie LEPSZE JUTRO w Wólce, lody ufundowane przez sołtys wsi Wólka Kańska p. Agnieszkę Makowską oraz napoje ufundowane przez p. Barbarę Uchańską, właścicielkę sklepu spożywczo-przemysłowego w Wólce Kańskiej.
Dziękujemy
      Zabawa była bardzo udana i pokazała, że warto spędzać wspólnie czas z rodziną.





#challengeniebieskiemotyle2021

      Nasza szkoła dostała nominację przez Niepubliczną Szkołę Specjalną: klasa 3as i 3bs w Chełmie do udziału w akcji pt.:"Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami".
      Akcja została zainicjowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Jej celem jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. W dniu 15 czerwca wywiązaliśmy się z tego zadania i nominowaliśmy następnych:
- p. Alicja Lidkie ze Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lisznie,
- p. Beata Łukaszuk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dorohuczy,
- Gmina Rejowiec Fabryczny
Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni? To bardzo proste. Wystarczy:
1. Ubrać się na niebiesko.
2. Wykonać pracę plastyczną np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg. własnej inwencji twórczej np. "taniec motyla".
3. Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook oraz przesłać do nas na adres:  motyle2021@soswjaroslaw.onmicrosoft.com. Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były pozdrowienia: JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI! (nagrane lub napisane).
4. Nominować kolejne dwie osoby i jedną grupę klasową, oddział przedszkolny lub instytucje i powiadomić je o tym.
5. Na wykonanie zadania każdy Nominowany otrzymuje 48 godzin.





PSZCZELARSTWO

      W dniu 16 czerwca naszą szkołę odwiedził w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego pan Dariusz Głażewski - sekretarz Zarządu Pszczelarzy Ziemi Mińskiej. Pan Dariusz przybliżył uczniom świat pszczół - owadów niezwykłych, doskonałych i pożytecznych. Fascynacja tymi owadami jest spowodowana dużymi korzyściami płynącymi z ich działalności. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka.
      Ponadto uczniowie obejrzeli podstawowe narzędzia pracy pszczelarza. W trakcie spotkania były również bardzo ciekawe warsztaty: uczniowie robili sami świece z cienkich plastrów wosku pszczelego i z roztopionego wosku wlewanego w formę silikonową oraz co najbardziej spodobało się wszystkim dzieciom, to że mogli spróbować miodu bezpośrednio z plastra.
      Dziękujemy bardzo za ciekawe spotkanie.


SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY OCHRONY KOLEI

      W ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego w dniu 17 czerwca naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.
      Sokiści opowiedzieli o swojej służbie w Straży Ochrony Kolei, która jest uzbrojoną formacją pilnującą przestrzegania przepisów prawa na obszarze kolejowym i przeciwdziałającą niedozwolonym czynom, zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie poruszania się na przejazdach kolejowych.
      Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziło wyposażenie takiego funkcjonariusza. Dzieci z uwagą słuchały co opowiadał dowódca p. Mariusz Świderczuk o swojej pracy, który jest również przewodnikiem psa rasy owczarek niemiecki o imieniu Amor. Na prośbę p. dyrektor p. Mariusz opowiedział jak 1 stycznia 2020 r. podczas służby na przejeździe kolejowym w Chełmie uratował ze swoim partnerem (psem) mężczyznę stojącego na torach..
      Następnie funkcjonariusze zademonstrowali pokaz umiejętności psa oraz przekazali uczniom książeczki "Bezpieczny przejazd".
      Najmłodsi uczniowie podziękowali za przybycie i poświęcony czas.


KONKURS KRUS

      W dniu 18 czerwca w siedzibie KRUS w Chełmie nasza uczennica Aleksandra Wdowicz otrzymała dyplom oraz nagrodę rzeczową za zajęcie IV miejsca w kategorii wiekowej: klasy 4 - 8 oraz pozostali nasi uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział.
      Do konkursu wpłynęło 378 prac z 19 szkół podstawowych.
GRATULACJE!


PROGRAM EDUKACYJNY: TRZYMAJ FORMĘ

      Nasza szkoła realizowała cały rok szkolny 2020/2021 Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę!"
      Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.


PROGRAM "DOBRZE JEMY"

      W roku szkolnym 2020\2021 uczniowie klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w programie "Dobrze jemy ze szkołą na widelcu".
      W oparciu o materiały dydaktyczne udostępnione przez organizatora programu, młodsi uczniowie zapoznali się m.in. z tematyką: "Dlaczego jedzenie jest ważne?"; "Skąd się bierze jedzenie?"; "O smaku, ziołach i … uważnym jedzeniu"; "Dlaczego warto umieć gotować"; "Dlaczego powinniśmy wybierać wodę i dużo się ruszać?"; "Tłuszcze w diecie". Podczas lekcji dzieci poznały: piramidę żywienia i zasady konstruowania posiłków, potrzebę ograniczenia spożywania cukru, rolę poszczególnych zmysłów ze szczególnym uwzględnieniem smaku i zapachu oraz różne rodzaje ziół i przypraw dodawanych do potraw. Utrwaliły też wiadomości na temat pochodzenia produktów spożywczych oraz zasad, jakimi należy się kierować kupując je w sklepie. Wychowawcy dla uatrakcyjnienia swoich zajęć korzystali z pomocy multimedialnych t.j. filmiki edukacyjne, prezentacje, strony internetowe. Uczniowie również włączyli się w przygotowywanie zajęć przynosząc wycinki z gazet, wydrukowane informacje ze stron internetowych dotyczące omawianego tematu.
      Na zakończenie zajęć wychowankowie wykonali pracę plastyczno- techniczną "Zdrowe menu na każdy dzień tygodnia" promujący zdrowe odżywianie.
      Koordynatorem programu była pani Edyta Woźniczka we współpracy z panią Justyną Krupą i panią Moniką Kotlarz.


BEZPIECZNE WAKACJE

      Dnia 23 czerwca opiekun Samorządu Uczniowskiego przeprowadził z uczniami i dziećmi z oddziału przedszkolnego prelekcję na temat "Bezpieczne wakacje". Celem spotkania było podniesienie świadomości o zagrożeniach i kształtowanie bezpiecznych zachowań podczas wakacyjnego odpoczynku.
      Pani Monika Kotlarz omówiła zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą oraz w górach. Jak zachować się w przypadku, gdy widzimy osobę tonącą lub, gdy zdarzył się wypadek. Pani Monika dokladnie omówiła zasady udzielania pierwszej pomocy, przypomniała także jakie są numery alarmowe służb ratowniczych i jak należy prawidłowo wezwać pomoc.


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

      W dniu 25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021, które rozpoczęliśmy od mszy św. w kapliczce w Wólce Kańskiej. Następnie udaliśmy się do budynku szkoły na rozdanie świadectw.
      Był to kolejny rok, kiedy panuje na świecie pandemia COVID-19, zmieniła się nasza edukacja. Nic nie było "normalne", uczniowie starszych klas byli najdłużej na nauczaniu zdalnym, bo ponad pół roku aby pod koniec maja wrócić do szkoły uczyć się stacjonarnie. Pomimo trudności uczniowie uczestniczyli w wielu konkursach szkolnych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich, zdobywali nagrody, wyróżnienia... To wszystko dzięki swojej pracy ale i pracy oddanych nauczycieli.
      Pani Dyrektor wszystkim nauczycielom, pracownikom serdecznie podziękowała za wspólną pracę, jak również tym wszystkim, którzy zaangażowali się w działalność szkoły. Na zakończenie skecz w wykonaniu uczniów klasy VI, których przygotowała ich wychowawczyni, pani Monika Dudziak.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej