Menu

   WRZESIEŃ
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

      2 września uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny 2024/2025. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie, rodzice i nauczyciele wysłuchali panią Dyrektor Edytę Dul, która w ciepłych słowach powitała w gronie społeczności szkolnej wszystkich przybyłych, przedstawiła nauczycieli i pracowników szkoły oraz życzyła wytrwałości w osiąganiu wyznaczonych celów.
      Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich sal na spotkania z wychowawcami.

NARODOWE CZYTANIE 2024

      10 września w naszej szkole odbyły się obchody Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą podczas trzynastej odsłony Narodowego Czytania był dramat romantyczny "Kordian" Juliusza Słowackiego.
      W naszej szkole uczniowie mieli możliwość obejrzenia animacji fragmentu "Kordiana" dostosowaną do wieku naszych uczniów, to jest "O Janku, co psom szył buty'. Lektorami filmowymi byli uczniowie klasy IV, uczeń klasy VI oraz p. Monika Dudziak.
      Na pamiątkę tegorocznego Narodowego Czytania wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe przypinki.

ZBIÓRKA DLA POWODZIAN

      W całej Polsce trwa wielka akcja pomocy dla osób poszkodowanych przez żywioł w południowo-zachodniej części kraju.
      Uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły dołożyli swoją cegiełkę do zbiórki na rzecz powodzian, zorganizowanej przez OSP Kanie. Z całego serca dziękujemy tym, którzy zdecydowali się wesprzeć tę akcję poprzez przekazanie środków pieniężnych lub przyniesienie darów. Państwa zaangażowanie przekształciło się w realną pomoc dla pokrzywdzonych osób oraz zwierząt. Kolejny raz społeczność NSP w Wólce Kańskiej udowodniła, że razem można dokonać więcej.

DZIEŃ PRZEDSZKOLALA

      W piątek 20 września w naszych oddziałach przedszkolnych odbył się Dzień Przedszkolaka. Wszystkie dzieci otrzymały medal PRZEDSZKOLAKA, po czym odbyły się tańce i wspólne zabawy.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

      W dniu 21 września Stowarzyszenie LEPSZE JUTRO w Wólce Kańskiej we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Chełmie, Gminą Rejowiec Fabryczny, Gminnym Ośrodkiem Kultury im. R. Kapuścińskiego w Pawłowie, Radą Sołecką wsi Wólka Kańska, KGW "Wólenianki" z Wólki Kańskiej, OSP w Wólce Kańskiej i NSP w Wólce Kańskiej po raz drugi zapewniło mieszkańcom oraz gościom szereg atrakcji, które pozwoliły uczcić Święto Pieczonego Ziemniaka. Na scenie wystąpiły zaproszone zespoły: ICHTIS, Biesiada ze Strzeszkowic, Siedliszczanie znad Wieprza, Kapsel, AS z Cycowa, Seniorki" z Wólki Kańskiej oraz odbył się występ młodych talentów, jednocześnie dokonał się finał konkursu kulinarnego "Na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka". Dla najmłodszych było przygotowanych wiele atrakcji: dmuchana zjeżdżalnia, animacje, przejażdzka kucykiem, kreatywne warsztaty, również były sprężynki ziemniaczane, wata cukrowa, popcorn.
      Obchody tego święta były po raz kolejny doskonałą okazją do integracjispołeczności lokalnej, jak również wspólnego i aktywnego spędzania czasu w atmosferze przepełnionej humorem i dobrą zabawą.
      Dziękujemy serdecznie sponsorom i współorganizatorom za współpracę podczas organizacji wydarzenia oraz wszystkim zaangażowanym w jego realizację.
      Patroni medialni: Super Tydzień Chełmski, Radio BON TON.
      Sponsorami wydarzenia byli: Barbara Uchańska Działalność Usługowo-Handlowa, Dariusz Koperski DENTart Usuwanie wgnieceń bez lakierowania, Łukasz Wójcik Usługi Remontowo-Budowlane i Krzysztof Kowalik Usługi Budowlane i Wykończeniowe.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2024

      23 września nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Tegoroczna edycja akcji rozpoczęła czwartą dekadę promocji idei nieśmiecenia w naturze. 22 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Ziemi Fundacja "Nasza Ziemia" dała sygnał do startu swojego misyjnego programu - 31. Akcji Sprzątanie świata - Polska, której w tym roku przyświeca hasło: "Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku".

PIERWSZA POMOC I

      24 września w naszej szkole w klasach I-VI odbyły się zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przez pana pielęgniarza. Omówił zasady udzielania pomocy przedmedycznej, zwrócił uwagę uczniom, że w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK) już po ok. 4-6 minutach w następstwie niedotlenienia organizmu mózg zaczyna obumierać. Z każdą kolejną minutą, w której poszkodowanemu nie zostanie udzielona pomoc, szanse na przeżycie i pełny powrót do zdrowia drastycznie maleją.
      Zajęcia te oprócz kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy uczą odpowiedzialności za jakość jej udzielania - właściwą reakcję na nagły wypadek.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

      Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest co roku 26 września. Został on ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku. Jego celem jest promowanie różnorodności językowej oraz zachęcenie do nauki języków obcych. Wydarzenie to ma na celu także podkreślenie znaczenia wielojęzyczności w Europie oraz rozwijanie wrażliwości na różnorodność kultur.
      W tym roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się do obchodów tego święta. Najpierw uczniowie klas I-VI wysłuchali prezentacji, która przybliżyła im cel wydarzenia. Dzięki niej nauczyli się także podstawowych zwrotów w różnych językach. Następnie odbył się quiz na temat flag europejskich. Na koniec każda z grup wykonała plakat o jednym z krajów europejskich (Niemcy, Hiszpania, Włochy lub Francja).
      Organizacja Europejskiego Dnia Języków Obcych przyniosła wiele korzyści zarówno uczniom jak i nauczycielom. Wydarzenie to poszerzyło wiedzę na temat języków, którymi można się posługiwać w Europie. Uczniowie mieli także możliwość uświadomienia sobie, jak istotna jest znajomość języków obcych w dzisiejszym zglobalizowanym świecie.
      Organizatorem wydarzenia była pani Agata Maraszek.

SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZEM POLICJI

      Dnia 26 września odbyło się spotkanie przedszkolaków oraz uczniów z naszym dzielnicowym, aspirantem Dariuszem Betiukiem, który przeprowadził prelekcję na temat "Bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły". Zaproszony gość przypomniał wszystkim jakie obowiązują zasady bezpiecznego poruszania się po drodze pieszo, rowerem, hulajnogą, samochodem... w drodze do szkoły jak i z powrotem.
      Następnie uświadomił, jak mają zachowywać się gdy zaczepi ich obca osoba. Dla osób poruszających się rowerami, zostały przypomniane niezbędne elementy, które powinny znajdować się na pojeździe jednośladowym ułatwiających zwiększenie widoczności dla kierowców aut, jak również jak należy postępować w kontakcie agresywnymi psami. Pokazano na przykładzie ucznia tzw. "pozycję na żółwia" - pozycję bezpieczną, która uchroni przed atakiem oraz ryzykiem pogryzienia przez psa.
      Funkcjonariusz mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią.
      Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszowi Policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

      W dniu 27 września 2024 r., uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Europejskim Tygodniu Sportu. ETS jest inicjatywą Komisji Europejskiej, która ma na celu promowanie sportu i aktywności fizycznej w całej Europie. W sportowej rywalizacji wzięli udział uczniowie z klas II oraz IV-VI. Każdy z uczestników musiał wykazać się zwinnością, skocznością, celnością oraz szybkością. A oto wyniki poszczególnych rywalizacji:
Rzuty do kosza - Marcel Jonik
Skoki obunóż - Aleksandra Uchańska
Odbicia piłeczki pingpongowej - Szymon Protasiewicz
"Sadzenie ziemniaków" - Marcel Jonik
Tor zwinnościowy - Filip Kowalik
      Pomysłodawcą i organizatorem sportowych potyczek była p. Beata Ładna- nauczyciel wychowania fizycznego.

DZIEŃ CHŁOPAKA

      30 września z okazji Dnia Chłopaka, w naszej szkole zorganizowano wyjątkowe atrakcje i konkurencje, które przyniosły wiele radości i emocji wszystkim uczestnikom. Celem tego dnia było nie tylko uczczenie tego święta, ale również integracja uczniów oraz wspólna zabawa.
      Pierwszą atrakcją, w której wszyscy mogli wziąć udział, był tor przeszkód. Uczniowie podzieleni na drużyny mieli za zadanie pokonać różne przeszkody, co wymagało szybkości i zręczności. Rywalizacja była zacięta ale pełna śmiechu.
      Po zakończeniu rywalizacji na torze przeszkód nadszedł czas na drużynową grę w zbijaka. Uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny, które stoczyły ze sobą kilka rund tej popularnej gry. Rzucanie piłkami wymagało celności i szybkości, a unikanie trafień zwinności. Gra przebiegała w duchu zdrowej rywalizacji, a atmosfera była pełna śmiechu i zabawy.
      Po wyczerpujących konkurencjach na wszystkich uczestników czekała smaczna niespodzianka - frytki! Uczniowie mogli wspólnie usiąść, zjeść i porozmawiać o swoich wrażeniach z zawodów. Frytki, serwowane na ciepło, były doskonałym zakończeniem aktywności.
      Wszyscy uczniowie, a zwłaszcza chłopcy mieli okazję nie tylko świetnie się bawić, ale także aktywnie spędzić czas w gronie koleżanek i kolegów.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej