Menu

   2017 / 2018

WRZESIEŃ

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

      4 września 2017 roku uczniowie NSP w Wólce Kańskiej rozpoczęli kolejny rok szkolny 2017/2018. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta w Kaplicy w Wólce Kańskiej, którą poprowadził proboszcz Roman Knyś.
      Następnie uczniowie wraz z opiekunami, nauczycielami udali się do szkoły, gdzie powitała wszystkich serdecznie Dyrektor Szkoły - p. Edyta Wożniczka, która złożyła życzenia nauczycielom oraz uczniom i rodzicom pomyślnego roku, zrealizowania planów i marzeń.. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

NARODOWE CZYTANIE

      8 września jak co roku wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". W tym roku czytaliśmy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
      Akcję w naszej szkole rozpoczęła pani dyrektor Edyta Woźniczka, która przybliżyła ideę związaną z czytaniem dzieł literatury polskiej, zapoczątkowaną przez Prezydenta RP w 2012 roku. Następnie uczniowie klas V- VI pomiędzy dźwiękami biesiadnej muzyki a przybliżaniem problematyki utworu, odczytywali fragmenty dramatu. Również nauczycielki p. Edyta Woźniczka i p. Agnieszka Smerdel dołączyły się do odczytania fragmentu “Wesela”: a był to dialog pomiędzy Panem Młodym a Panną Młodą.
      Na zakończenie akcji pani dyrektor wbiła uczniom w zeszyty pamiątkową pieczęć, potwierdzającą udział w akcji popularyzującej wspólne czytanie polskiej literatury.

XX PRZEGLĄD PIOSENKI LUDOWEJ

      13 września 2017 roku w Domu Pomocy Społecznej w Kaniem odbył się XX Przegląd Piosenki Ludowej.
      Celem przeglądu było kultywowanie tradycji ludowej, popularyzacja twórczości ludowej, promowanie talentów, poprawa wizerunku osoby starszej i niepełnosprawnej, wzmacnianie poczucia własnej wartości u osób starszych i niepełnosprawnych, integracja ze środowiskiem lokalnym i regionalnym oraz prezentacja dorobku muzycznego. Uczennice naszej szkoły: Aleksandra Wdowicz, Natalia Cenkała, Julia Stasiak, Nikola Kucybała oraz Wiktoria Świderczuk, uczęszczające na koło wokalne zaprezentowały utwór zespołu Golec uOrkiestra pt. "Życie jest muzyką". Po występach wszystkich zespołów nastapiło wręczenie nagród i dyplomów, a także zaproszono uczestników na obiad. Pani Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kaniem Elżbieta Florczak podziękowała wszystkim przybyłym gościom za wspólnie spędzony czas.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

      W dniu 15 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata". Hasło tegorocznej akcji to "Nie ma śmieci - są surowce!"
      Segregacja odpadów staje się coraz powszechniejsza, w dużym stopniu za sprawą wyższych odpadów za wrzucanie wszystkiego do jednego kubła. Niestety nadal dużo puszek, worków foliowych, opon czy sprzętów elektronicznych można znaleźć na poboczach dróg, w lasach, skwerach czy brzegach rzek. Podstawowym celem "Sprzątania Świata" jest zmiana postrzegania odpadów jako "śmieci", czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.
      "To bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów. Rzeczy niepotrzebne starajmy się oddawać tym, którzy ich potrzebują lub z sensem i bezpiecznie je wykorzystają, a resztę oddajmy do segregacji".

Mira Stanisławska-Meysztowicz,
inicjatorka Akcji "Sprzątanie świata – Polska".

WYBORY SU

      Dnia 18.09.2017r w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uprawnieni do głosowania uczniowie klas II- VI, wybierali swoich przedstawicieli spośród 9 kandydatów. Wszystkie oddane głosy były ważne. Nad prawidłowym przebiegiem glosowania czuwał opiekun SU, który w obecności uczniów klasy IV dokonał obliczeń głosów.
      Podczas apelu opiekun SU ogłosił skład samorządu uczniowskiego Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej w roku szkolnym 2017/ 2018. Zebrani zostali poinformowani o liczbie zdobytych głosów oraz o przydzielonej funkcji:
1. Julia Stasiak, kl. VI – 13 głosów- PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU
2. Zuzanna Świderczuk, kl. IV – 11 głosów – ZASTĘPCA
3. Natalia Cenkałą, kl. VI- 8 głosów - SEKRETARZ
4. Bartłomiej Kądziela, kl. VI- 7 głosów - SKARBNIK

WIZYTA CLOWNA WALDUSIA

      W dniu 19 września po raz kolejny wystąpił u nas gościnnie Klaun Walduś ze swoim nowym programem "Higiena to ważna sprawa, dobrego zdrowia to podstawa! ". We właściwy sobie humorystyczny sposób poruszył ważne tematy dotyczące naszego zdrowia. Bawił nas swoim śmiesznym zachowaniem i sztuczkami. Podekscytowana widownia nie tylko uważnie oglądała cały występ, ale brała też czynny udział w niektórych sztuczkach. Pomysłowy i humorystyczny występ wszystkim się bardzo podobał, a Klaun Walduś obiecał, że z pewnością nas jeszcze odwiedzi.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić te zaległości. Natomiast nauczyciele – mogli popisać się doskonałą znajomością trudnych przypadków tabliczki mnożenia podczas… zadawania pytań przez uczniów! ŚDTM w naszej szkole przeprowadziła pani Agnieszka Brzyszko - nauczycielka matematyki. Nagrodą dla zwycięzców okazała się ocena celująca w dzienniku! Pozostali otrzymali na "otarcie łez" słodki poczęstunek.


OWOCE, WARZYWA...

      Dzieci z oddziału przedszkolnego smacznym i zdrowym akcentem powitały JESIEŃ. Realizując tematykę zajęć w dniach 25 - 29 września, przygotowywały sałatkę jarzynową i koktajle owocowe.
      Poprzez zajęcia kulinarne wszystkie dzieci poznały walory spożywania warzyw i owoców, a także nauczyły się wspólnego działania. Wiele radości dostarczyło im przyrządzanie koktajlów owocowych w zależności od upodobań smakowych dzieci.
      Radość najmłodszych była tym większa, iż mogli podzielić się swoim "dziełem" z uczniami i nauczycielami całej szkoły. Powyższe zajęcia przyczyniły się również do pogłębienia wiedzy na temat zdrowego odżywiania.


PAŹDZIERNIK



DZIEŃ CHŁOPAKA

      Dnia 2 października w NSP w Wólce Kańskiej obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Pierwszym punktem uroczystości były gry i konkurencje sportowe na świeżym powietrzu przygotowane przez nauczyciela wychowania fizycznego - pana Damiana Leszczyńskiego. Następnym elementem obchodów Dnia Chłopaka był smaczny poczęstunek przygotowany przez poszczególnych rodziców ze wszystkich klas. Po zjedzeniu ciasta wszyscy uczniowie udali się na dyskotekę do sali gimnastycznej, której wystrój przygotowała pani Monika Dul z pomocą Samorządu Uczniowskiego. Podczas zabawy tanecznej organizatorzy przygotowali różne atrakcje, m.in. wyświetlili życzenia dla chłopców, które złożyła płeć piękna. Zorganizowali także zabawę "Kareta", główną atrakcją była fotobudka. Na zakończenie obchodów Dnia Chłopaka zostały wyświetlone zdjęcia z fotobudki, które wielu osobom poprawiły humor.
      Tegoroczną uroczystość z okazji święta chłopców można uznać za udaną. Uczniowie bawili się świetnie w rytmie muzyki disco polo. Wszystkim smakował poczęstunek i każdy był zadowolony z przygotowanych niespodzianek.

W.Ś.

SZKOLNE ZASADY BEZPIECZNEGO INTERNETU

      Na początku października w naszej szkole uczniowie klas: V i III wspólnie opracowali Szkolne Zasady Bezpiecznego Internetu. Opracowanie poprzedziła dyskusja i poszukiwanie informacji w sieci. Zasady te zostały powieszone w dniu 4 października na ogólnej tablicy dostępnej dla każdego ucznia jak i dla nauczycieli, rodziców. Jest również możliwość dokładania nowych zasad, które również mogą być bardzo ważne dla nas wszystkich. Zadanie to uczniowie wykonali pod opieką p. Beaty Wdowicz.


GROSZ DO GROSZA

      9 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Grosz do grosza" w ramach programu "Dzwonek na obiad" realizowanego przez Fundację BYĆ BARDZIEJ.
      Pierwszym etapem było powołanie komitetu organizacyjnego, w którego skład weszli: opiekun Samorządu Uczniowskiego - p. Monika Dul oraz uczniowie należący do SU: Julia Stasiak, Zuzanna Świderczuk, Natalia Cenkała i Bartłomiej Kądziela.
      Komitet organizacyjny ustalił zorganizować na terenie szkoły zbiórkę pieniędzy w postaci loterii fantowej. Przez kilka dni nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie klasy VI przynosili fanty na loterię. Wśród przyniesionych przedmiotów były maskotki, książki, biżuteria, filmy, puzzle, gry, zabawki i wiele innych rzeczy.
      W akcję zaangażowała się cała szkoła, dlatego tym większa radość z ostatecznego wyniku loterii, z której całkowity zysk zostanie przekazany za pośrednictwem Fundacji "Być Bardziej" na wykupienie obiadów w szkolnych stołówkach, na terenie całego kraju.


KODEKS KLASY III

      10 października 2017 roku klasa III Niepublicznej Szkoły podstawowej w Wólce Kańskiej stworzyła swój własny kodeks klasowy. Wszyscy uczniowie wykazali się kreatywnością i z chęcią pracowali. Dzięki współpracy uczniowie zintegrowali się jeszcze bardziej.


WIZYTA POLICJANTA

      Dnia 11 października na zaproszenie naszej szkoły przybył do nas policjant. Na początku każdego roku szkolnego dzieci młodsze poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.
      Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo w domu i na drodze. Policjant pokazał krótkie filmiki i rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazał niektóre znaki drogowe. Przypomniał o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Zwrócił uwagę na to, że aby poruszać się samodzielnie rowerem uczeń powinien mieć ważny dokument jakim jest karta rowerowa, w innym przypadku musi być pod opieką dorosłych. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      Dnia 12 października 2017r. o godz. 12.00 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, której hasłem przewodnim było "Wykształcenie – dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić".
      Uroczystość otworzyła pani dyrektor Edyta Woźniczka, która serdecznie przywitała zebranych w sali gimnastycznej oraz przedstawiła zaproszonych gości. W tym roku szkolnym podczas obchodów DEN mieliśmy zaszczyt gościć w naszych murach księdza proboszcza Romana Knysia, panią dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kaniem- Elżbietę Florczak, pierwszą dyrektor NSP- panią Teresę Muchę, sołtys miejscowości Wólka Kańska- panią Zuzannę Kądzielę, przedstawiciela Stowarzyszenia Lepsze Jutro- panią Agnieszkę Naróg, przewodniczącą Koła Emerytów i Rencistów - panią Liliannę Czerniak.
      Pani dyrektor skierowała podziękowania do nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych szkoły, a także życzyła pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym.
      Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie w wykonaniu klasy VI. Uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili szkołę. Występujący słowem mówionym i śpiewanym podziękowali nauczycielom za trud i serce włożone w ich edukację. Dodatkowym wyrazem podziękowania były wręczone pracownikom szkoły kwiaty a zaproszonym gościom prezenty wykonane przez uczniów na zajęciach koła plastycznego. Ostatnim punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej w NSP w Wólce Kańskiej był słodki poczęstunek dla pracowników szkoły i gości, przygotowany przez Radę Rodziców.
      Nad przygotowaniem akademii czuwały p. Monika Dul, p. Agnieszka Smerdel, p. Beata Wdowicz.




KONKURS O ŚW. BRACIE ALBERCIE CHMIELOWSKIM DLA KLAS IV - VI

      Konkurs o św. bracie Albercie Chmielowskim dla klas IV - VII szkoły podstawowej W Niepublicznej Szkole Podstawowej odbędzie się 27 października 2017r. (piątek)
PLIK DO POBRANIA


WYCIECZKA DO LUBLINA

      W dniu 18 października uczniowie udali się na wycieczkę do Lublina, gdzie czekała największa w Polsce wystawa budowli z klocków Lego. Duże wrażenie zrobił wykonany z miliona klocków Air Force One, czyli samolot prezydenta Stanów Zjednoczonych. Fanów sportu zainteresowały figury Roberta Lewandowskiego , Agnieszki Radwańskiej, Marcina Gortata oraz Rafała Sonika i jego quada, na którym wygrał rajd Dakar. Na wystawie znajdowało się Human Body, czyli nietypowa lekcja biologii. Fascynujące modele ukazujące budowę układów i narządów wewnętrznych człowieka, pozwalały na zdobycie wiadomości na temat funkcjonowania organizmu. Nie zawiedli się także fani Star Wars oraz miłośnicy Hobbita,niezapomniane wrażenia zapewniły również makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO. Wyjątkowym dodatkiem były także makiety autorskie, m.in. Baza Księżycowa, Wioska i Zamek Średniowieczny oraz makieta przedstawiająca dworek w Soplicowie. Po wystawie dzieci bawili się w Fun parku, czyli strefie zabaw z klockami.
      Następnym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Parku Trampolinowego - „Mania Skakania”. Uczniowie mieli okazję skakać na trampolinach, robić salta i przewroty. Wycieczka była bardzo udana!


SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO

      23 października w naszej szkole, w związku z uczestnictwem w projekcie "Cyfrowobezpieczni.pl Bezpieczna Szkoła Cyfrowa", odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego.
      Naszą placówkę odwiedziła pani Barbara Brzezowska-Lubawska, edukator projektu, która zorganizowała spotkanie z panią dyrektor, uczniami kl. II– VI oraz nauczycielami, podczas którego omówione zostały podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa. Następnie pani edukator przeprowadziła warsztaty dla poszczególnych klas. Między innymi uczniowie kl. II i III brali udział warsztatach na temat "Hasła, loginy i bezpieczne logowanie". Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego zakończył się szkoleniem Rady Pedagogicznej.
      Podczas spotkań pani edukator omówiła korzyści i zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, ale także zaprezentowała zasoby portalu programu i zachęcała do wykorzystywania materiałów w trakcie zajęć z uczniami i spotkań z ich rodzicami. Pani edukator przekazał plakaty, filmy i broszury na temat cyberbezpieczeństwa, adresowane do nauczycieli i rodziców. W trakcie roku szkolnego będą podejmowane dalsze działania profilaktyczne skierowane do uczniów oraz ich rodziców, mające na celu budowanie cyberbezpieczeństwa w szkole oraz w domach uczniów.


PRAWA AUTORSKIE

      Uczniowie klasy IV w dniu 24 października zakończyli pracę nad plakatem informacyjnym nt. "PRAWA AUTORSKIE". Opracowanie poprzedziła dyskusja i poszukiwanie informacji w sieci. Prawa autorskie to zbiór przepisów regulujących jedną z ważniejszych dziedzin prawa własności intelektualnej. Prawo autorskie zapisane w ustawie o prawie autorskim z dnia 4 lutego 1994 roku, określa co i kto może skorzystać z ochrony praw autorskich. Definicję tego pojęcie zawiera art. 1 ust. 1 prawa autorskiego, który stanowi, że "Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnych charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór)". W praktyce oznacza to, że każdy z nas napisawszy dowolny utwór, może zastrzec sobie do niego prawa. Aby być twórcą w rozumieniu prawa autorskiego i ewentualnie czerpać z tego tytułu profity, nie trzeba mieć ukończonych szkół artystycznych, nie trzeba przywdziewać ekstrawagandzkich strojów czy porzucać własnego stylu życia. Jest to obszerny materiał, i dlatego klasa IV zebrała najważniejsze informacje tworząc taki swoisty i przystępny plakat. Praca została wykonana pod okiem pani B.Wdowicz.


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLKA

      Dzień 25 października pozostanie na długo w pamięci dzieci i rodziców z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej. Właśnie tego dnia odbyła się ważna przedszkolna uroczystość – "Pasowanie na Przedszkolaka". Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Po części artystycznej, pani dyrektor Edyta Woźniczka dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka dzieci 4, 5 i 6 – letnie, kładąc na ramieniu każdego dziecka kolorową kredkę. Na twarzach przedszkolaków widać było powagę i dumę, że w tym dniu, oni są najważniejsi. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i upominek. To miłe spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

         


GMINNY TURNIEJ RZUCANKI SIATKARSKIEJ

      W dniu 26 października nasi uczniowie klas IV-VI na zaproszenie UKS Fortius w Lisznie wzięli udział w Gminnym Turnieju Rzucanki Siatkarskiej. Celem tego spotkania było popularyzacja gry, organizowanie życia sportowego uczniów, kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez uczestnictwo w rywalizacji sportowej, propagowanie współdziałania w zespole i rywalizacji z zachowaniem zasad partnerstwa i wzajemnego szacunku. Turniej został rozegrany w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Nasze uczennice zdobyły III miejsce a uczniowie IV miejsce. Dziewczęta grały w składzie: Julia Stasiak, Nikola Kucybała, Natalia Cenkała, Wiktoria Świderczuk i Julia Borys. Chłopcy wystąpili w składzie: Bartek Kądziela, Mateusz Naróg, Kacper Mielniczuk, Kacper Błaszczuk i Łukasz Makowski. Dyplomy i puchary zostały sfinansowane przez Urząd Gminy Rejowiec Fabryczny.

GRATULACJE!


GMINNY KONKURS SKOKU WZWYŻ

      W dniu 30 października uczniowie naszej szkoły na zaproszenie UKS Fortius w Lisznie wzięli udział w Gminnym Konkursie Skoku Wzwyż. Celem tego konkursu było zapoznanie uczniów z konkurencją jaką jest skok wzwyż, popularyzacja sportu, aktywności ruchowej, integracji pomiędzy uczniami oraz rywalizacja zgodnie z zasadami uczciwej rywalizacji. Największy sukces odnieśli Bartek Kądziela i Brajan Zięba, którzy zajęli 3 miejsca w swoich kategoriach. Bartek wśród chłopców klas VI stanął na najniższym stopniu podium z wynikiem 120 cm. Z kolei Brajan wśród klasy V stanął na podium uzyskując wysokość 110 cm. W kategorii klas IV najlepiej zaprezentował się Mateusz Naróg, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 104 cm ostatecznie zajmując 4 miejsce. W tej samej kategorii Marcin Palonka był 5 a Kacper Mielniczuk 7. Wśród dziewcząt najlepiej spisała się Natalia Cenkała, która zajęła 8 miejsce a Nikola Kucybała 9 miejce, obie pokonały wysokość105 cm.
Gratulujemy wyników wszystkim uczestnikom!


POKAZY HISTORYCZNE

      31 października uczniowie uczestniczyli w pokazie historycznym pt. "Historia i kultura wsi polskiej", przygotowanym przez Grupę Artystyczną Sami Swoi. W programie historycznym zaprezentowali tradycyjny strój chłopski na co dzień i od święta oraz przedstawili charakterystykę wiejskiej chaty. Poprzez legendę o zręcznym kowalu Dunstanie, który przechytrzył samego diabła wyjaśnili symbolikę podkowy. Opowiedzieli historię pieniądza, prezentując jednocześnie proces wybijania monet przy udziale uczniów. Opowiadając o ginących zawodach w Polsce, przybliżyli postać Ceklarza – pachołka miejskiego, którego zadaniem było pilnowanie porządku oraz wyłapywanie włóczęgów i żebraków. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również możliwość osobistego zapoznania się z bogatą kolekcją rekwizytów i narzędzi – m.in. kołowrotkiem, cepem, sierpem czy też starodawną maśniczką oraz przygotowana dla dzieci zabawa - bieg w workach na wyścigi.

LISTOPAD

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

      6 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który przypadał na 5 listopada. Organizatorami obchodów była biblioteka szkolna wraz z Samorządem Uczniowskim. Zarząd SU w strojach postaci z bajek i baśni zorganizował dla pozostałych uczniów baśniowe konkurencje.
      Zadania, które uczniowie rozwiązywali w zespołach klasowych wymagały wykazania się znajomością treści bajek i baśni. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były także konkurencje sprawnościowe: rozdzielanie wymieszanego grochu, fasoli, makaronu i ryżu, Trzykrotne próby trafienia Baba Jagi oraz układanie na czas puzzli, przedstawiających sceny z ulubionych baśni. Uczniowie świetnie radziły sobie z zadaniami, a za poprawne wykonanie dostawali słodki upominek.
      Obchody Dnia Postaci z Bajek były doskonałym momentem do przypomnienia sobie treści znanych baśni i bajek, ale także przypomnieniem, dlaczego tak chętnie sięgamy po taką literaturę, aby rozweselić się i poznać ważne prawdy życiowe.


CYRK LUNA

      We wtorek 7 listopada gościł w naszej szkole Cyrk Luna. Artyści przedstawili ciekawy program, który bawił i uczył. Na początku zaprezentował się ogromnych rozmiarów miś polarny, który merdał ogonem i tańczył. Następnie odbyły się zabawy z klaunami, akrobacje, żonglerka. W niektórych konkurencjach brali udział nasi uczniowie, otrzymując drobne upominki - baloniki. Każdy chciał też pojeździć na miniaturowym rowerku. Gwiazdą programu stał się pyton tygrysi, którego dzieci głaskały, mogły również ponosić na rękach czy zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wszystkich widzów niezmiernie ciekawiło, w jaki sposób w bluzę naszego kolegi Bartka ubrała się artystka cyrkowa, skoro miała związane węzłami ręce. Prezentacje cyrkowe wymagały zręczności i zwinności, a także umiejętności iluzjonistycznych. Występ cyrkowców zachwycił dzieci i dorosłych.


JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA, PÓKI MY ŻYJEMY...

      10 listopada 2017r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Był to montaż słowno - muzyczny wykonany przez uczniów klas III-VI pod opieką pani Moniki Dul i pani Agnieszki Smerdel. Uczniowie wierszem i piosenką omówili drogę Polaków do odzyskania wolności. Podkreślali, że wszyscy Polacy powinni kochać swoją Ojczyznę i być jej wierni. Jedna z uczennic odgrywała rolę Polski. Na jej twarzy widniał smutek podyktowany spętaniem łańcuchem. W pewnym momencie dziewczynka jednym ruchem zerwała łańcuch i na jej twarzy pojawił się uśmiech. Tym symbolicznym gestem ukazano radość z odzyskania wolności po 123 latach niewoli. Kolejno chłopcy, którzy przebrani byli za żołnierzy salutowali Polsce, tym samym oddali jej hołd. Ostatecznie przedstawienie zakończono odśpiewaniem piosenki z repertuaru zespołu Chłopcy z Placu Broni „Kocham wolność”. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.
      Na zakończenie pani dyrektor podziękowała artystom za występ oraz przypomniała zgromadzonym o tym, że zawsze należy pamiętać o dziejach naszego kraju i być dumnym, że jest się Polakiem.


XII ULICZNE BIEGI NIEPODLEGŁOŚCIOWE W PAWŁOWIE

      10 listopada 2017r. 12 uczniów z klas II-VI reprezentowaŁo NSP w Wólce Kańskiej podczas XII Ulicznych Biegow Niepodległości w Pawłowie. Dwoje naszych reprezentantów stanęło na podium. Paweł Palonka zajął II miejsce w kategorii: chłopcy kl. III, natomiast Julia Borys przybiegła do mety jako III w kategorii: uczennice klas IV. Zwycięzcom wręczono dyplomy, medale i nagrody rzeczowe.


PRAWA AUTORSKIE - PROWOKACJA

      W dniu 15 listopada w naszej szkole klasa VI wraz z panią Beatą Wdowicz zastosowała małą prowokację związaną z prawami autorskimi. Utworem wg. prawa autorskiego jest przejaw działalności twórczej każdego człowieka o indywidualnym charakterze, utrwalony w jakiekolwiek postaci. W tym przypadku uczniowie klas II-VI wykonali prace plastyczne pt. "Mozaiki". Prace zostały oprawione i wywieszone na ogólnej tablicy w szkole. Pani B.Wdowicz podpisała prace imieniem i nazwiskiem ale celowo przypięła je do niewłaściwych prac. Rola uczniów klasy VI polegała na zwróceniu innym, że prace są źle podpisane. Oczywiście oburzyło to wszystkich autorów, których prace znalazły się na tej wystawie. Po "burzy" uczniowie zdali sobie sprawę, że nie jest to przyjemne jak ktoś przypisuję autorstwo pracy komu innemu czy sobie. To samo dotyczy tego co znajdujemy w sieci: prace pisemne gotowe, prace plastyczne... Nie można sobie przypisywać autorstwa cudzej pracy skoro nie "my" nad nią pracowaliśmy, nie my jesteśmy jej autorami.


RECYKLICZEK

      Klasa III wykonała pracę w dniu 8 listopada z odpadów ekologicznych do konkursu na ekostwora pt: "Entliczek pentliczek jestem Recykliczek, z butelki mam główkę, a z korka guziczek" w ramach zadania "Edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu 18 gmin wchodzących w skład Związku Komunalnego Gmin Ziemi Chełmskiej w zakresie selektywnej zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych oraz ich powtórnego wykorzystania bez szkody dla środowiska naturalnego". Celem konkursu było: promowanie idei ochrony środowiska, upowszechnienie wiedzy na temat ekologii, propagowanie ekologicznego stylu życia, dążenie do rozwoju zrównoważonego, uświadomienie zagrożeń dla środowiska.
      W dniach od 16 listopada do 20 listopada 2017r. można było oddać głos na pracę III klasy on-line na stronie:
www.zkgrl.pl

W wyniku głosowania uczniowie klasy III zdobyli wysoką lokatę 6 na 46 miejsc.

BRAWO!


GMINNY TURNIEJ UNIHOKEJA

      W dniu 17 listopada w Zespole Szkół w Lisznie rozegrano Gminny Turniej Unihokeja. Organizatorem był Zespół Szkół w Lisznie, Uczniowski Klub Sortowy Fortius oraz Urząd Gminy w Rejowcu Fabrycznym. Celem była popularyzacja halowej odmiany gry w hokeja. W turnieju rewelacyjnie spisali się nasi uczniowie, bowiem chłopcy stanęli na trzecim stopniu podium, dziewczęta zajęły IV miejsce. Dziewczęta grały w składzie: Amelia Papurzyńska, Wiktoria Pawlak, Natalia Cenkała, Nikola Kucybała, Julia Stasiak, Wiktoria Świderczuk i Zuzanna Świderczuk. Chłopcy wystąpili w składzie: Kacper Mielniczuk, Marcin Palonka, Dawid Palonka, Brajan Zięba, Kacper Błaszczuk, Bartek Kądziela, Łukasz Makowski.


SPOTKANIE Z RZECZNIKIEM PRAW DZIECKA

      20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji odbyło się spotkanie ze Szkolnym Rzecznikiem Praw Ucznia, podczas którego została przeprowadzona akcja informacyjna na temat praw ucznia i ich przestrzegania a także na temat łamania jego praw i gdzie może szukać pomocy.


SKRZYDLACI MIESZKAŃCY MOJEJ OKOLICY

      21 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielem Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ptaków zamieszkujących naszą okolicę, a następnie zagrali w grę utrwalającą nazwy poznanych ptaków oraz wiedzę o ich biologii.


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

      22 listopada w naszej szkole, tak jak w ubiegłym roku, obchodziliśmy Dzień Życzliwości, który przypadał na dzień 21 listopada. Nad tegorocznymi obchodami czuwał zarząd SU wraz z opiekunem.
      Pierwszym punktem Dnia Życzliwości w naszej szkole była pogadanka z uczniami, podczas której wyjaśniono, co oznacza termin życzliwość. Następnie opiekun SU omówił gazetkę, specjalnie przygotowaną na Dzień Życzliwości. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nasze życzliwe serce nie może być zamknięte w klatce, należy je uwolnić, to znaczy należy okazywać innym życzliwość, być miłym dla innych. Kolejno zarząd SU zaprezentował dwie scenki, zadaniem pozostałych uczniów było wskazanie nieżyczliwej postawy i podanie przykładów wzorcowego zachowania. Kolejnym punktem obchodów Dnia Życzliwości był podział na dwie grupy: oddział przedszkolny i klasy II- VI. Pierwsza grupa rysowała życzliwe minki, które następnie zawieszono na tablicy pod nazwą "Uśmiech dla Ciebie od dzieci z oddziału przedszkolnego". Druga grupa na kolorowych, papierowych sercach zapisywała swój ostatni życzliwy uczynek, kolejno serduszka zawieszono na tablicy pod nazwą „Znajdź się wśród życzliwych”. Następnie utworzyliśmy krąg, wszyscy trzymając się za dłonie i wypowiadając słowa "Niech iskierka życzliwości między nami zagości!" przekazywali sobie życzliwy uścisk dłoni.
      Na zakończenie Dnia Życzliwości w naszej szkole uczniowie mogli oderwać miłe słowa, którymi następnie mogli kogoś obdarzyć.


SZKOLNY KONKURS WOKALNY

      W dniu 23 listopada 2017r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wokalny "Pieśni Patriotyczne".
      Komisja wyłoniła oto zwyciężców:
I miejsce - Julia Stasiak
II miejsce - duet: Nikola Kucybała, Weronika Świderczuk
III miejsce - duet: Ola Wdowicz, Wiktoria Woźniczka
wyróżnienie: Natalia Cenkała
Brawo!


       


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      Dnia 24 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko mogło przynieść do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. W grupie przedszkolnej odbyły się różne zabawy z udziałem misiów. Przedszkolaki przedstawiały swoje misie, opowiadały, jak mają na imię, od kogo je dostały oraz za co najbardziej kochają swoje pluszaki. W zapoznaniu się z historią tego święta i w odkryciu wielu ciekawostek o niedźwiedziach pomógł dzieciom pokaz multimedialny.
      W zabawie "Zgaduj – zgadula" dzieci wymieniały wszystkie znane misie i związane z nimi bajki: "Miś Uszatek", "Miś Puchatek", "Gumisie", "Troskliwe misie", "Miś Koralgol", "Miś Yoggi". Następnie dzieci wysłuchały wiersza Z. Bronikowskiej "Miś idzie do przedszkola" oraz brały udział w zawodach w zjadaniu miodu z talerzyka.
      Wszystkie przedszkolaki razem z misiami uczestniczyły w misiowych zabawach do piosenek "Jadą, jadą misie", "Mój pluszowy miś", "Pluszowe niedźwiadki" i "Misie szare". Dzieci wykonywały "Misiowy masaż", rozwiązywały zagadki "Kubusia Puchatka", słuchały fragmentów muzycznych z bajek o misiach. Następnie wykonały misia z origami i misia z chleba tostowego, kremu czekoladowego, bananów i rodzynek. Kolejną atrakcją był seans filmowy, podczas którego najmłodsi oglądali bajkę o "Kubusiu Puchatku". Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, a wspólne świętowanie zakończyły tańce z misiami przy muzyce i wspólną fotografią. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe dyplomy.


SZKOLENIE RODZICÓW
„CYFROWOBEZPIECZNI.PL - BEZPIECZNA SZKOŁA CYFROWA"

      W dniu 24 listopada 2017r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wólce Kańskiej zostało przeprowadzone szkolenie rodziców nt. „Bezpieczeństwa cyfrowego dzieci i młodzieży”, przez szkolnego mentora p. Beatę Wdowicz Na początek przypomniano wszystkim przybyłym, że szkoła przystąpiła do projektu "Cyfrowobezpieczni.pl - Bezpieczna Szkoła Cyfrowa" realizowanego w ramach rządowego programu BEZPlECZNA+.
      Więcej informacji w zakładce: CYFROWO BEZPIECZNI


WYCIECZKA DO LUBLINA KLASY VI

      27 listopada klasa VI wybrała się wraz z wychowawczynią na wycieczkę klasową do Lublina. Na początek wybrali się na lodowisko by zażyć odrobinę ruchu i doskonalić łyżwiarskie umiejętności. Następnie udali się do kina na film: "Emotki". Wycieczka była bardzo udana!


VI GMINNY KONKURS RECYTATORSKI - MARZĘ, ABY ZOSTAĆ...

      "Marzę, aby zostać…" – to motto tegorocznego VI Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się dnia 29 listopada 2017 r. w naszej szkole.
      Głównym celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poezją dziecięcą, kształtowanie świata wartości dzieci przez literaturę, uczenia rywalizacji w przyjaznej atmosferze, nawiązanie współpracy między placówkami, integracja uczniów.
      Uczestników konkursu, jury i przybyłych gości powitała pani Dyrektor Edyta Woźniczka. Konkurs został rozegrany w dwóch kategoriach: oddział przedszkolny i klasa 1-sza.
      Umiejętności interpretacyjne oceniała komisja w składzie: przewodnicząca jury- p. Dorota Kiejda, p. Mariusz Świderczuk i p. Monika Dul.
      W trakcie prezentacji umiejętności recytatorskich usłyszeć można było o planach i marzeniach dziecięcych o byciu chociażby ogrodnikiem, piratem, lekarzem, krawcową czy po prostu chłopakiem. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników zaproszono gości na poczęstunek, a jury na tajne obrady. Zgodnie z harmonogramem spotkania po przerwie uczestnicy konkursu poznali werdykt jury.
      Komisja wyłoniła następujących zwycięzców w kategorii – przedszkole:
I m-ce Zuzanna Burszczan Szkoła Podstawowa w Lisznie
II m-ce Piotr Sągała Szkoła Podstawowa w Lisznie
III m-ce Oliwia Kniażuk Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej
      W kategorii – klasa 1-sza
I m- ce Michał Góra Szkoła Podstawowa w Lisznie
II m-ce Piotr Chęciński Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Pawłowie
III m- ce Malwina Lachowska Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Pawłowie
      Głównym fundatorem nagród w konkursie był pan Zdzisław Krupa - wójt gminy Rejowiec Fabryczny, a także Rada Rodziców Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy, a pozostali uczestnicy upominki i dyplomy. Dziękujemy naszym gościom za przybycie i wspólne spotkanie z poezją.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

      "Andrzejki" - przypadają na noc z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja. Pierwsze wzmianki o obchodach andrzejek w Europie pojawiły się około XI wieku. Traktowano wróżby bardzo poważnie i wykonywano w odosobnieniu. Pierwotnie bawiły się tylko panny. Dziś bawimy się wspólnie. Nawiązując do zwyczajów przodków wszyscy 30 listopada chętnie zaglądamy w przyszłość pamiętając o tym, że wszystkie wróżby należy traktować tylko jako żarty i zabawę. Było dużo śmiechu, tańce, malowanie twarzy przez Samorząd Uczniowski i do przegryzienia coś słodkiego.



GRUDZIEŃ
MIKOŁAJKI SU

      W naszej szkole Samorząd Uczniowski nie próżnuje nawet w Mikołajki. Zarząd SU wyszedł z inicjatywą zorganizowania 6 grudnia akcji poszukiwawczej pomocników św. Mikolaja. Dla każdego ucznia, który tego dnia miał na sobie element stroju Mikołaja, elfa lub renifera, SU miał słodki upominek. Ku uciesze wszystkich p. Dyrektor zgodziła się, aby te same osoby były zwolnione w tym dniu z odpytywania.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

      W dniu 6 grudnia wszyscy uczniowie i nauczyciele udali się do Świetlicy Wiejskiej w Wólce Kańskiej na zaproszenie Sołectwa oraz Koła Gospodyń. Pierwszą atrakcją spotkania był montaż słowno-muzyczny, w którym wystąpili uczniowie oddziału przedszkolnego oraz z klas II, III, VI. Kolejnym punktem spotkania było przybycie mocno oczekiwanego przez wszystkich gościa: Św. Mikołaja. Mikołaj zanim wręczył dzieciom prezenty, sprawdzał wiedzę uczniów z różnych przedmiotów, wszyscy bez większych problemów zdali egzamin przed Mikołajem.
      Sołectwo i Koło Gospodyń przygotowało dla zebranych słodki poczęstunek, którym każdy częstował się w trakcie trwania spotkania. Bardzo się cieszymy, że zwyczaj organizowania spotkania z Mikołajem w tak szerokim gronie jest podtrzymywany.


ERGONOMIA URZĄDZEŃ CYFROWYCH

      W dniu 7 grudnia w klasie II zostały przeprowadzone zajęcia nt. Ergonomii urządzeń cyfrowych. Na początek nauczyciel zawiesił na tablicy ilustracje urządzeń: tabletu, smatfona i komputera. Zadaniem dzieci było oznaczyć to urządzenie, z którym mają na co dzień do czynienia. W tym wypadku okazał się komputer...
Więcej informacji w zakładce: CYFROWO BEZPIECZNI

OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

      Dnia 7 grudnia w sali gimnastycznej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej odbyła się Mikołajkowa Olimpiada Sportowa Przedszkolaków. Udział w niej wzięły wszystkie dzieci z przedszkola, dla których nie obca jest rywalizacja i zasady "fair play".
      Przedszkolaki, pod okiem nauczyciela wychowania przedszkolnego Anety Wójcik i nauczyciela wychowania fizycznego p. Damiana Leszczyńskiego zostali podzieleni na 2 zespoły. Dzieci brały udział w takich konkurencjach jak: przeciąganie liny, przechodzenie przez tunel, rzuty do celu, chodzenie po śladach stóp, przekładanie przez siebie szarfy czy też zdejmowanie i wkładanie butów do wyznaczonego miejsca a potem odnajdywanie swoich butów i ich nakładanie. Drużyna, która ukończyła szybciej daną konkurencję otrzymywała punkt. Każda drużyna głośno dopingowała swoich zawodników.
      Ostatecznie wygrała drużyna, której kapitanem była Oliwia. Jednak Mikołaj widział trud i starania wszystkich dzieci i zdecydował wręczyć wszystkim uczestnikom olimpiady.

VI WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY "MÓJ ANIOŁ"

      Nasi uczniowie pod opieką p. Beaty Wdowicz wykonali prace plastyczne do VI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Mój Anioł", którego organizatorem byli: MDK im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie.
      Uczennica klasy III Aleksandra Wdowicz otrzymała wyróżnienie a praca Wiktorii Świderczuk oraz Bartłomieja Kądzieli zakwalifikowały się do głównej wystawy.
      Na konkurs nadesłano 788 prac płaskich i przestrzennych z 61 placówek z całego województwa lubelskiego.
      Finał konkursu odbędzie się 21 grudnia 2017 r.

DZIEŃ NAUKI

      14 grudnia odbył się w naszej szkole dzień nauki. Uczniowie stawili czoła wielu konkurencjom sprawdzającym nie tylko ich wiedzę ale i logiczne myślenie. Wszyscy bawili się świetnie.

POMAGAMY

      W dniu 20 grudnia odbył się apel dotyczący absolwenta naszej szkoły Łukasza, mieszkańca Chojna Nowego. To młody człowiek, który ma piękne życiowe plany, marzenia, wyznaczone cele... Ma także zdiagnozowaną białaczkę. Do tej pory nie znaleziono dla niego dawcy, rozpoczął się wyścig z czasem o jego życie. Chcemy również zawalczyć o życie Łukasza i dlatego uczniowie otrzymali plakaty, zestaw ulotek aby przekazać je jak najwięcej osobom dorosłym. Rejestracja dawców szpiku odbędzie się 7 stycznia 2018 r. w Zespole Szkół w Siedliszczu, polega ona na wypełnieniu ankiety oraz pobraniu wymazów z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Dawcą mogą być osoby w wieku 18-55 lat.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://www.dkms.pl

LAUREACI KONKURSU

      W czwartek 21 grudnia na uroczystym finale VI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Mój Anioł" w MDK w Krasnymstawie odebrano dyplomy dla uczniów klasy VI: Wiktorii Świderczuk i Bartłomieja Kądzieli oraz uczennica klasy III Aleksandra Wdowicz odebrała dyplom i nagrodę rzeczową za wyróżnioną pracę.

Brawo!

JASEŁKA

      21 grudnia miała miejsce w naszej szkole uroczysta Wigilia szkolna. Z Bożonarodzeniowym przesłaniem, wystąpili uczniowie klas V i VI prezentując Jasełka. Wprowadziły one wszystkich w świąteczny nastrój. Następnie Pani dyrektor Edyta Wożniczka złożyła wszystkim gościom oraz uczniom i pracownikom szkoły życzenia spokojnych i rodzinnych świąt, po czym wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem. Uczniów przygotowała pani Agnieszka Remiś.


STYCZEŃ
BEZPIECZEŃSTWO W KONTAKTACH Z INNYMI

      W dniu 2 stycznia zostały przeprowadzone zajęcia w klasie II na temat Bezpieczeństwa w kontaktach z innymi. Na początku uczniowie obejrzeli krótki film, po którym opowiedzieli o swoich wrażeniach...

Więcej informacji w zakładce: CYFROWO BEZPIECZNI




WIARYGODNOŚĆ INFORMACJI W SIECI

      W dniu 5 stycznia została przeprowadzona wspólna lekcja w klasach II i III na temat "Wiarygodności informacji w sieci"...

Więcej informacji w zakładce: CYFROWO BEZPIECZNI




GÓRA GROSZA

      Kolejny raz nasza szkoła uczestniczyła w akcji „Góra Grosza”. Patronem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom, a zebrane fundusze przeznaczane są na pomoc dla domów dziecka w całej Polsce.
      Odpowiedzialnymi za przebieg akcji w NSP w Wólce Kańskiej był Samorząd Uczniowski. Z jego inicjatywy tegoroczna zbiórka monet przebiegała w formie klasowego konkursu. Zespół klasowy, który zebrał najwięcej monet otrzymał bon na trzy dni bez odpytywania ustnego i pisemnego.
      15 stycznia opiekun Samorządu Uczniowskiego podsumował akcję „Góra Grosza” w naszej szkole. W sumie uczniowie klas II- VI zebrali 124, 64 zł. Najwięcej zebrała klasa VI, której podczas apelu wręczono główną nagrodę. Wszystkich zaangażowanych w zbiórkę poczęstowano cukierkami.



WIARYGODNOŚĆ W SIECI-KL.VI

      Dnia 16 stycznia została przeprowadzona w klasie VI lekcja na temat "Wiarygodność w sieci". Na początku uczniowie obejrzeli filmik edukacyjny pokazujący, że nie należy wierzyć we wszystko co się znajdzie w Internecie, gdyż każdy może napisać to na co ma ochotę, nie zawsze upewniając się...


Więcej informacji w zakładce: CYFROWO BEZPIECZNI



KOLĘDNICY MISYJNI

      W dniu 17 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie miało miejsce spotkanie dzieci i młodzieży zaangażowanych w akcję kolędników misyjnych. W tym wydarzeniu brali udział uczniowie z naszej szkoły pod opieką pani Agnieszki Remiś, którzy w trakcie świąt Bożego Narodzenia kolędowali i zbierali ofiary na pomoc dzieciom z Syrii i Libanu. Punktem kulminacyjnym spotkania była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. Abp Stanisław Budzik. Zwieńczeniem wyjazdu do Lublina była wspólna zabawa i rywalizacja na kręgielni.





DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      25 stycznia w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka połączone tradycyjnie z choinką szkolną. Pani Dyrektor Edyta Woźniczka przywitała zebranych seniorów, złożyła im najserdeczniejsze życzenia, a także zaprosiła ich do obejrzenia programu artystycznego wykonanego przez uczniów i przedszkolaki. Dzieci przygotowały się pod czujnym okiem pani Anety Wójcik oraz pani Agnieszki Smerdel. W ten sposób uczniowie podziękowali babciom i dziadkom za to, że kochają, wspierają, pocieszają i zawsze są przy wnukach, a na każdy problem mają łatwe rozwiązanie. Były piosenki, tańce, recytacje a następnie uczniowie dali swoim ukochanym dziadkom prezenty. Po części oficjalnej wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Po poczęstunku wszyscy wspólnie się bawili, nie zabrakło też wielu konkursów. Był to niezwykły dzień, dla dzieci i zaproszonych gości.
        
           




LUTY
FINAŁ SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

      W dniu 13 lutego ogłoszono wyniki szkolnego konkursu fotograficznego "Nasza szkoła". Zadaniem było ciekawe uchwycenie budynku szkoły w aurze zimowej. Najciekawsza fotografia została wykorzystana na baner szkoły naszej strony przemiennie z jesienną, której autorem okazał się uczeń klasy IV Kacper Mielniczuk. W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy oraz oceny z zajęć komputerowych i informatyki.



BEZPIECZEŃSTWO WŁASNEGO WIZERUNKU

      W dniu 14 lutego na zajęciach z wychowawcą w klasie IV został zrealizowany temat: "Bezpieczeństwo własnego wizerunku". Uczniowie kreują w Internecie swój wizerunek, często robią to nieświadomie. Wiąże się to z popełnianiem błędów np. takich jak nadmierne odsłanianie swojej prywatności lub też przedstawianie nieprawdziwego lub niepożądanego obrazu samego siebie.

Więcej informacji w zakładce: CYFROWO BEZPIECZNI


WALENTYNKI

      W dniu 14 lutego odbył się apel z inicjatywy Samorządu Szkolnego z okazji Dnia św. Walentego. Każdy dzisiaj otrzymał swoją Walentynkę a dodatkowo osoby, które ubrały się na czerwono były zwolnione z przepytywania z każdego przedmiotu, który był w dzisiejszym planie lekcyjnym danej klasy.




Z WIZYTĄ W SKLEPIE

      20 lutego uczniowie klasy II i III wybrali się na wycieczkę do pobliskiego sklepu spożywczego. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pracą ekspedientki oraz sposobem ważenia towarów dawniej i dziś. Uczniom przypomniano terminy: klient, ekspedient, lada sklepowa, kasa. Ponadto zwrócono uwagę na sposób robienia zakupów, a także narzędzia służące do porównywania masy przedmiotów. Pani ekspedientka zapoznała dzieci z wagą sklepową dawną, jak również z nową, współczesną - wagą elektroniczną.
      Podczas wycieczki zwracano uwagę na właściwe zachowanie się. Dzieci miały okazję obserwować pracę sprzedawcy, poznały różne rodzaje artykułów sprzedawanych w tym sklepie. Miały możliwość również wystąpić w roli sprzedawcy ważąc wybrane produkty.
      Na zakończenie wycieczki dokonaliśmy drobnych zakupów. Otrzymaliśmy także od pani ekspedientki słodki upominek. Na pamiątkę naszej wizyty zrobiliśmy z panią sprzedawczynią wspólne zdjęcie.






KONKURS LITERACKO – CZYTELNICZY PT. "WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI"

      Nasi uczniowie wzięli udział w literacko – czytelniczym konkursie pt. "Wierszyki łamiące języki", który odbył się 28 lutego w Zespole Szkół w Lisznie. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas 0 – III. Miał on na celu popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci. Udział wzięli: Oliwia Kniażuk- klasa 0, Wiktoria Woźniczka- kl.II, oraz uczniowie klasy III Aleksandra Wdowicz i Dawid Woźniczka. Opiekunem grupy była p. Agnieszka Smerdel.       Konkurs podzielony był na etapy. W pierwszym uczniowie mieli za zadanie wyrecytować przygotowany przez siebie wiersz. Oliwia Kniażuk zaprezentowała wiersz Kazimierza Urbana pt. "Łakomczuszek", Wiktoria Woźniczka wyrecytowała utwór Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Kocury”. Kolejna konkurencja polegała na odczytaniu z właściwą intonacją wylosowanego wiersza. W tej konkurencji udział wzięła Wiktoria Woźniczka i Aleksandra Wdowicz. Następnie uczennice klas 0 – II miały za zadanie odgadnąć tytuł baśni, którą odczytała jedna z pań i wykonać do niej pracę plastyczną. Zadanie było o tyle trudne, że treść tekstu została nieco zmieniona. W czasie wykonywania pracy plastycznej przez młodsze uczennice, starsi uczniowie odpowiadali na wylosowane pytania do wierszy, wypisywali rymy, układali ciąg wyrazów. W kolejnej konkurencji cała czwórka układała wiersz z rozsypanki. Uczniowie naszej szkoły zajęli trzecie miejsce w tym konkursie. Otrzymali nagrody rzeczowe, a także dyplomy dla szkoły i opiekuna.
        



MARZEC
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM KRUS

      W dniu 2 marca 2018 r. odwiedziła naszą szkołę pani Agnieszka Błaszczuk-Mech, kierownik Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego PT KRUS w Chełmie. Przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania upadkom. Prelekcje zostały przeprowadzone w klasach 0-3 i 4-6, gdzie na początku młodsi uczniowie obejrzeli bajkę pt. "Rodzina Porazków", która dotyczyła zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. Następnie została przeprowadzona rozmowa na temat obejrzanej bajki, w której uczniowie chętnie brali udział. Na koniec dzieci dostały książeczki pt. "Jestem bezpieczny na wsi" oraz różne gadżety. W klasach 4-6 pani opowiadała o niebezpieczeństwach czyhających w gospodarstwie rolnym, pokazała typowe ubranie ochronne oraz rzeczy, które powinien mieć rolnik aby był bezpieczny. Uczniowie starsi również otrzymali książeczkę pt. "Projekt IMMORTALS czyli jak żyć na wsi bezpiecznie... i z klasą!". Na koniec pani zachęciła wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. "Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy".



SZKOLNY KONKURS

      W dniu 2 marca odbył się finał szkolnego konkursu pt. "Zaprojektuj okładkę ulubionej lektury szkolnej" dla klas II-VI. Zadaniem uczestników było wykonanie frontowej okładki przeczytanej lektury techniką kolażu na formacie A3. Ważna była własna interpretacja treści oraz sposób wykonania pracy. Komisja wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach:
klasy II-III
Wiktoria Woźniczka ex aequo Dawid Wożniczka - I miejsce
Aleksandra Wdowicz - II miejsce
Oliwia Jędruszak - III miejsce

klasy IV-VI
Julia Stasiak - I miejsce
Mateusz Naróg - II miejsce
Łukasz Makowski - III miejsce
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, pozostałym uczestnikom zostały wręczone drobne upominki. Konkurs zorganizowały panie: Monika Dul i Beata Wdowicz.
Brawo!




DZIEŃ KOBIET

      8 marca obchodziliśmy w naszej szkole dzień kobiet. Tego dnia przeprowadziliśmy zawody w poszukiwaniu najsilniejszych kobiet w szkole oraz sprawdzaliśmy co o kobietach wiedzą panowie. Dzień ten był pełen ciężkich zadań jak również dobrej zabawy.



REKLAMA W INTERNECIE

      12 marca 2018 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Wólce Kańskiej, w klasach II – III zrealizowano zajęcia w ramach projektu "Cyfrowo Bezpieczni". Temat zajęć to "Reklama w Internecie".

Więcej informacji w zakładce: CYFROWO BEZPIECZNI




PYSZNE KANAPKI

      W ramach programu edukacyjnego "Trzymaj Formę" uczniowie klasy II
w dniu 14 marca wspólnie przygotowali kolorowe kanapki. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Poprzez wspólną „zabawę” poszerzali i utrwalali wiedzę dotyczącą zdrowego żywienia, zbilansowanej diety. Dowiedzieli się o wartościach odżywczych poszczególnych produktów wykorzystanych do wykonania kanapek, np. nabiału, warzyw, wędlin...
      Uczniowie przy robieniu kanapek kształcili odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijali kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.
      Na zakończenie poczęstowali pysznymi i pełnymi witamin kanapkami innych pracowników szkoły. Praca przyniosła wszystkim wiele radości. Dzieci przekonały się, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Wiedzą, jakie korzyści wynikają ze spożywania drugiego śniadania.



DZIEŃ WIOSNY!

      W dniu 21 marca w związku z powitaniem Wiosny w naszej szkole odbyły się różne, ciekawe akcje. Na początku uczniowie klasy VI wcielili się w role nauczycieli przez pierwszą lekcję.
      Następnie odbył się szkolny konkurs recytatorski pt. "Żyj zdrowo!". Miał on na celu propagowanie zdrowego stylu życia, a także prezentowanie negatywnego wpływu używek na organizm człowieka. Organizatorem konkursu była p. Edyta Woźniczka. Konkurs był podzielony na 2 kategorie wiekowe: klasy 0-III i klasy IV-VI. Cieszył się dużą popularnością wśród uczniów.
W kategorii wiekowej: klasy 0-III zwycięzcami zostali:
I miejsce - Aleksandra Wdowicz –wiersz "W zdrowym ciele, zdrowy duch" – kl.III
II miejsce – Dawid Woźniczka -wiersz „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – kl.III
III miejsce – Dawid Sadło – wiersz „Nie pal” - oddział przedszkolny
W kategorii wiekowej: klasy IV-VI
I miejsce – Julia Stasiak – wiersz „Używki” - klasa VI
II miejsce – Wiktoria Świderczuk – wiersz „Przepis na zdrowie” - klasa VI
III miejsce – Nikola Kucybała– wiersz „Narkotyk” - klasa VI
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki. Sponsorem nagród w szkolnym konkursie recytatorskim pt. "Zdrowo żyj!" była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rejowcu Fabrycznym.
Bezpośrednio po konkursie nastąpiła degustacja owoców.
      Następną akcją były drużynowe zadania, które przygotował SU pod okiem p. Moniki Dul, a trzeba było wykazać się znajomością melodii, tekstów piosenek, celnością w rzucie do tarczy, układaniem puzzli... Na zakończenie odbyło się ognisko, gdzie: uczniowie, nauczyciele i pracownicy wspólnie piekli kiełbaski, chlebek. Dzień był niezwykle udany!





KWIECIEŃ
WYCIECZKA DO WARSZAWY

      6 kwietnia roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami  udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Wcześnie rano, bo o 4.30 uczestnicy wyruszyli w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.
      Zwiedzanie Warszawy rozpoczęto od wizyty w niezwykle ważnym dla uczestników wycieczki obiekcie - Stadionie Narodowym. Tutaj spotkano się z przewodnikiem. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy udano się na trybuny na sam ich szczyt, z góry podziwiano ogrom tego obiektu.
      Kolejnym punktem naszej wycieczki było Stare Miasto, od razu wszyscy pomaszerowali pod Zamek Królewski. Podziwiano piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym, oglądano Kolumnę Zygmunta, Dzwon Zygmunta oraz Pomnik Syrenki Warszawskiej.
      Następnym najważniejszym punktem naszej wyprawy było Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Uczestnicy mieli okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.
      Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy byli bardzo zadowoleni z tej wycieczki. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.



PRZEDSTAWIENIE "TU RZĄDZI KOT"

      W dniu 9 kwietnia uczniowie w naszej szkole obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. "Tu rządzi kot" przygotowane przez aktorów z teatru "Kurtyna" w Krakowie.
      Spektakl ten to barwne, wypełnione muzyką przedstawienie, które w uroczy, zabawny, a zarazem prosty i adekwatny sposób, dostosowany realizacyjnie i treściowo do zróżnicowanego poziomu psychofizycznego młodych widzów, daje im możliwość poznania i zrozumienia podstawowych procesów społecznych, oraz wypracowania właściwego wobec nich modelu zachowania.
      Głównym bohaterem historii jest zaradny i dociekliwy kot, który próbuje zrealizować własne cele poprzez nieodpowiednie zachowanie. Szybko jednak orientuje się, że bycie niekulturalnym nie "opłaca się". Spektakl przekazuje wartości uniwersalne: zasady savoir-vivre`u, szacunku do starszych, właściwego zachowania się w miejscach publicznych, korzystania z telefonów komórkowych.



KONKURS "BRAINY KIDS"

      12 kwietnia nasi uczniowie: Ola Wdowicz, Dawid Woźniczka (kl.III) oraz Jakub Buda (kl.II) wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego "Brainy Kids" w Krasnem. Zajęli III miejsce. Do konkursu przygotowała uczniów pani Sylwia Mielnik.

GRATULACJE!




PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ

      Na zaproszenie Przewodniczącej Rady Rodziców pani Agnieszki Makowskiej odwiedził naszą szkołę pan Mariusz Kopniak, który jest doktorem nauk ekonomicznych, pracownikiem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jak również od wielu lat pracownikiem Krajowej Izby Rozliczeniowej. Pan Kopniak powiedział nam, że we wsi Wólka Kańska mieszkali jego dziadkowie, jest pasjonatem historii naszych okolicznych ziem, przeprowadził w naszej szkole bardzo ciekawą prelekcję, w której wzięli udział wszyscy uczniowie oraz mieszkańcy. Była to fascynująca podróż, opowieść o dziejach sąsiedniej wsi Kanie, gdzie usytuowany jest m.in. zabytkowy parafialny kościół pw. Apostołów Piotra I Pawła i MB Różańcowej, zbudowany wg projektu Włodzimierza Woyciechowskiego, amatora zdjęć, które na szczęście zachowały się do dzisiaj a które nasz gość nam pokazał... Spotkanie dla wielu było prawdziwą gratką, cudownie było posłuchać dawnych historii wplecionych w życie mieszkańców.



TEST WIEDZY O POLSCE

      24 kwietnia w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs pt. "Test wiedzy o Polsce", który został przeprowadzony na bazie popularnego teleturnieju "1 z 10". Organizatorkmi konkursu były p. Monika Dul i p. Elżbieta Kołodziej.
      Konkurs cieszył się popularnością wśród uczniów. Organizatorki, aby wyłonić z 17 chętnych uczniów 10 uczestników teleturnieju, musiały przeprowadzić wewnętrzne eliminacje.
      O godzinie 10:40 uczniowie przystąpili do I etapu teleturnieju. Każdy uczestnik po krótkiem przedstawieniu się otrzymał po dwa pytania sprawdzające wiedzę o Polsce. Do kolejnego etapu dostało się 8 uczestników. Ograniczony czas na udzielenie odpowiedzi (5 sekund po odczytaniu pytania) sprawił, że uczniowie czuli się jak uczestnicy prawdziwego telwizyjnego teleturnieju. Do finału przeszła Wiktoria Świderczuk ( zachowując trzy szanse), Bartłomiej Kądziela (zachowując dwie szanse) oraz Wiktoria Pawlak (zachowując jedną szansę). Po zażartej walce zwycięzcą finału okazała się Wiktoria Świderczuk. Pani Elźbieta Kołodziej, jako sponsor, wręczyła uczennicy główną nagrodę - zegarek.
      "Test wiedzy o Polsce" był doskonałą okazją na podsumowanie swojej wiedzy o ojczyźnie, która w bieżącym roku obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Pytania sprawdzały wiedzę o Polsce z zakresu historii, geografii i kultury.





  

  

  

  
V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

      25 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył się kolejny V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej "You can sing!" przygotowany przez p. Sylwię Mielnik. Konkurs miał na celu kształcenie wymowy i wzbudzenie zainteresowania językiem angielskim, propagowanie śpiewu jako formy wyrażania siebie, rozwijanie słownictwa oraz zintegrowanie uczniów z różnych szkół oraz środowiska nauczycieli uczących języka angielskiego.
      Jury oceniało uczestników w dwóch kategoriach: klasy I-III i klasy IV-VII.

Laureaci kategorii klas I - III:
I miejsce - Aleksandra Wdowicz
II miejsce - Oliwia Zalichta
III miejsce - Jakub Kaniewski

Laureaci kategorii klas IV - VII:
I miejsce - Patrycja Frania
II miejsce - Nikola Kucybała
III miejsce - Weronika Sobieraj i Weronika Kozak

GRATULACJE!

           


"KOCHANA MA POLSKO, OJCZYZNO JEDYNA..."

      Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie klasy V i VI w dniu 26 kwietnia zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z Konstytucją 3-Maja.
      Konstytucja 3 - ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą.
      Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.


"JESTEM BEZPIECZNY"

      W dniu 27 kwietnia nasi uczniowie: Amelia Papurzyńska, Oskar Denis i Bartłomiej Kądziela wzięli udział w Gminnym Konkursie Prewencyjnym "Jestem Bezpieczny", który odbył się w Świetlicy w Lisznie. Musieli zmierzyć się z 20 pytaniami jednokrotnego wyboru. Głównym celem tego konkursu prewencyjnego było upowszechnienie wiedzy o różnorodnych zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w codziennym życiu i nabycie przez nich umiejętności ich unikania, radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych oraz zapobieganie przestępczości i demoralizacji nieletnich. Nasi uczniowie wg zdobytych punktów zajęli II miejsce.

GRATULACJE!


ŚWIĘTO 1 KOŁOBRZESKIEGO BATALIONU ZMECHANIZOWANEGO w CHEŁMIE

      W dniu 27 kwietnia uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się do Chełma aby wspólnie świętować do Jednostki Wojskowej, gdzie odbył się "Dzień Otwartych Koszar". 1 Kołobrzeski Batalion Zmechanizowany obchodził w ten dzień swoje święto. Dla żołnierzy był to czas szczególny - czas odznaczeń i wyróżnień, a także prezentacji swojego sprzętu i umiejętności. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 tuż po mszy świętej, na placu manewrowym odbyła się defilada, jak również pokazy musztry paradnej w wykonaniu  żołnierzy 1kbz oraz Sekcji Musztry Paradnej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. W programie zobaczyliśmy pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego, wozy bojowe, pokazy broni oraz Szwadron Rekonstrukcyjny Oddziału Kawalerii II Rzeczypospolitej, Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej. Był także pokaz walki wręcz.
      Na koniec na uczniów czekały atrakcje w postaci waty cukrowej, ściany spinaczkowej oraz różne dmuchańce.


KONKURS POWIATOWY "BEZPIECZNIE NA WSI MAMY - UPADKOM ZAPOBIEGAMY"

      W dniu 27 kwietnia nasza uczennica Wiktoria Woźniczka odebrała nagrodę i dyplom za zajęcie I miejsca w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy". Uczennicę do konkursu przygotowała p. Beata Wdowicz.
      Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzacja Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem "Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy", które ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania najczęściej występującym w gospodarstwach rolnych wypadkom – upadkom osób.

GRATULACJE!




MAJ
"PROMENADA PIOSENKI"

      W dniu 11 maja dwie nasze uczennice wzięły udział w IV Powiatowym Konkursie "Promenada Piosenki" organizowanym w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr3 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie.
      Konkurs był podzielony na różne kategorie. W kategorii klas I-III Ola Wdowicz zajęła trzecie miejsce, natomiast w kategorii klas IV-VI Julia Stasiak otrzymała wyróżnienie. Uczestników do konkursu przygotowała p. Agnieszka Smerdel.

GRATULACJE!


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY W PAWŁOWIE

      Dnia 14 maja 2018 r. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej: Jakub Buda, Paweł Palonka oraz Dawid Woźniczka wzięli udział w VII Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym pt. "Legendy polskie". Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół w Pawłowie. Udział w konkursie wzięli także uczniowie ze szkoły filialnej w Krasnem, Lisznie, Kaniem i Pawłowie. Nasi uczniowie zajęli III miejsce. Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz integracja społeczna szkół z gminy Rejowiec Fabryczny. Naszych uczniów do konkursu przygotowała p. Agnieszka Smerdel.

GRATULACJE!


JAK ROZWESELIĆ ZIEMIĘ?

      Dnia 17 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole Dzień Ekologa połączony z Dniem Ziemi, który przygotowali uczniowie klasy IV i VI pod opieką p. Eli Kołodziej. W tym dniu odbył się apel, na którym zaprezentowano inscenizację pt. "Jak rozweselić Ziemię". Wszyscy uczniowie byli ubrani na bardzo kolorowo, a w szczególności preferowany był strój w kolorowe kwiaty, kwiatuszki...
      Uczniowie prezentowali ekologiczne postawy zachowań w swoim środowisku, segregowali śmieci, które wcześniej sami rozrzucili, przyporządkowali śmieci do konkretnych worków w danym kolorze.
      Na zakończenie wszyscy z wielką radością odśpiewali piosenkę "SOS Ziemia wzywa ludzi". WSZYSCY się cieszymy, że Ziemia ozdrowiała i rozweseliła się!


II MEMORIAŁ im. ZBIGNIEWA SZCZEPAŃSKIEGO

      Dnia 21 maja na Stadionie Miejskim w Rejowcu Fabrycznym odbył się II Memoriał im. Zbigniewa Szczepańskiego - zasłużonego propagatora sportu i mieszkańca miasta. Organizatorem biegu była Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym, a honorowy patronat objął Burmistrz Miasta pan Stanisław Bodys.
      W imprezie uczestniczyły reprezentacje okolicznych szkół: Rejowca Fabrycznego, Rejowca, Liszna, Pawłowa, Wólki Kańskiej i Kaniego oraz przyjaciele i byli wychowankowie trenera Zbigniewa Szczepańskiego.
      Biegi odbywały się w trzech kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców oraz bieg główny, w którym pobiegli dorośli. Wszyscy uczestnicy Memoriału otrzymali pamiątkowe medale, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc, w każdej kategorii wiekowej, puchary. Zawody zakończyły się słodkim poczęstunkiem.
      Nasza uczennica Julia Borys zajęła II miejsce w kategorii klas IV.

GRATULACJE!


GMINNY TURNIEJ SPRAWNOŚCIOWY

      W dniu 29 maja w Zespole Szkół w Lisznie odbył się Gminny Turniej Sprawnościowy dla uczniów klas I-III szkoly podstawowej. W turnieju udział wzięli uczniowie naszej szkoly. Celem turnieju byla promocja sportu wśród dzieci, integracja uczniów szkół z terenu Gminy Rejowiec Fabryczny, a także dobra zabawa. I tej nie brakowalo bowiem wszyscy uczestnicy bawili siç wspaniale i z uśmiechem na twarzy przystępowali do każdej kolejnej konkurencji. Uczniowie naszej szkoly po zaciętej walce w klasy?kacji końcowej zajęli ostatecznie III miejsce. Drużyna wystąpiła w składzie: Paulina Mielniczuk, Jakub Buda, Hubert Kniażuk, Wiktoria Woźniczka, Pawel Palonka, Aleksandra Wdowicz, Dawid Woźniczka.




CZERWIEC
DZIEŃ RODZINY

      4 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Rodziny. Uroczystość pod kierunkiem p. Agnieszki Smerdel i p. Anety Wójcik rozpoczęli uczniowie klas 0-3 przedstawieniem "Rodzina na dobre i na złe". Dzieci swoją miłość i wdzięczność do rodziców wyrazili również w piosenkach i tańcach. Po części artystycznej najmłodsi wręczyli rodzicom upominki. Następnie przy udziale rodziców i uczniów naszej szkoły odbył się teleturniej "Kocham Cię Polsko".
      Kolejnym punktem uroczystości były zawody sportowe, w których rodzice i dzieci mogli wykazać swoją sprawność fizyczną. Zmagania sportowe zakończyły się rozdaniem drobnych upominków dla zwycięzców i uczestników. Ostatnim punktem obchodów Dnia Rodziny był poczęstunek i wspólne pieczenie kiełbasek. Zabawa była bardzo udana i pokazała, że warto spędzać czas z rodziną.


WYSTAWA

      4 czerwca otworzyliśmy wystawę prac plastycznych uczniów klas II-VI pt. "Nasza Ojczyzna" w związku zbliżającym się 100-leciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Prace uczniowie wykonali pod okiem p. Beaty Wdowicz.
     


CYFROWO BEZPIECZNI

      W dniu 6 czerwca uczniowie klasy VI zaprezentowali swoją pracę wszystkim uczniom i nauczycielom, którą wykonali na zajęciach komputerowych.

Więcej informacji w zakładce: CYFROWO BEZPIECZNI




JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!

      Nasza szkoła w dniu 8 czerwca wzięła udział w III edycji największej akcji czytelniczej w Polsce pn.: "Jak nie czytam, jak czytam". O co chodzi? Po prostu chcemy dać każdemu uczniowi okazję, by miło sobie poczytał w gronie koleżanek i kolegów. Każdy to, na co ma ochotę, dla rozrywki, bez dorabiania wielkiej filozofii i z radości z czytania. Niech czytanie kojarzy się pozytywnie – jako relaks, czas wolny, rozrywka, niech czyta uczeń, nauczyciel...



CZWARTKI LEKKOATLETYCZNE EDYCJA 2017/2018

      W roku szkolnym 2017/2018 odbyla się kolejna edycja czwartków lekkoatletycznych organizowanych przez Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. W edycji tej udział wzięli uczniowie naszej szkoły, którzy rywalizowali na zawodach w Chełmie. Jesienią rozegrano zawody dwa razy, wiosną odbyło się pięć startów. Na koniec zmagań rozegrano finał miejski, na którym udekorowano najlepszych zawodników w poszczególnych konkurencjach z podziałem na kategorie wiekowe. Najlepiej z naszych uczniów zaprezentowali się skoczkowie wzwyż, którzy w końcowej klasyfikacji zdobyli aż trzy medale. Jako pierwsza do podium zaproszona została Julia Borys, która zajęła II miejsce w kategorii klas IV. W tej samej kategorii na tym samym stopniu podium stanął Marcin Palonka. Ostatni medal zdobył Bartłomiej Kądziela, który zajął III miejsce w klasyfikacji końcowej w kategorii chlopców klas VI.

Miejsca pozostałych uczniów:
Klasy IV i młodsi:
Mateusz Naróg: 60m - X msc., skok W dal XXVII msc., Pileczka palantowa XV msc.,
Dawid Woźniczka: 60m - XV msc., Piłeczka palantowa XXIII msc.,
Kacper Mielniczuk: 300m - VIII msc., Piłeczka palantowa V msc.,
Paweł Palonka: 300 m - XXV msc., Piłeczka palantowa XVIII msc.,
Marcin Palonka: 30_0 m - XXX msc., Piłeczka palantowa XXV msc.,
Julia Borys: 300m - X msc., 600m- IX msc.;

Klasy V:
Kacper Błaszczuk: 60m- VII msc., Piłeczka palantowa XI msc.,

Klasy VI:
Julia Stasiak: skok w dal- XX msc.,
Nikola Kucybała: skok w dal- XXIV msc.,
Wiktoria Świderczuk skok w dal XXXVII msc., 60m- XXXVI msc.
Cenkała Natalia: skok w dal- XXXVI msc., Skok Wzwyz VIII msc.,


FESTYN "BEZPIECZNE WAKACJE"

      Nasi uczniowie w dniu 15 czerwca wzięli udział w Gminnym Festynie pod hasłem "Bezpieczne wakacje" w Pawłowie.Organizatorem festynu była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rejowcu Fabrycznym przy współpracy z GOK w Pawłowie oraz Szkołą Podstawową w Pawłowie.
      Celem imprezy było przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw wakacyjnych, prac polowych, poruszania się po drogach, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznanie z pracą funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei oraz ratowników medycznych, promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego oraz integracja dzieci poprzez wspólną zabawę.
      Uczniowie wysłuchali prelekcji, które wygłosili przedstawiciele: Policji, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Straży Ochrony Kolei oraz Stacji Ratownictwa Medycznego.
      Uczestnicy brali również udział w grach i zabawach sportowych.




UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

      W dniu 22 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018, które rozpoczęliśmy od mszy św. w kapliczce w Wólce Kańskiej. Następnie udaliśmy się do budynku szkoły na rozdanie świadectw. Rozpoczęliśmy od zmiany pocztu flagowego następnie głos zabrała dyrektor Edyta Woźniczka. Uczniowie otrzymali nagrody za wyniki w nauce, za udział w wielu konkursach... To wszystko dzięki swojej ciężkiej pracy ale i pracy oddanych im nauczycieli.
      Pani Dyrektor wszystkim nauczycielom, pracownikom serdecznie podziękowała za wspólną pracę, jak również tym wszystkim, którzy zaangażowali się w działalność szkoły. Na zakończenie miły akcent w postaci prezentacji multimedialnej stworzonej przez klasę VI, z którą się rozstaliśmy... :(
      Nie mniej życzymy wszystkim udanych, bezpiecznych wakacji!





FESTYN CHARYTATYWNY W PAWŁOWIE

      W dniu 1 lipca nasze uczennice oraz nauczyciele wzięli aktywny udział w festynie charytatywnym pod hasłem: "POMÓŻMY WYBUDZIĆ BEATĘ ADAMIEC". Akcja odbyła się na rynku w Pawłowie a miała na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie i intensywną rehabilitację mieszkanki naszej gminy, która zapadła w śpiączkę po urodzeniu dziecka.
Nasze uczennice przygotowywały się do występu pod koniec czerwca pod okiem p. Agnieszki Smerdel.

        



Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej