Menu

   WRZESIEŃ
DZIEŃ CHŁOPAKA

      Dnia 30 września w naszej szkole obchodziliśmy "Dzień Chłopaka" pod hasłem "Dzień Chłopaka - dzień w krawacie lub muszce". Organizatorami były: pani Monika Kotlarz we współpracy z Samorządem Uczniowskim oraz pani Justyna Krupa.
      Wszyscy chłopcy, którzy tego dnia przyszli do szkoły mając na szyi krawat lub muszkę otrzymali od Samorządu Uczniowskiego słodki upominek. Dziewczynki z poszczególnych klas z okazji święta chłopców wręczyły swoim kolegom upominki.
      Tego dnia organizatorzy zorganizowali dyskotekę, przy której bawili się i brali udział w wielu zabawach uczniowie klasy I i II oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego.
SPRZĄTANIE ŚWIATA

      Dnia 25 września w naszej szkole odbyła się coroczna akcja Sprzątanie świata. Tematem tegorocznej edycji było "Nie śmiecimy - sprzątamy – zmieniamy!". Podjęliśmy działania, dzięki którym nauczyliśmy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska.
      Uczniowie ochoczo wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Uczniowie klas IV – VI zbierali śmieci na wsi i w okolicach szkoły. Młodsi sprzątali na terenie szkoły. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich dzieci nazbierano worki odpadów. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone do wody lub porzucone w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska.
KLAUN "WALDUŚ"

      Dnia 24 września w naszej szkole gościliśmy Klauna "Waldusia". Tegoroczne spotkanie z Klaunem przebiegało pod hasłem "Żyj wesoło-żyj zdrowo".
      Klaun Walduś rozśmieszył nie tylko wszystkie dzieci, ale także i nauczycieli. Pokazywał różne sztuczki i zabawy, tym samym wywołując wśród dzieci wielki uśmiech. "Walduś" zadawał ciekawe i podchwytliwe pytania, na które uczniowie musieli odpowiedzieć, a za poprawną odpowiedź otrzymywali niespodziankę.
      Oprócz zabaw, Klaun przygotował dla dzieci wiele interesujących pokazów np. sztukę szybkiego składania ubrań. Te wszystkie zabawy i pokazy miały na celu wywołać wśród uczniów uśmiech. Klaun Walduś zachęcał dzieci do zabawy. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w wielu zabawach razem z klaunem.
      Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania.
NARODOWE CZYTANIE oraz AKCJA "PRZERWANY MARSZ"

      9 września nasza szkoła, jak co roku uczestniczyła w Narodowym Czytaniu. W tym roku Para Prezydencka wybrała nowele polskie, ze względu na ich uniwersalne treści, polskość, refleksję nad człowiekiem i społeczeństwem.
      Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia prezentacji multimedialnej, która przybliżyła gościom i uczniom, czym jest nowela jako gatunek literacki, jakie są jej cechy, kiedy powstała...
      Następnie przystąpiono do wspólnego czytania. Podczas spotkania odczytane zostały dwie nowele: uczniowie przeczytali nowelę "Orka", natomiast Pani Dyrektor i zaproszeni goście odczytali utwór "Sawa" Henryka Rzewuskiego. Mimo różnic w prezentowanych treściach wspólnym mianownikiem obu utworów jest wiara w to, że przyszłość przyniesie pozytywne zmiany. Nowele uczą również tego, że ważna jest historia, znajomość własnej tożsamości narodowej.
Bardzo serdecznie dziękujemy uczestnikom tegorocznego "Narodowego Czytania" oraz wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do pani Dyrektor Edyty Woźniczki, pani Sołtys wsi Wólka Kańska Agnieszki Makowskiej, pana Radnego wsi Wólka Kańska Ryszarda Maziarczuka, członków Rady Sołeckiej: pań Zuzanny Kądzieli i Jadwigi Kociuby, rodziców i dziadków naszych uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu.
      Nasza szkoła w tym dniu aktywnie przyłączyła się do akcji "Przerwany marsz", dlatego też mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole "Dzieci Wojny", świadków II wojny światowej - panią Helenę Wdowicz i pana Tadeusza Mielniczuka. Goście chętnie odpowiadali na pytania zaciekawionych uczniów, barwnie opowiadali o swoich przeżyciach i doświadczeniach z czasów wojny.
      Spotkanie ze Świadkami historii uporządkowało i pogłębiło wiedzę uczniów o życiu Polaków, których dzieciństwo i czasy młodzieńcze przypadało na czas II wojny światowej. Bezpośredni kontakt z uczestnikami tamtych wydarzeń, a przede wszystkim ich wspomnienia uwiarygodniły historię znaną do tej pory tylko z kart szkolnego podręcznika. Spotkanie było nie tylko wspaniałą lekcją historii, ale także miejscem dyskusji o człowieku, przemijaniu i wartościach.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

      2 września 2019 roku - dzień, gdy uczniowie po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej wracają do szkoły kontynuować naukę. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta w Kaplicy w Wólce Kańskiej, którą poprowadził proboszcz Roman Knyś.
      Po mszy św. uczniowie wraz z opiekunami, nauczycielami udali się do szkoły, gdzie powitała wszystkich serdecznie Dyrektor Szkoły - p. Edyta Wożniczka, która przedstawiła uczniom, rodzicom pracowników naszej szkoły, również złożyła wszystkim życzenia pomyślnego roku, zrealizowania planów i marzeń.. Wspomniała o 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, kiedy przerwano marsz do szkoły ówczesnej młodzieży. We wspomnieniach z 1939 roku pojawiają się nie szkolne ławki, koledzy i koleżanki z klasy, a kłęby dymów, trzask i huk. 1 września 1939 roku to wybuch II wojny światowej. Wraz z wkroczeniem armii III Rzeszy, zakończyła się edukacja w Polsce. Wyjątek stanowiła potajemna nauka grożąca śmiercią lub obozem koncentracyjnym. Punktem kulminacyjnym uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
      Następnie uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej