Menu

   2016 / 2017

WRZESIEŃ

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

      1 września 2016 roku uczniowie NSP w Wólce Kańskiej rozpoczęli kolejny rok szkolny 2016/2017. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta w Kaplicy w Wólce Kańskiej. Następnie uczniowie wraz z opiekunami, nauczycielami udali się do szkoły, gdzie powitała wszystkich s erdecznie Dyrektor Szkoły - p. Edyta Wożniczka, która złożyła równiez życzenia wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.
NARODOWE CZYTANIE "QUO VADIS"

      Nasza szkoła, poraz kolejny włączyła się w inicjatywę Kancelarii Prezydenta RP polegającą na wspólnym czytaniu narodowej literackiej klasyki. Edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", podczas której w tym roku będzie czytana powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis", odbyła się w sobotę, 3 września. W naszej szkole akcja miała miejsce 7 września 2016 r.
"MYŚLENIE + SŁUCHANIE + PATRZENIE = NAUKA"

      Dnia 21.09.2016r. w naszej szkole gościliśmy Klauna „Waldusia”. Tegoroczne spotkanie z Klaunem przebiegało pod hasłem „Myślenie+Słuchanie+Patrzenie = Nauka. To wszystko nie boli - tylko ułatwia życie!".
      Klaun Walduś rozśmieszył nie tylko wszystkie dzieci, ale także i nauczycieli. Pokazywał przeróżne sztuczki i zabawy, tym samym wywołując wśród dzieci wielki uśmiech. „Walduś” zadawał ciekawe i podchwytliwe pytania, na które uczniowie musieli odpowiedzieć, a za poprawną odpowiedź otrzymywali niespodziankę.
      Oprócz zabaw, Klaun przygotował dla dzieci wiele interesujących pokazów np. zapalającej się żarówki pod wpływem kuli plazmowej. Te wszystkie zabawy i pokazy miały na celu naukę patrzenia, myślenia i wyciągania wniosków. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania.
XIX PRZEGLĄD PIOSENKI LUDOWEJ

      22 września 2016 roku o godzinie 10.00 w Domu Pomocy Społecznej w Kaniem odbył się XIX Przegląd Piosenki Ludowej.
      Głównym celem spotkania było kultywowanie tradycji ludowej.
      Pierwszym punktem spotkania było powitanie gości przez panie prowadzące uroczystość oraz przez panią Elżbietę Florczak- dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kaniem.
      W części artystycznej wzięło udział wielu wykonawców, wśród nich były uczennice Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej. Natalia Cenkała, Nikola Kucybała, Julia Stasiak i Wiktoria Świderczuk zaśpiewały piosenkę pt. „Zielona lipka”. Dziewczynki do występu przygotowywała p. Agnieszka Smerdel.
      Po występach wszystkich zespołów nastapiło wręczenie nagród i dyplomów. Nastepnie zaproszeni goście wzięli udział w poczęstunku i zabawie tanecznej, która byla ostatnim punktem XIX Przeglądu Piosenki Ludowej.
DZIEŃ CHŁOPAKA

      Dnia 29.09.2016r. w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Chłopaka” pod hasłem "Bananowy Dzień Chłopaka w krawacie". Organizatorami były: pani Monika Kotlarz we współpracy z Samorządem Uczniowskim.
Wszyscy chłopcy, którzy tego dnia przyszli do szkoły mając na szyi krawat otrzymali od Samorządu Uczniowskiego bananowy upominek. Dziewczynki z poszczególnych klas z okazji święta chłopców wręczyły swoim kolegom upominki.
Tego dnia organizatorzy zorganizowali dyskotekę, przy której uczniowie bawili się i brali udział w wielu konkurencjach i zabawach.
Rodzice uczniów przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek, za co bardzo dziękujemy!
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się co roku w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mają okazję nadrobić te zaległości. W naszej szkolę akcję ŚDTM przeprowadziła pani Katarzyna Kozieł - nauczycielka matematyki.

PAŹDZIERNIK

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM WYDAWNICTWA TAWA

      5 października 2016 r. o godz. 10.40 w sali oddziału przedszkolnego odbyło się spotkanie uczniów, rodziców i pracowników szkoły z przedstawicielem Wydawnictwa TAWA- p. Waldemarem Taurogińskim.
      Pierwszym punktem spotkania było zapoznanie zebranych z budową książki, kolejno pan Waldemar wymienił osoby i ich funkcje przy tworzeniu książek. Zaproszony gość uczulił wszystkich słuchaczy, iż książka jest najtrwalszym nośnikiem wiedzy, ku zaskoczeniu niektórych, trwalszym od płyty CD.
      Następnie uczestnicy spotkania mogli obejrzeć książki napisane przez osoby z terenu naszego powiatu. Ciekawostką było to, iż ilustracje zamieszczone w tych książkach były często wykonane przez uczniów chełmskich szkół.
      Kończąc spotkanie pan Waldemar wskazał uczniom i zebranym rodzicom korzyści płynące ze wspólnego głośnego czytania książek.
      Po spotkaniu chętni mogli nabyć książki przywiezione i prezentowane podczas spotkania przez pana Waldemara.
      Wszyscy z uwagą wsłuchiwali się w każde słowo naszego gościa, a na zakończenie gromkimi brawami i słodkim upominkiem podziękowali za przyjazd do naszej szkoły.
ZNASZ NASZE OWOCE I WARZYWA?

      W dniu 7 października uczniowie klasy 1 na zajęciach z edukacji przyrodniczej rozpoznawali warzywa i owoce, które zbieramy jesienią z pola i sadów.
Uczniowie dodatkowo w celu rozróżnienia jakich owoców nie spotkamy w naszych sadach przynieśli owoce takie jak: banany, cytryny...
      Zadaniem uczniów było rozpoznanie z zasłoniętymi oczami owoców i warzyw za pomocą zmysłu dotyku i węchu. Takie zadanie mieli również niektórzy pracownicy naszej szkoły...
CZERWONY KAPTUREK

      12 października do naszej szkoły przybył fotograf, jednak przed wykonaniem zdjęć grupowych bądź koleżeńskich, naszych uczniów czekała niespodzianka w postaci przedstawienia kukiełkowego pt. "Czerwony Kapturek".

DEN

      Dnia 13 października 2016r. o godz. 12.00 w sali gimnastycznej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, której hasłem przewodnim było "Za ten trud, za Wasze serce".
      Uroczystość otworzyła pani dyrektor Edyta Woźniczka, która serdecznie przywitała zebranych w sali gimnastycznej oraz przedstawiła zaproszonych gości. W tym roku szkolnym podczas obchodów DEN mieliśmy zaszczyt gościć w naszych murach księdza dziekana Stanisława Furlepę, panią dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kaniem- Elżbietę Florczak, pierwszą dyrektor NSP- panią Teresę Muchę, radnego gminy Rejowiec Fabryczny- pana Ryszarda Maziarczuka, sołtys miejscowości Wólka Kańska- panią Zuzannę Kądzielę oraz przedstawiciela Stowarzyszenia Lepsze Jutro- panią Agnieszkę Naróg.
      Następnie pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym zwróciła szczególną uwagę na nauczyciela inspirującego uczniów. Pani dyrektor podkreśliła, że zbliżające się przemiany w oświacie mają pobudzać do działania. Nie obyło się bez podziękowań skierowanych do nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych szkoły, a także szczerych życzeń pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym.
      Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie w wykonaniu klasy V. Uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili „szkołę”, którą każdego dnia przechodzi nauczyciel- od planowania pracy, wyboru podręczników po doskonalenie zawodowe. Klasa V swoimi zdolnościami aktorskimi przybliżyła zebranym w sali gimnastycznej naszej szkoły, jakie są rozterki nauczycieli, ale także ukazała, kim dla uczniów jest pedagog- "Ty jesteś naszym wzorem, obrońcą i mentorem…". Występujący słowem mówionym i śpiewanym podziękowali nauczycielom za trud i serce włożone w ich edukację. Dodatkowym wyrazem podziękowania były wręczone pracownikom szkoły i zaproszonym gościom kwiaty.
      Ostatnim punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej w NSP w Wólce Kańskiej był słodki poczęstunek dla pracowników szkoły i gości, przygotowany przez Radę Rodziców.
      Nad przygotowaniem akademii czuwały p. Monika Dul (reżyser przedstawienia oraz sufler), p. Agnieszka Smerdel (trener wokalny oraz operator dźwięku), p. Dorota Żardzińska i p. Beata Wdowicz (scenografia).
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI POLICJI I KRUS-u: "BEZPIECZNA ZEBRA".

      Dnia 21 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego Policji w Chełmie oraz z przedstawicielem KRUS-u w Chełmie. Pan policjant przypominał nam zasady bezpiecznego poruszania się po drodze na wsiach i w miastach. Omówił znaki drogowe oraz właściwe zachowanie podczas przechodzenia przez pasy lub ulicę bez pasów. Po części teoretycznej wszyscy uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w części praktycznej, na której pan policjant sprawdzał naszą wiedzę. Uczniowie otrzymali znaczki odblaskowe, aby być bardziej widocznym na drodze, a także książeczkę o zasadach bezpieczeństwa.
GMINNY TURNIEJ RZUCANKI SIATKARSKIEJ

      W dniu 24 października 2016r. w Lisznie braliśmy udział w GMINNYM TURNIEJU RZUCANKI SIATKARSKIEJ dla uczniów szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Kucybała Nikola, Cenkała Natalia, Świderczuk Wiktoria, Stasiak Julia, Kądziela Bartłomiej, Makowski Łukasz, Zięba Brajan, Błaszczuk Kacper oraz Zuzański Maksymilian. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym” w kategorii dziewcząt i chłopców. Pomimo walki nie udało się nam pokonać uczniów z Pawłowa oraz z Liszna. W wyniku rozegranych spotkań zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli III miejsce.
      Wszystkim dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w turnieju.
SPOTKANIE Z RZECZNIKIEM PRAW UCZNIA

      W naszej szkole został wybrany Rzecznik Praw Ucznia, którym została pani Justyna Krupa. Dnia 25 października 2016r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wólce Kańskiej odbyło się spotkanie Rzecznika z uczniami, który przypomniał im jakie są ich prawa i obowiązki. Zwrócił uwagę, iż przestrzeganie tych praw i obowiązków wpływają na bezpieczeństwo w szkole i na pozytywne relacje między uczniami. Przypomniał zasady kulturalnego zachowywania się w szkole i poza nią. Rzecznik Praw Ucznia poinformował uczniów o możliwości zgłaszania swoich problemów i poufnych spraw poprzez wrzucenie ich do „Skrzynki zaufania”,która zostanie umieszczona na dolnym korytarzu.
GMINNY TURNIEJ SKOKU WZWYŻ

      W dniu 26 października 2016r. w Lisznie odbył się GMINNY TURNIEJ SKOKU WZWYŻ dla uczniów szkół podstawowych. Rywalizowaliśmy z kolegami i koleżankami z Kaniego, Pawłowa oraz Liszna. Wystąpiliśmy w składzie: Kucybała Nikola, Cenkała Natalia, Świderczuk Wiktoria, Kądziela Bartłomiej, Makowski Łukasz, Zięba Brajan, Palonka Marcin. Po zaciętej rywalizacji najwytrwalsi uczniowie naszej szkoły zasłużenie zdobyli medale oraz dyplomy.
II miejsce w kategorii chłopców klas IV zajął Zięba Brajan pokonując wysokość 102 cm, III miejsce w kategorii chłopców klas IV - Palonka Marcin uczeń klasy III pokonując wysokość 98 cm oraz II miejsce w kategorii chłopców klas V -Kądziela Bartłomiej pokonując wysokość 115 cm.
      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i wszystkim życzymy sukcesów sportowych.


ŚLUBOWANIE KLASY I

      Dnia 26.10.2016r. uczniowie klasy I Niepublicznej Szkoły Podstawowej przystąpili do uroczystego ślubowania i pasowania na ucznia.
      Na początku uroczystości wychowawczyni klasy I pani Monika Kotlarz przywitała serdecznie panią dyrektor, grono pedagogiczne oraz uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej a także przybyłych rodziców.
      W pierwszej części uroczystości uczniowie klasy pierwszej oraz drugiej zaprezentowali się śpiewając piosenki, recytując wiersze i odpowiadając na pytania. Następnie uczniowie klasy pierwszej uroczyście przystąpili do złożenia ślubowania. Akt ślubowania odczytała pani Monika Kotlarz.
      W drugiej części spotkania odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej. Pasowania udzieliła pani Dyrektor Szkoły Edyta Woźniczka, po czym uczniowie klasy drugiej wręczyli młodszym kolegom upominki.
  Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor, która serdecznie powitała uczniów klasy pierwszej w progach Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej. Po uroczystości udano się na poczęstunek, który przygotowali rodzice uczniów klasy I. Pomoc w przygotowaniu uroczystości zapewniła pani Agnieszka Smerdel- wychowawca klasy II.
MÓJ DEBIUT LITERACKI

      Dnia 28 października 2016 r. odbyło się ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu Literacko- Czytelniczego pt. "Mój debiut literacki". Adresatami konkursu byli uczniowie klas III - V Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej, a ich zadaniem było napisanie opowiadania na jeden z wybranych tematów: "Dalsze losy mojego ulubionego bohatera baśni" lub "Inne zakończenie mojej ulubionej baśni".
           I miejsce- Bartłomiej Kądziela (klasa V)
           II miejsce- Maksymilian Zuzański (klasa IV)
           III miejsce- Julia Stasiak (klasa V)
      Zwycięzcy otrzymali dyplom, nagrodę rzeczową oraz ocenę bardzo dobrą z języka polskiego. Pozostałym uczniom, którzy dostarczyli swoje prace został wręczony słodki upominek. Konkurs był dla uczniów doskonałą okazją przypomnienia treści ulubionej baśni oraz dawał im ogromne pole kreatywności literackiej.

LISTOPAD

KONKURS FOTOGRAFICZNY

      Dnia 4 listopada w naszej szkole został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny "Nasza szkoła" dla klas IV - V. Zadaniem uczniów było samodzielne wykonanie zdjęcia naszej szkoły na zewnątrz. Zwycięskie zdjęcie zostało wykorzystane w banerze głównym nowej strony internetowej szkoły.
Konkurs wygrał Łukasz Makowski- uczeń klasy V.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

      Dnia 7 listopada w naszej szkole obchodziliśmy "Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek". Ten dzień był wspaniałą okazją, aby przypomnieć sobie bajkowych bohaterów. Jedne znane i lubiane, inne troszeczkę zapomniane... Jedno jest pewne, że postacie bajkowe bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki, czasem stanowią wzór do naśladowania.
      W tym magicznym dniu uczniowie poprzebierali się za postacie wylosowane z sześciu bajek: "Czerwony Kapturek", "Kopciuszek", "Królewna Śnieżka", "Dziekie Łabędzie", "Królowa Śniegu" i "Dziewczynka z zapałkami". Ponadto przeprowadzono konkursy, zabawy, quiz ze znajomości treści z wymienionych bajek. Na zakończenie odbyła się wystawka książek z bajkami i baśniami.
PANOWIE MUNDUROWI DO LEKTURY KSIĄŻKI ZWARCI I GOTOWI

      Akcję Czytelniczą "PANOWIE MUNDUROWI DO LEKTURY KSIĄŻKI ZWARCI I GOTOWI" rozpoczęliśmy 8 listopada. Mieliśmy zaszczyt gościć panów sokistów ze Służby Ochrony Kolei w Chełmie. Panowie odczytali uczniom lekturę "O psie który jeździł koleją". Następnie panowie opowiedzieli o swojej pracy oraz pracy psa, który towarzyszy im każdego dnia. Uczniowie na koniec spotkania mieli za zadanie wykonać klasowo pracę plastyczną dotyczącą przeczytanej lektury.
X ULICZNE BIEGI NIEPODLEGŁOŚCIOWE

      Dziewiątego listopada br. odbyły się w Pawłowie X Uliczne Biegi Niepodległościowe. Zawody organizowane przede wszystkim dla uczczenia kolejnych rocznic uzyskania niepodległości przez Polskę. Równie ważnym pretekstem była promocja biegania jako najtańsza i najprostsza forma dbania o zdrowie fizyczne.
      Nasi uczniowie przywieźli dyplomy i medale: Paweł Palonka, uczeń klasy II za zajęcie I miejsca oraz Julia Borys, uczennica klasy III za zajęcie III miejsca.
      Pomimo chłodnej lecz bezdeszczowej aury na zawody stawiła się liczna grupa miłośników biegania. Byli to uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Rejowiec Fabryczny.
PANOWIE MUNDUROWI DO LEKTURY KSIĄŻKI ZWARCI I GOTOWI

      16 listopada odbyło się spotkanie w ramach Akcji Czytelniczej "PANOWIE MUNDUROWI DO LEKTURY KSIĄŻKI ZWARCI I GOTOWI".
      Tym razm mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Kańskiej - Pana Mariusza Świderczuka. Pan Mariusz odczytał uczniom lekturę "Jak Wojtek został strażakiem". Następnie opowiedział o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

      W poniedziałek, 21 listopada 2016 r., obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Tego dnia każdy uczeń i pracownik szkoły otrzymał od organizatora Dnia Życzliwości w naszej placówce - p. Moniki Dul, uśmiechniętą buzię, którą przykleił na swoim ubraniu i towarzyszyła mu ona przez cały dzień.
      Nasz korytarz zamienił się w Aleję Życzliwości, na drzwiach klas zostały przyklejone cytaty zachęcające do życzliwości, na stoliku wystawiono Księgę Życzliwości, do której chętni wpisywali życzenia, pozdrowienia, podziękowania. Na długiej przerwie wręczono dyplom dla Najżyczliwszego ucznia i nauczyciela Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej. Po przeliczeniu głosów oddanych przez uczniów i pracowników szkoły, dyplom przyznano uczennicy Amelii Papurzyńskiej i pani Justynie Krupie. Na zakończenie Dnia Życzliwości w naszej szkole p. Monika poczęstowała wszystkich kawałkiem cytryny. Uczestnicy zjedli ją ze smakiem, a następnie na ich twarzach pojawił się serdeczny uśmiech, jako potwierdzenie, iż nie ma żadnych przeszkód do okazywania życzliwości.
      W trakcie odchodów Dnia Życzliwości panowała miła atmosfera. Mamy nadzieję, iż każdy będzie pamiętał o tym, że zawsze należy być życzliwym dla innych, bo okazywanie jej nic nas nie kosztuje.
PANOWIE MUNDUROWI DO LEKTURY KSIĄŻKI ZWARCI I GOTOWI

      23 listopada - Ostatnie już spotkanie Akcji Czytelniczej "PANOWIE MUNDUROWI DO LEKTURY KSIĄŻKI ZWARCI I GOTOWI".
      Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole żołnierza - starszego szeregowego Piotra Smerdla z 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie. Pan Piotr odczytał uczniom lekturę "Chłopcy z Placu Broni". Następnie opowiedział o trudnej i niebezpiecznej pracy żołnierza, pokazał elementy umundurowania oraz..... dał chłopcom krótką lekcję musztry wojskowej.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      Dnia 24 listopada dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie kl. I-III wzięli udział w obchodach z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia.
      Uczniowie wierszem i piosenką przybliżyli postać pluszowego misia, a następnie mieli kilka zadań do wykonania. Pierwszym zadaniem było wykonanie pracy plastycznej oraz konkurencja wyjadania miodku. W trakcie zabaw do dzieci zawitał Kubuś Puchatek, który zaprosił najmłodszych do wspólnej gimnastyki. Kubuś Puchatek przygotował także dla dzieci quiz z pytaniami dotyczący życia misiów. Następnie uczniowie wysłuchali bajki pt. "Goście w glinianym dzbanku" odczytanej przez zaproszonego gościa - panią Joannę Zduńczuk - bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rejowcu Fabrycznym.
      Na urodzinach Misia nie zabrakło również tortu. Dzieci wspólnie odśpiewały uroczyste "sto lat" i wręczyły tort misiowi.
      Organizatorami uroczystości były pani Monika Kotlarz i pani Justyna Krupa.
ZABAWA ANDRZEJKOWA

      "Andrzejki" – przypadają na noc z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja. Pierwsze wzmianki kronikarzy o obchodach andrzejek w Europie pojawiły się około XI wieku. Do Polski zwyczaj ten dotarł w XVI w. Pierwotnie bawiły się tylko panny. Panowie podobne ceremonie odprawiali dla siebie w "Katarzynki"(noc z 24 na 25 listopada). Niegdyś traktowano wróżby bardzo poważnie i wykonywano w odosobnieniu. Dziś bawimy się wspólnie. Nawiązując do zwyczajów przodków wszyscy tej nocy chętnie zaglądamy w przyszłość pamiętając o tym, że wszystkie wróżby należy traktować tylko jako żarty i zabawę. Było dużo śmiechu, tańce i do przegryzienia coś słodkiego.
GMINNY TURNIEJ UNIHOKEJA

      W dniu 29 listopada 2016r. uczniowie NSP w Wólce Kańskiej wzięli udział w GMINNYM TURNIEJU Unihokeja w Lisznie. Szkołę reprezentowali: Kucybała Nikola, Świderczuk Wiktoria, Kądziela Bartłomiej, Makowski Łukasz, Stasiak Julia z klasy V, Zięba Brajan, Błaszczuk Kacper z klasy IV.
      Turniej rozgrywany był systemem "każdy z każdym". Uczniowie NSP w Wólce Kańskiej rozegrali mecze z uczniami z Liszna, Pawłowa oraz Kaniego i zajęli III miejsce.
III WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY

      Nasi uczniowie wzięli udział w III Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym Poświęcony Bibliotekom Szkolnym oraganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk.
      Zadaniem uczniów było wykonanie pod okiem pani Beaty Wdowicz pracy plastycznej nt. "Moja przygoda w szkolnej bibliotece z Henrykiem Sienkiewiczem". Finał konkursu odbył się 29 listopada, gdzie naszych czterech laureatów odebrało nagrody i dyplomy.
Aleksandra Wdowicz
-   I miejsce
Natalia Cenkała
-   II miejsce
Wiktoria Pawlak
-   III miejsce
Amelia Papurzyńska
-   III miejsce

GRUDZIEŃ

V GMINNY KONKURS RECYTATORSKI "BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE"

      1 grudnia w NSP w Wólce Kańskiej odbył się V Gminny Konkurs Recytatorski pt."Bezpieczeństwo na drodze", zorganizowanym dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I. Organizatorami konkursu były pani Justyna Krupa i pani Monika Kotlarz.
      Głównym celem konkursu było przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, nawiązanie współpracy między placówkami, integracja uczniów, a także wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności.
      Organizatorzy do składu komisji powołali panią Dorotę Kiejda – logopedę z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Rejowcu Fabrycznym, panią Monikę Dul – nauczycielkę j. polskiego w NSP w Wólce Kańskiej i pana asp. szt. Marek Kaczmarski - z Komendy Policji w Rejowcu.
      W konkursie wzięły udział dzieci z gminy Rejowiec Fabryczny: Szkoła Filialna w Krasnem, Zespół Szkół i Oddział Przedszkolny w Lisznie, Oddział Przedszkolny z NSP w Kaniem oraz uczniowie z NSP w Wólce Kańskiej.

Komisja wyłoniła i nagrodziła trzy pierwsze miejsca w kategorii uczniów kl I:
I miejsce
- Dudek Marcin, Zespół Szkół w Lisznie,opiekun p. Monika Hymol
II miejsce
- Mielniczuk Paulina, NSP w Wólce Kańskiej, opiekun p. Monika Kotlarz
III miejsce
- Woźniczka Wiktoria, NSP w Wólce Kańskiej, opiekun p. Monika Kotlarz

Komisja wyłoniła i nagrodziła trzy pierwsze miejsca w kategorii dzieci z Oddziału Przedszkolnego:
I miejsce
- Domaciuk Maja, NSP w Wólce Kańskiej, opiekun p. Justyna Krupa
II miejsce
- Król Laura, Zespół Szkół w Lisznie, opiekun p. Halina Rudnik
III miejsce
- Iwaniuk Wiktoria, NSP w Wólce Kańskiej, opiekun p. Justyna Krupa
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody pocieszenia. Wszystkim dzieciom zostały wręczone odblaski przez pana policjanta. Nagrody w V Gminnym Konkursie Recytatorskim ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rejowcu Fabrycznym oraz Rada Rodziców NSP w Wólce Kańskiej.
TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

      6 grudnia pani Izabela Luszawska- Wilk przygotowała dla dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniów klas I- III turniej z okazji mikołajek.
      Uczniowie zmierzyli się w siedmiu konkurencjach, w których musieli wykazać się koordynacją, zwinnością i szybkością.
      Na zakończenie pani Dyrektor wręczyła wszystkim uczestnikom upominki.






MIKOŁAJ

      W dniu 6 grudnia wszyscy uczniowie i nauczyciele udali się do Świetlicy Wiejskiej w Wólce Kańskiej na zaproszenie Sołectwa oraz Koła Gospodyń. Pierwszą atrakcją spotkania było przedstawienie „Calineczka” w wykonaniu uczniów klasy V, którzy przygotowywali się do występu pod czujnym okiem wychowawczyni- p. Katarzyny Kozieł. Klasa V pierwszy raz wystąpiła przed tak dużą widownią, którą tworzyli: uczniowie i nauczyciele NSP, mamusie, tatusiowie, babcie i dziadkowie uczniów oraz zaciekawieni pozostali mieszkańcy wsi. Gra naszych młodych aktorów oraz kolorowa scenografia wywołały wiele pozytywnych emocji, które na długo pozostaną w pamięci widzów.
      Kolejnym punktem spotkania było odczytanie przez panie z Koła Gospodyń utworów o tematyce zimowej w ramach akcji „Zimowa kawiarenka dla seniorów”. Następnie panie rozpoczęły śpiew kolęd, po chwili do śpiewu dołączyli się zebrani w sali. W powietrzu wyczuwalna była atmosfera świąt. Do pełni szczęścia brakowało tylko głównego gościa - św. Mikołaja. Wszystkich nurtował powód spóźnienia Mikołaja. Pani sołtys- Zuzanna Kądziela w przebraniu babuleńki, odczytała zebranym utwór, w którym znajdowała się odpowiedź, dlaczego Mikołaj spóźnia się. Ku uciesze najmłodszych uczestników spotkania nasz gość nadrobił swoje spóźnienie ilością prezentów. Mikołaj zanim wręczył dzieciom prezenty, zadał zagadkę sprawdzającą wiedzę czytelniczą, i pomimo tego, że pytania były bardzo trudne, to wszyscy bez większych problemów zdali egzamin przed Mikołajem.
      Miłą niespodzianką było dalsze obdarowywanie prezentami. Tym razem w roli Mikołaja wystąpił Zarząd Stowarzyszenia Lepsze Jutro, który miał prezenty dla uczniów NSP, następnie pani sołtys wręczyła słodki upominek dzieciom, które jeszcze nie uczęszczają do szkoły, a przybyły na spotkanie.
      Sołectwo i Koło Gospodyń przygotowało dla zebranych słodki poczęstunek, którym każdy częstował się w trakcie trwania spotkania.
      Mamy nadzieję, że zwyczaj organizowania spotkania z Mikołajem w tak szerokim gronie będzie podtrzymywany przez następne lata.
XV EDYCJA DIECEZJALNO-POWIATOWEGO KONKURSU O ŚW. JANIE PAWLE II

      W dniu 14 grudnia 2016r. w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu odbyło się uroczyste podsumowanie Archidiecezjalnego konkursu o św. Janie Pawle II, w którym wzięli udział nasi uczniowie z klas 0-III.
      Oliwia Jędruszak, kl. II została laureatką konkursu, gdzie wykonała piękną pracę pt. "Autoportret z patronem mojej parafii". Uczniów do konkursu przygotowała p. Agnieszka Remiś.
HISTORIA KSIĄŻKI

      Dnia 20 grudnia 2016 r. uczniowie klasy IV w ramach realizowanego w szkole edukacyjnego projektu czytelniczego "Z książką za pan brat", zaprezentowali krótką inscenizację pt. "Historia Książki". Uczniów przygotowała pani Monika Dul.
      Przedstawienie miało na celu zaprezentowanie etapów powstania książki w takiej wersji, z której my najczęściej korzystamy, czyli papierowej. Młodzi aktorzy odgrywając takie role jak: Jaskiniowiec, Chinka, zakonnik, przedstawili materiały, na których utrwalano tekst: kamień, glina. papirus i papier. Występujący zwrócili uwagę na zalety i wady wymienionych materiałów, podkreślili jak ważnym wydarzeniem było wynalezienie druku. Ostatnim etapem przedstawienia było wykonanie przez uczniów klasy IV piosenki zachęcającej do czytania książek.
V WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY "MÓJ ANIOŁ"

      Nasi uczniowie wykonali prace pod opieką p. Beaty Wdowicz do V Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Mój Anioł", którego organizatorem byli: MDK im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie.
      Uczeń klasy IV Brajan Zięba otrzymał wyróżnienie a praca Wiktorii Świderczuk zakwalifikowała się do ogólnej wystawy.
      Na konkurs nadesłano 516 prac płaskich i przestrzennych z 38 placówek z całego województwa lubelskiego. Finał konkursu odbędzie się 21 grudnia 2016r.



JASEŁKA SZKOLNE

      W środę 21 grudnia w naszej szkole z Bożonarodzeniowym przesłaniem, wystąpili uczniowie klasy V i IV prezentując Jasełka. Wprowadziły one wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności.
      Dzieci prezentując swoje umiejętności i zdolności artystyczne miały jednocześnie możliwość uczestniczenia w pięknej polskiej tradycji.
      Jasełka cieszą się dużą popularnością, ponieważ wprowadzają wszystkich oglądających w Ten jedyny i niepowtarzalny magiczny nastrój, są okazją do refleksji nad przemijającym czasem, do wspomnień, wzruszeń, do pojednania z bliskimi, do czynienia dobra dla innych ludzi. Są idealnym czasem do kultywowania tradycji
      Na zakończenie wszyscy wysłuchaliśmy świątecznych życzeń złożonych przez panią dyrektor Edytę Woźniczkę do których dołączyli się zaproszeni goście. Następnie w świątecznym nastroju, odbyło się spotkanie opłatkowe.
      Naszych uczniów przygotowała pani Agnieszka Remiś, którą wspomogły pani Monika Kotlarz oraz pani Agnieszka Smerdel.

STYCZEŃ

SPOTKANIE KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH W LUBLINIE

      W dniu 11 stycznia 2017 r. nasi uczniowie z klasy V wraz z panią Agnieszką Remiś wzięli udział w spotkaniu kolędników misyjnych archidiecezji lubelskiej w kościele MB Różańcowej w Lublinie. W archidiecezji lubelskiej dzieci kolędują już od wielu lat. Była wspólna radosna modlitwa podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika.
      W tym roku pomagano "dzieciom niewidocznym" z Tajlandii. Ta wielka akcja solidarności jest znakiem, że nie godzimy się na życie dzieci, które są "niewidoczne" - nigdzie nie zarejestrowane, niewidoczne w żadnym rejestrze. Nie godzimy się na życie dzieci w straszliwych warunkach, na to by stawały się przedmiotem handlu i różnych nadużyć. Dzieło kolędników misyjnych jest uwrażliwieniem na los dzieci na całym świecie.
"KOCHAMY WAS"

      12 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka połączone z choinką szkolną. Pani Dyrektor Edyta Woźniczka przywitała zebranych seniorów, złożyła im najserdeczniejsze życzenia, a także zaprosiła ich do obejrzenia programu artystycznego wykonanego przez uczniów i przedszkolaki. Dzieci przygotowywały się pod czujnym okiem pani Justyny Krupy, pani Moniki Kotlarz oraz pani Agnieszki Smerdel. W ten sposób uczniowie pragnęli podziękować babciom i dziadkom za trud włożony w pomoc rodzicom przy ich wychowaniu i pokazać jak bardzo ich kochają oraz jak są ważni w życiu każdego dziecka.
      Uczniowie śpiewali, tańczyli i recytowali... następnie dali swoim ukochanym dziadkom prezenty. Po części oficjalnej Pani Dyrektor zaprosiła gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Po poczęstunku wszyscy udali się na wspólne tańce i zabawy, wśród których nie zabrakło wielu konkursów. Był to niezwykły dzień, dla dzieci i zaproszonych gości.

LUTY





II SZKOLNY KONKURS WOKALNY

      W dniu 1 lutego w naszej szkole odbył się II Szkolny Konkurs Wokalny na "Najpiękniej zaśpiewaną kolędę i pastorałkę". Celem konkursu było upowszechnianie kultury muzycznej, rozbudzenie w uczniach chęci śpiewania kolęd, pastorałek.
      Jury konkursu w składzie: p. Agnieszka Makowska, p. Monika Kotlarz i p. Justyna Krupa po naradzie wyłoniły zwycięzców:
I miejsce - Aleksandra Wdowicz
II miejsce - Wiktoria i Dawid Woźniczka
III miejsce - oddział przedszkolny
      Ponadto jury wyróżniło Zuzannę Świderczuk- uczennicę klasy III oraz klasę IV. Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali upominki. Nad całością czuwała p. Agnieszka Smerdel.
       
WALENTYNKI

      14 lutego obchodziliśmy Walentynki!! Ten dzień w naszej szkole ogłoszony został "Dniem na czerwono". Każdy kto przyszedł tego dnia mając na sobie coś czerwonego otrzymał prezent. W tym roku królowały soki wieloowocowe, które wręczył Samorząd Uczniowski.
      Uczniowie nie mogli się doczekać kiedy Opiekun Samorządu Uczniowskiego - pani Monika Kotlarz otworzy skrzynkę, do której wrzucano kartki walentynkowe. Jak widać niektórzy uczniowie mają wiele sympatii wśród rówieśników....

SPOTKANIE Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ

      17 lutego odbyła się pogadanka z panią pielęgniarką na temat higieny osobistej. Higiena osobista jest dziedziną, której zadaniem jest utrzymanie i wzmocnienie zdrowia człowieka, jest to nabywanie w okresie dzieciństwa określonych nawyków i umiejętności, które decydują nie tylko o zdrowiu, ale również o akceptacji w środowisku społecznym.
      Do higieny osobistej zaliczamy takie elementy jak mycie zębów, włosów, zmiana bielizny i ubrań, maja one bardzo duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.
XIV DIECEZJALNY KONKURS WIEDZY O NOWYM TESTAMENCIE

      W dniu 23 lutego 2017r. uczennice Julia Stasiak i Natalia Cenkała wzięły udział w XIV Diecezjalnym Konkursie Wiedzy o Nowym Testamencie wg Ewangelii Św. Łukasza.
      Celem konkursu było:pogłębienie wśród młodzieży zagadnień związanych z Pismem świętym, ukazanie Pisma Świętego jako źródła wiary i zachęta do indywidualnej lektury, korelacja Pisma Świętego z życiem codziennym, wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu własnych zainteresowań, promowanie osiągnięć uczniów.       Organizatorami byli: Parafia p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy, Szkolne Koło Caritas oraz Zespół Szkół im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy.
      Gratulujemy naszym dziewczętom zakwalifikowania się na tak wysoki poziom i wzięcia udziału w konkursie.



WITAMINOWY TYDZIEŃ

      W dniu 20 lutego w naszej szkole rozpoczął się witaminowy tydzień. Pomysłodawcą akcji była pani Justyna Krupa, która w ramach szkolnego programu profilaktyki przygotowała dla uczniów zadania oraz zabawy mające na celu dostarczenie wiedzy o zaletach i wartościach odżywczych owoców.
      Pierwszego dnia omawiane były zalety jedzenia jabłek.
      Drugiego dnia czekały na nas smaczne banany. Uczniowie dowiedzieli się o właściwości odżywczych bananów. Następnie zaśpiewali piosenkę z pokazywaniem - jak małpki pakują banany na statek i odpływają. Na koniec wszyscy ze smakiem zjedli banany.
      Trzeciego dnia były kiwi. Pani Justyna przedstawiła prezentację na temat wartości odżywczych kiwi. Następnie wszyscy bawili się w rytm muzyki podając sobie kiwi z rąk do rąk, a gdy muzyka zatrzymała się osoba ta musiała poczęstować się kiwi. Chętnych zjadaczy kiwi było baaaardzo dużo!!!!
      Czwarty dzień był zarezerwowany dla mandarynek.
      W ostatni dzień tygodnia w piątek czekała na wszystkich Witaminowa Bomba. Wszyscy uczniowie mieli za zadanie przygotować owoce: jedni obierali banany i kroili je na małe kawałeczki, inni obierali mandarynki, jabłka oraz kiwi. Tak przygotowane owoce przejęli nauczyciele i przygotowali pyszny mus! W tym czasie pani Justyna przeprowadziła z uczniami poranną gimnastykę i odczytała fantastyczną bajkę o witaminkach. Następnie zadaniem uczniów było napisanie rymowanek. Na koniec wszyscy wspólnie zjedliśmy pyszny owocowy mus !!!

MARZEC

WYCIECZKA DO LUBLINA

      2 marca 2017 uczniowie klas 0-5 pojechali na wycieczkę do Lublina. Dzieci były podzielone na dwie grupy: młodszych i starszych. Pierwszym punktem był seans filmowy, drugim punktem był czas spędzony aktywnie. Starsi obejrzeli film pt. "Był sobie pies" – to mądra lekcja skierowana głównie do małych widzów, którzy marzą o posiadaniu psa. Następnie udali się do Sky Parku na aktywne spędzenie czasu poprzez wspinanie się po specjalnie przygotowanych ściankach wspinaczkowych. Aby pokonać najwyższą musieli sprawdzić się na kilku mniejszych ściankach. Nad bezpieczeństwem czuwali wyspecjalizowani trenerzy, którzy z pasją zajmują się tym ekstremalnym sportem.
      Kiedy starsza grupa uczniów spędzała miło czas, młodsi uczniowie równie wspaniale się bawili. Najpierw obejrzeli bajkę pt. "Ostatni smok świata"- to pełna akcji, magii, humoru i fantastycznych zwierząt, animowana komedia o niepoprawnym marzycielu, który rzuca wyzwanie ostatniemu smokowi na Ziemi... Następnie uczniowie młodsi spędzili czas w Centrum Rozrywki Dla Dzieci "Koziołek", gdzie mieli do dyspozycji wielopoziomową konstrukcję ze ślizgawką i basenem z kulkami oraz wiele zabawek, samochodzików, pluszaków oraz maty do gier logicznych.
WYBORY MISS I MISTERA 2016/2017

      Dnia 8 marca odbyły się w naszej szkole wybory Miss i Mistera roku szkolnego 2016/2017. Konkurs odbył się w dwóch etapach, gdzie kandydaci na Miss i Mistera musieli zaprezentować się najpierw w stroju wieczorowym a następnie w stroju wzorowanym na Afryce.
      Między jednym pokazem a drugim wystąpiła Ola Wdowicz, śpiewając znaną piosenkę Alicji Majewskiej "Być kobietą". Olę do występu przygotowała pani Agnieszka Smerdel. Jury w składzie: p. Sylwia Białasz, p. Beata Wdowicz oraz miss z roku 2015/2016 Amelka Papurzyńska miało bardzo trudne zadanie...
      Zwycięzcami zostali uczniowie klasy IV: Wiktoria Pawlak i Dawid Palonka. Nad całością czuwała organizatorka wyborów pani Monika Kotlarz.
      Wybory skończyły się miłym akcentem w postaci tulipana, który podarowali chłopcy wszystkim dziewczynom i paniom.
WARSZTATY: "JAK RADZIĆ SOBIE ZE ZŁOŚCIĄ"

      W dniu 10 marca w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty przez panią Renatę Kamińską - specjalistę z Centrum Psychoprofilaktyki "ERKA" w Krasnymstawie, nt. "Jak radzić sobie ze złością".
      Złość nie jest gorsza ani lepsza od innych emocji, o ile nie przeradza się w niedobre działanie - agresję lub przemoc.
      Złość to potężna siła, ogromna dawka energii, którą można spożytkować w działaniu: np. szybki marsz, bieg, a nawet sprzątnie lub oddalając złość przy pomocy wyciszających tę energię zajęć umysłowych. Wszystko po to, by złość nie zamieniła się w agresję (chęć odwetu, zemstę).
      Dzięki warsztatom uczniowie zdali sobie sprawę czym jest złość, do czego może prowadzić i jak sobie z tą złością poradzić.
DZIEŃ WIOSNY

      21 marca świętowaliśmy Dzień Wiosny. Tego dnia uczniowie klasy V pod nadzorem nauczycieli poprowadzili zajęcia w młodszych klasach. Następnie wszyscy uczniowie wykonali przydzielone zadania: dzieci z oddziału przedszkolnego kolorowały kolorowanki, uczniowie klasy I i II techniką kolażu wykonali plakaty Pani Wiosny. Uczniowie klasy III wykonali plakat przedstawiający oznaki wiosny oraz hasła związane z wiosną. Uczniowie klasy IV i V wspólnie zrobili Marzannę, którą później spaliliśmy.
FINAŁ KONKURSU "JESTEM PRZECIW!"

      W dniu 27 marca odbył się finał szkolnego konkursu plastyczno-literackiego "Jestem przeciw !".
      Celem konkursu było podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży na temat negatywnych konsekwencji wynikających z używania środków psychoaktywnych, w szczególności alkoholu, narkotyków i papierosów, a także stosowania przemocy.
Prace uczniowie wykonali w dwóch kategoriach:
      klasy 0- II – praca plastyczna: plakat profilaktyczny
      klasy III- V – praca literacka: wiersz profilaktyczny
Prace konkursowe zostały ocenione przez Komisję konkursową, która oceniała: zawartość merytoryczną, profilaktyczny przekaz treści, kreatywność, oryginalność i pomysłowość, formę estetyczną pracy.
Nagrody przyznane zostały za zajęcie I, II, III w każdej kategorii:
I miejsce: Aleksandra Wdowicz, kl. II
II miejsce: Wiktoria Wożniczka, kl. I
III miejsce: Paulina Świderczuk, Oddział Przedszkolny

I miejsce: Amelia Papurzyńska, kl. IV
II miejsce: Julia Stasiak, kl.V
III miejsce: Julia Borys, kl. III
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, natomiast pozostałym uczestnikom wręczono upominki rzeczowe. Finansowego wsparcia przy zakupie nagród udzieliła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rejowcu Fabrycznym.
PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE

      Dnia 27 marca 2017 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wólce Kańskiej odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt. "Jak przemoc i wyzwiska, zgubiły pewnego liska".
      Przedstawienie zostało zaprezentowane przez animatorów z Teatru Profilaktycznego "MAGIK" z Białegostoku. Celem przedstawienia było ukazanie uczniom, że przemoc jest zła i prowadzi do zguby, a świat bez przemocy jest piękny. Treści przedstawienia ukazały również pozytywne wartości tj. dobro, pomoc i przyjaźń, które powinny towarzyszyć człowiekowi każdego dnia.
      Przedstawienie zostało sfinansowane w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2017.
MIĘDZYSZKOLNY QUIZ WIOSENNY

      Dnia 30 marca 2017 roku nasi uczniowie wzięli udział w Międzyszkolnym Quizie Wiosennym pt. "Zwiastuny wiosny". Organizatorem konkursu była Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Kaniem.
      Naszą szkołę reprezentowały nasze uczennice klas 0-III: Oliwia Kniaziuk, Wiktoria Woźniczka, Aleksandra Wdowicz i Zuzanna Świderczuk.
      Nasi uczniowie zdobyli II miejsce, tym samym otrzymali dyplom i nagrodę książkową. Głównym celem konkursu było poszerzanie wiedzy nt. różnorodności roślin i zwierząt w naszym środowisku, znajomość zwiastunów wiosny oraz międzyszkolna integracja uczniów.
      Uczniów do konkursu przygotowała p. Justyna Krupa we współpracy z p. Moniką Kotlarz.

GRATULACJE!

KWIECIEŃ

NAPISALI O NAS

W dniu 4 kwietnia w e-wydaniu Super Tygodniu Chełmskim pojawiły się dwa artykuły o naszej szkole:

http://www.supertydzien.pl/wiadomosci/1046,nie-dla-uzywek-i-przemocy

http://www.supertydzien.pl/wiadomosci/1047,nauka-poprzez-sztuke
ŚWIĘTO 1 KOŁOBRZESKIEGO BATALIONU ZMECHANIZOWANEGO w CHEŁMIE

      W dniu 21 kwietnia uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się do Chełma do Jednostki Wojskowej na zaproszenie ppłk Sławomira Kułagi. 1 Kołobrzeski Batalion Zmechanizowany obchodził w ten dzień swoje święto. Dla żołnierzy był to czas szczególny - czas odznaczeń i wyróżnień, a także prezentacji swojego sprzętu i umiejętności. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 tuż po mszy świętej, na placu manewrowym odbyła się również defilada i pokaz musztry paradnej. Na koniec na uczniów czekały atrakcje w postaci waty cukrowej, ściany spinaczkowej oraz różne dmuchańce.
"POLECAM CI..." KLASA V

      "Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
A.de Saint  Exupery


      Dnia 11 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy V pod kierunkiem Pani Katarzyny Kozieł zaprezentowali całej społeczności szkolnej mini spektakl teatralny pt. "Niezwykła wędrówka Małego Księcia", realizowanego w ramach akcji czytelniczej „Polecam Ci”. Głównym celem akcji było zachęcenie wszystkich obserwatorów do przeczytania książki „Mały Książę”, która posiada ogromnie dużo wiedzy i mądrości.
      Postać głównego bohatera zagrał Bartłomiej Kądziela, a rolę róży i geografa odtwarzała Wiktoria Świderczuk. Nikola Kucybała wcieliła się w rolę lisa i próżnego. Julia Stasiak odgrywała rolę Bankiera, zaś Łukasz Makowski wystąpił w roli Króla. Nad całością spektaklu czuwał narrator – Natalia Cenkała. Aktorzy wcielając się w role poszczególnych postaci starali się przekazać widzom to, co w życiu najważniejsze, a więc miłość, przyjaźń, odpowiedzialność i międzyludzkie relacje.
      Całości rozgrywanego spektaklu towarzyszyła odpowiednio dobrana muzyka, która budowała wśród widzów ciepły nastrój. Na zakończenie mogliśmy usłyszeć piękną piosenkę „Mały Książę” w wykonaniu Nikoli Kucybały i Wiktorii Świderczuk.
Mamy nadzieję, że spektakl dostarczył niezapomnianych wrażeń obserwatorom i zwrócił uwagę na to co w życiu ważne. Jeszcze raz zachęcamy do przeczytania „Małego Księcia” w całości i życzymy nieziemskich wrażeń podczas lektury.
"SUROWCE Z KLASĄ"

      19 kwietnia bieżącego roku uczniowie klas I-V uczestniczyli w ramach akcji SUROWCE z KLASĄ w zajęciach o surowcach mineralnych. Celem akcji było przekazanie fachowej wiedzy geologicznej w bardzo przystępny sposób.
      Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy w ramach akcji SUROWCE z KLASĄ organizował bezpłatne lekcje w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na temat wybranych surowców mineralnych Polski: węgiel brunatny, miedź i sól kamienna. W naszej szkole zajęcia o węglu brunatnym i soli kamiennej przeprowadził pan Artur Paduch, student geologii, który został przygotowany merytorycznie przez specjalistów z Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB.
      Uczniowie naszej szkoły z zainteresowaniem oglądali prezentazję oraz uważnie sluchali wiadomości na temat, czym są wybrane surowce mineralne, jak powstały, gdzie występują, w jaki sposób są wydobywane, do czego są stosowane. Zdobytą wiedzę wykorzystają w trakcie przyrody (kl. IV-V) i edukacji przyrodniczej (kl. I-III).
DZIEŃ ZIEMI

      Dnia 24 kwietnia 2017r. odbyła się akademia szkolna z okazji Dnia Ziemi pt. "Nasza Ziemia" w wykonaniu klasy V.
      Uczniowie przedstawili jak ważna jest ochrona i troska o naszą planetę. Rozwój cywilizacji stwarza wielkie zagrożenie dla Ziemi, a my możemy się przyczynić do jej ochrony. Główna bohaterka Pani Ziemia pokazała jak zaniedbania ziemi prowadzą do poważnych problemów ekologicznych. Dbanie o czystość przynosi korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego ale dla nas samych.
      Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej.
KONSTYTUCJA 3 MAJA

      Rocznicę upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja obchodziliśmy w naszej szkole 28 kwietnia. Z tym trudnym tematem zmierzyli się uczniowie klas II - V pod kierunkiem pani Moniki Dul. Uczniowie z entuzjazmem i z zaangażowaniem przygotowywali się do występu. Efekty ich pracy można było podziwiać podczas szkolnego apelu - pięknie recytowali wiersze, śpiewali patriotyczne piosenki.

MAJ

"JESTEM BEZPIECZNY"

      W dniu 4 maja nasze uczennice: Natalia Cenkała, Wiktoria Świderczuk i Amelia Papurzyńska wzięły udział w Gminnym Konkursie Prewencyjnym "Jestem Bezpieczny", który odbył się w GOK w Pawłowie. Musiały zmierzyć się z 20 pytaniami jednokrotnego wyboru. Głównym celem tego konkursu prewencyjnego było upowszechnienie wiedzy o różnorodnych zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w codziennym życiu i nabycie przez nich umiejętności ich unikania, radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych oraz zapobieganie przestępczości i demoralizacji nieletnich. Zajęły III miejsce.
PLANETARIUM

      W dniu 5 maja 2017 r. naszą szkołę odwiedził Pan Kometa, który zabrał nas w bardzo ciekawą podróż w kosmos. Pod dużą kopułą przenośnego planetarium uczniowie poznali najciekawsze zakątki Układu Słonecznego.
      "Pan Kometa" to pomysł na popularyzację astronomii w mniejszych miejscowościach. W mobilnym planetarium mogliśmy podziwiać planety układu słonecznego, największe gwiazdy, galaktyki i wiele innych obiektów.
Uczniowie mieli niezwykłą okazję przeniesienia się w inny wymiar. Dla wszystkich uczniów został przygotowany program dostosowany do ich wieku. Uczniowie podczas 45-minutowej lekcji wzięli udział w pogadance oraz obejrzeli film pt. „Pan Kometa i Galaktyczny Bocian" wyświetlany w specjalnej kopule imitującą przestrzeń kosmiczną.
      Najmłodsi z klas 0-I zanim obejrzeli film wzięli udział w zabawie: trzymając kule imitujące poszczególne planety krążyli wokół słońca.
      Wszyscy na długo zapamiętają wizytę mobilnego planetarium „Pan Kometa”.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY W PAWŁOWIE

      Dnia 12.05.2017r. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej: Hubert Kniażuk, Paweł Palonka oraz Kacper Mielniczuk, wzięli udział w VI Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym pt. "Baśnie pana Andersena". Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół w Pawłowie. Udział w konkursie wzięli także uczniowie ze szkoły filialnej w Krasnem, Lisznie, Kaniem i Pawłowie.
Konkurs składał się z dwóch etapów:
1.Sprawdzenie znajomości baśni.
2.Test pięknego czytania.
Pytania konkursowe dotyczyły pięciu wybranych przez organizatorów baśni. Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz integracja społeczna szkół z gminy Rejowiec Fabryczny.
"SLEEVFACE, CZYLI UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ"

      16 maja 2017 roku w naszej szkole zostały ogłoszone wyniki Szkolnego Konkursu Reklamującego Książkę pt. "Sleevface, czyli ubierz się w książkę", którego organizatorem była p. Monika Dul. Celami konkursu było rozwijanie pasji i uzdolnień oraz popularyzacja czytelnictwa.
      Uczniowie w ramach trwającego od 8 do 15 maja Tygodnia Bibliotek mieli za zadanie wykonać zdjęcie z książką (sleevface) i wysłać na adres e-mailowy szkoły.
      Do organizatora konkursu wpłynęło 12 zdjęć uczniów z klas I- V. Jury, w składzie p. Katarzyna Kozieł i p. Sylwia Białasz, wyłoniło 7 laureatów: Wiktoria Woźniczka (I), Aleksandra Wdowicz (II), Dawid Woźniczka (II), Natalia Cenkała (V), Nikola Kucybała (V), Julia Stasiak (V), Wiktoria Świderczuk (V). Prace tych uczniów spełniały założenia sleevface. Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe sfinansowane przez Radę Rodziców.
      Kreatywność uczniów wpłynęła na wykonanie bardzo zaskakujących zdjęć.
IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

      17 maja 2017 roku w naszej szkole odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej "Disney Songs". Tematyka tegoroczna nawiązywała do znanych bajek, baśni Disneya: można było rozpoznać z jakich bajek pochodzą piosenki zaśpiewane przez laureatów konkursu.
      Jury oceniało uczestników w dwóch kategoriach: klasy I-III i klasy IV-VI.
W pierwszej kategorii wygrały następujące osoby:
I miejsce - Ola Wdowicz (NSP Wólka Kańska)
II miejsce - Paulina Szczepanik (Szkoła Filialna w Krasnem)
III miejsce - Zuzia Świderczuk (NSP Wólka Kańska)

Druga kategoria - klasy IV-VI
I miejsce - Magdalena Pędzisz (SP Dorohucza)
II miejsce - Magdalena Mucha (ZS w Pawłowie)
III miejsce - Zuzanna Zawiślak (ZS Liszno) i Natalia Cenkała (NSP Wólka Kańska)
        






"PROMENADA PIOSENKI"

      W dniu 19 maja nasze uczennice wzięły udział w III Powiatowym Konkursie "Promenada Piosenki" organizowanym w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr3 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie.
      Konkurs był podzielony na różne kategorie. W kategorii klas I-III Ola Wdowicz zajęła drugie miejsce, natomiast w kategorii klas IV-VI Wiktoria Świderczuk otrzymała wyróżnienie oraz nasz zespół w składzie: Natalia Cenkała, Nikola Kucybała i Julia Stasiak również otrzymał wyróżnienie. Wszystkich uczestników przygotowała do konkursu p. Agnieszka Smerdel.

POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY "KOLOROWA PASIEKA"

      Nasi uczniowie wzięli udział w XIX Powiatowym Konkursie Plastycznym "Kolorowa pasieka". Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Urząd Gminy Chełm. Konkurs jest związany z corocznym Nadbużańskim Świętem Pszczoły, w tym roku już XXI w Okszowie.
      Uczennica Nikola Kucybała z klasy V została laureatką tego konkursu. Do konkursu uczniów przygotowała p. Beata Wdowicz. Wszystkie prace można zobaczyć w zakładce: Galeria.

Gratulacje!
WYCIECZKA DO LUBLINA

      W dniu 22 maja nasi uczniowie wraz z koleżankami i kolegami Z Liszna i Kaniego z klas IV i V wzięli udział w wycieczce do Lublina. Celem było obejrzenie kostiumowej sztuki teatralnej pt. "Kopciuszek" z udziałem aktorów niepełnosprawnych i ich nauczycieli na terenie amfiteatru przy kościele Ojców Kapucynów na Poczekajce oraz zwiedzenie muzeum afrykańskiego u Ojców Białych Misjonarzy Afryki.
PARK WODNY

      Dnia 23 maja 2017 r. uczniowie klasy V wraz z wychowawcą Panią Katarzyną Kozieł oraz Panią Sylwią Białasz udali się na jednodniową wycieczkę do Chełmskiego Parku Wodnego.
      Głównym celem wyjazdu było propagowanie wśród uczniów zdrowego stylu życia oraz rozwijanie aktywności fizycznej. Podczas 100 minut pobytu na basenie, widoczna była integracja grupy, co dobrze wpływa na relacje między rówieśnikami. Uczniowie dobrze bawili się korzystając z takich atrakcji jak: zjeżdżalnie, jacuzzi, rwąca rzeka, itp.
      Kolejnym punktem wycieczki była kręgielnia. Uczniowie po raz pierwszy grali w prawdziwe kręgle, jednocześnie ucząc się techniki i taktyki gry. Współzawodnictwo na torze było świetną zabawą. Czas spędzony w Chełmskim Parku Wodnym umożliwił wszystkim uczestnikom wyjazdu wiele radości i przyjemnych wrażeń.
"POLECAM CI..." KLASA III

      Dnia 24 maja 2017 roku uczniowie klasy III pod kierunkiem pani Edyty Woźniczki zaprezentowali całej społeczności szkolnej plakat, zrealizowany w ramach szkolnej akcji czytelniczej "Polecam Ci...".
      Głównym celem akcji było zachęcenie uczniów do przeczytania książki "Dzieci w sieci dobrych manier" autorstwa Zofii Staniszewskiej . Książka ta jest przewodnikiem po internetowym życiu, przeznaczonym dla dzieci w wieku 9-12 lat. W przystępny i zabawny sposób zgłębia tajniki etykiety w sieci, zajmując się kulturą wpisów na portalach społecznościowych, blogach oraz użytkowaniem smartfonów i tabletów. Porusza temat cyberprzemocy i bezpieczeństwa w Internecie. Dzięki uprzejmości Fundacji Dzieci Niczyje książka zawiera wzór umowy pomiędzy rodzicem a dzieckiem, określającej zasady korzystania z Internetu przez dziecko
      Na zakończenie akcji klasa III obdarowywała wszystkich zakładkami do książek, które zaprojektowała na podstawie polecanej książki i wykonała na zajęciach komputerowych.
II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      29 maja 2017r uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce w II Międzyszkolnym Drużynowym Konkursie Języka Angielskiego zorganizowanym przez NSP w Kaniem.
      Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza część sprawdzała wiedzę z zakresu kultury Wielkiej Brytanii, druga zaś wiedzę gramatyczną i leksykalną.
      Naszą szkołę reprezentowali: Amelka Papurzyńska, Julka Stasiak i Bartek Kądziela.

Gratulujemy!

CZERWIEC





DZIEŃ RODZINY

      Dnia 1 czerwca w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Rodziny. Organizatorkami były: p.Justyna Krupa, p. Katarzyna Kozieł i p. Agnieszka Smerdel. Wszystkich przybyłych serdecznie powitała p. Dyrektor Edyta Woźniczka, która następnie zaprosiła do obejrzenia przedstawienia w wykonaniu uczniów. Po części artystycznej rodzice i dzieci wzięli udział w "Familiadzie", gdzie prowadzącą była p. Monika Kotlarz. Zwycięzcami tej gry zostali uczniowie a nagrodą był bon na lody, który można odebrać w miejscowym sklepie.
      Kolejną konkurencją było karaoke, w której udział wzięli chętni uczniowie wraz z rodzicami. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrodę.
      Po zmaganiach na sali gimnastycznej rodzice oraz uczniowie udali się na boisko szkolne, gdzie czekał już przygotowany poczęstunek. Po załadowaniu "akumulatorów" przyszła pora na kolejne atrakcje, m. in. tor przeszkód, oddzielenie grochu, makaronu i cukierków oraz gra w piłkę nożną.
      Na zakończenie obchodów Dnia Rodziny uczniowie otrzymali lody ufundowane przez Radę Rodziców.
WYCIECZKA

      W dniu 2 czerwca udaliśmy się wszyscy na wycieczkę do Chełma, gdzie pierwszym punktem było obejrzenie spektaklu pt. "Dr Dolittle i przyjaciele" w wykonaniu aktorów krakowskich w CHDK-u. To arcyzabawna historia przygód doktora Dolittle, który przestaje leczyć ludzi i staje się lekarzem zwierząt rozumiejącym ich mowę. Spektakl powstał z potrzeby zmierzenia się z wrażliwością najbardziej wymagającego teatralnego widza z ciekawymi efektami, scenografią... Następnym celem naszej wycieczki była "Telepizza", gdzie czekały tam na nas atrakcje w postaci sali zabaw dla najmłodszych oraz kręgielnia dla starszych. Tam oczywiście czekał na nas poczęstunek w postaci pysznej pizzy i szklanki soku.
NASZA LAUREATKA

      W dniu 4 czerwca w trakcie XXI Nadbużańskiego Święta Pszczoły nasza uczennica Nikola Kucybała odebrała dyplom i nagrodę. Jest laureatką XIX Powiatowego Konkursu Plastycznego "Kolorowa pasieka".

Jeszcze raz Gratulacje!
PODSUMOWANIE CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH

      Uczniowie klas IV-V NSP w roku szkolnym 2016/2017 brali udział w XXIII Edycji Czwartków Lekkoatletycznych. Celem zawodów była promocja gmin i miast powiatu chełmskiego, województwa lubelskiego w wydawnictwach i podczas Finałów Ogólnopolskich, promowanie systematycznej pracy prowadzącej do osiągnięcia wartościowych rezultatów sportowych, upowszechnianie lekkiej atletyki, selekcja dzieci wybitnie uzdolnionych sportowo pod kątem kierowania do sekcji LA. Organizatorem Czwartków Lekkoatletycznych było Chełmskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Stowarzyszenie "Sport Dzieci i Młodzieży", Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Urząd Miasta w Chełmie, Starostwo Powiatowe w Chełmie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Uczniowie brali udział w następujących konkurencjach: bieg na 60m, rzut piłeczką palantową, skok w dal, skok wzwyż. Medalistą zawodów rozgrywanych w Chełmie został Kądziela Bartłomiej uzyskując w skoku wzwyż III miejsce z wynikiem 115 cm.
"POLECAM CI..." KLASA IV

      Uczniowie klasy IV w ramach akcji "Polecam Ci...", której celem była popularyzacja czytelnictwa i rozwój kompetencji czytelniczych, czytali ksiażkę Grzegorza Kasdepke pt. "Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń".
      Akcja trwała od lutego 2017r. Każdy uczeń miał do odczytania w ciągu tygodnia pięć historyjek, które w przystępny sposób wyjaśniały znaczenie związków frazeologicznych. Krótkie opowiadania były odczytywane przez uczniów na lekcjach języka polskiego, natomiast przez wychowawczynię na zajęciach z wychowawcą. Dodatkowo każdy uczeń założył notes do zapisywania związków frazeologicznych, ich wyjaśnień oraz bohaterów występujących w przeczytanym opowiadaniu. Przeczytane historie łączyła postać Bartusia.
      Klasa IV dzięki akcji wzbogaciła zasób leksykalny, świadomie stosowała w wypowiedziach poznane związki frazeologiczne, a także doskonaliła głośne czytanie ze zrozumieniem.
      Z inicjatywy wychowawczyni dnia 7 czerwca 2017r. uczniowie klasy IV przygotowali dla pozostałych uczniów szkoły "egzamin" sprawdzający znajomość związków frazeologicznych. Na początku czwartoklasiści poinformowali, co to są związki frazeologiczne, krótko opowiedziali o akcji, w której uczestniczyli, a następnie przystąpili do "egzaminowania" kolegów i koleżanek. Każdemu, kto udzielił poprawnej odpowiedzi, komisja wręczała cukierek. Ci, którzy nie znali znaczenia żadnego związku frazeologicznego, klasa IV odsyłała do lektury książek Grzegorza Kasdepke z serii "Co to znaczy..." - źródła wiedzy uczniów klasy IV.
"LATO W POEZJI"

      W dniu 8 czerwca czworo uczniów z klas 0-III wzięło udział w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym pod hasłem "Lato w poezji" w Zespole Szkół w Lisznie. Oliwka Kniaziuk (kl. 0), Paulina Mielniczuk (kl.I), Dawid Wożniczka (kl.II) i Zuzia Świderczuk (kl.III) zdobyli I miejsce.
"BEZPIECZNE WAKACJE" W PAWŁOWIE

      W dniu 14 czerwca nasi uczniowie wzięli udział w imprezie plenerowej "Bezpieczne wakacje" w Pawłowie, która miała na celu upowszechnianie wiedzy o różnego rodzaju zagrożeniach i niebezpieczeństwach jakie czyhają na dzieci w życiu codziennym a w szczególności w okresie wakacji i wzmożonych prac polowych. Poprzez różne gry, zabawy, quizy i pogawędki uczniowie przygotowywali się do identyfikacji zagrożeń, rozwijali właściwe postawy z zakresu prewencji przed tymi zagrożeniami. Jak co roku w tej akcji wzięli udział służby mundurowe: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Ochrony Kolei oraz organizacje cywilne.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

      W dniu 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017, które rozpoczęliśmy od mszy św. w kapliczce w Wólce Kańskiej. Następnie udaliśmy się do budynku szkoły na rozdanie świadectw.
      Uczniowie uczestniczyli w wielu konkursach szkolnych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich, zdobywali nagrody, wyróżnienia... To wszystko dzięki swojej pracy ale i pracy oddanych nauczycieli.
      Pani Dyrektor wszystkim nauczycielom, pracownikom serdecznie podziękowała za wspólną pracę, jak również tym wszystkim, którzy zaangażowali się w działalność szkoły. Na zakończenie miły akcent muzyczny w wykonaniu uczniów klasy V, których przygotowała pani Katarzyna Kozieł oraz mały recital przygotowany przez uczniów pod opieką pani Agnieszki Smerdel.

Udanych i bezpiecznych wakacji !!!

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej