Menu

   LISTOPAD
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

      W dniu 6 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Przedszkolaki oraz uczniowie tego dnia przyszli do szkoły w przepięknych strojach, które zostały zaprezentowane podczas przejścia po czerwonym dywanie w rytm piosenki "Witajcie w naszej bajce". Następnie uczestnicy obchodów wysłuchali baśni pt. "Kopciuszek" odczytanej przez szkolnego bibliotekarza p. Anetę. Ponadto dzieci w grupach wybranych losowo rozwiązywały zagadki słowno-obrazkowe, pomagały Kopciuszkowi oddzielić groch od ryżu oraz wzięły udział w zabawie "Jaka to melodia?" polegającej na rozpoznawaniu utworów muzycznych ze znanych bajek. Ta zabawa cieszyła się największym zainteresowaniem, a dzieci wykazały się dużą wiedzą w tym zakresie. Najmłodsi wykonali również piękne prace plastyczne pt." Mój ulubiony bohater bajkowy", które zostały wyeksponowane na gazetce ściennej. Podczas obchodów uczniowie w tajnym głosowaniu wyłonili zwycięzców z poszczególnych klas na najpiękniejszy strój. Zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnym upominkiem. Dodatkowo uczniowie przebrani w stroje tego dnia nie byli odpytywani. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wykonali pamiątkowe zdjęcia grupowe i indywidualne na ściance przygotowanej specjalnie na tę okazję, a przedszkolaki dalej bawiły się podczas zabawy tanecznej.
      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Ich celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła, oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia.

ZAELEKTRYZOWANI

      W dniu 7 listopada odwiedziła naszą szkołę grupa "Zaelektryzowani", która przeprowadziła niecodzienną lekcję pt. "Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne". W ramach tego niezwykłego spektaklu na uczniów czekały m.in. takie atrakcje jak: napięcie powierzchniowe, zabawy z helem i ciekłym azotem, nietypowe spalanie metanu, ogniotrwały papier, poduszkowiec czy też lornetki zmieniające percepcję. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie badali prawdziwość teorii fizycznych i chemicznych, które mieli możliwość doświadczyć na własnej skórze. Przeprowadzone eksperymenty fizyczne i chemiczne były wspaniałą zabawą połączoną z nauką.      

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      W naszej szkole 9 listopada odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczestnicząc corocznie w obchodach tego święta dajemy wyraz szacunku dla Tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Uczniowie klas 4 - 6 pod kierunkiem pani Irminy Trojnary przypomnieli o 123 latach niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć wiersze oraz utwory muzyczne o tematyce patriotycznej. Akademię zakończyło przemówienie pani dyrektor, która przypomniała o potrzebie pielęgnowania pamięci i wolnej Ojczyźnie w której żyjemy.      

XVI ULICZNE BIEGI NIEPODLEGŁOŚCI

      10 listopada odbyły się w Pawłowie XVI Uliczne Biegi Niepodległości. Zawody organizowane dla uczczenia kolejnych rocznic uzyskania niepodległości przez Polskę. Równie ważnym pretekstem była promocja biegania jako najtańsza i najprostsza forma dbania o zdrowie fizyczne.
      Nasi uczniowie przywieźli dyplomy i medale:
          Wojciech Mikulski - kategoria klasy "0" za zajęcie II miejsca,
          Jowita Bąk - kategoria dziewczęta klas "II" za zajęcie II miejsca,
          Lena Pasieczna - kategoria dziewczęta klas "III" za zajęcie III miejsca,
          Bartosz Iwaniuk - kategoria chłopcy klas "VI" za zajęcie III miejsca.
      Organizatorem tegorocznych biegów byli: Szkoła Podstawowa w Pawłowie, UKS "START" Pawłów.

"HERBATKA DLA SENIORA" - OBCHODY OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA SENIORA 2023

      W dniu 14 listopada przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z panią Justyną Krupą i panią Agnieszką Makowską - sołtyską Wólki Kańskiej, odwiedzili najstarszych mieszkańców miejscowości. Każdy z obecnych w domu seniorów wraz z życzeniami otrzymał herbatę. W ten sposób społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody Światowego Dnia Seniora, które w tym roku przypada na dzień 14 listopada. Święto ma na celu m.in. docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, zwiększyć integrację międzypokoleniową czy popularyzować ich udział w życiu kulturalnym.

ŚLUBOWANIE KLASY 1

      Jedną z najpiękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej. Uczniowie klasy pierwszej 15 listopada przeżyli swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest ślubowanie na ucznia pierwszej klasy. Pierwszoklasiści w obecności swoich najbliższych rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
      Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Wielka kredką, jak czarodziejską różdżką dotykała ramion uczniów. Nie obyło się też bez upominków od starszych kolegów i koleżanek oraz pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

BEZPIECZNI W SIECI

      W dniu 15 listopada w klasach IV-VI został przeprowadzony przez p. Barbarę Czyż program profilaktyczny, nt. "Bezpieczni w sieci" zrealizowany w ramach współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rejowcu Fabrycznym.
      Celem tego programu jest m.in.upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, kształtowanie właściwych postaw wobec praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych w sieci, kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka, rozwijanie umiejętności korzystania z technologii informacyjno - komunikacyjnych...
      Świadomy użytkownik Internetu jest mniej narażony na negatywne konsekwencje korzystania z sieci, a odpowiedzialne i etyczne korzystanie z nowych technologii przyczynia się do budowania lepszego, bezpieczniejszego środowiska online dla nas wszystkich.

WIZYTA STRAŻAKÓW Z OSP KSRG W KANIEM

      W dniu 17 listopada naszą szkołę odwiedzili strażacy z OSP KSRG w Kaniem. Przeprowadzili prelekcję nt. "Bezpieczeństwo w domu i na drodze". Omówili zasady dzwonienia na numery alarmowe, jak powinno się dzwonić, co przekazywać operatorom głównego numeru alarmowego 112. Szczególnie zwrócili uwagę, że nie można samemu rozłączać rozmowy telefonicznej, robimy to dopiero po decyzji operatora. Następnie przypomnieli jak zachowujemy się w razie zagrożenia w szkole, domu i na drodze. Omówili także temat zagrożeń pożarowych: zasady postępowania w sytuacji kryzysowej, zawiadamianie straży pożarnej o zdarzeniu. Opowiedzieli o służbie jaką społecznie pełnią strażacy ochotnicy Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i czym różnią się od strażaków OSP.
      Zwrócili uwagę, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych, powodzi, prowadzi również wiele innych działań na rzecz społeczeństwa dbając o bezpieczeństwo mieszkańców wsi i miast. Interwencje te często są bardzo niebezpieczne i wymagają niezwykłej odwagi.
      Następnie zaprosili do współpracy na rzecz potrzebujących w okresie świąt Bożego Narodzenia - w tym roku zorganizowali akcję zbiórki dla dzieci i młodzieży z Chełmskiego Centrum Pomocy Dzieciom i Rodzinie w Chełmie.
      Spotkanie było bardzo ciekawe, uczniowie zasypywali młodych strażaków nurtujących ich pytaniami, bardzo ciekawi ich trudnej pracy w niesieniu pomocy nie tylko ludziom ale i zwierzętom, usuwaniu szkód, które były wynikiem pogody. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały od gości opaski oraz breloczki odblaskowe.
      Serdecznie dziękujemy za współpracę i pomoc w realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem uczniów.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

      W dniu 20 listopada w szkole obchodzono Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji odbyło się spotkanie z Rzecznikiem Praw Ucznia, który przedstawił dzieciom ich prawa w oparciu o film edukacyjny. Każde prawo zostało szczegółowo omówione, podano przykłady łamania praw dziecka oraz wskazano dzieciom jak należy się w takiej sytuacji zachować i u kogo szukać wsparcia. Ponadto uczniom został przypomniany numer telefonu zaufania 800 12 12 12 do Rzecznika Praw Dziecka.
      Następnie uczniowie podzieleni na kilkuosobowe zespoły mieli za zadanie prawidłowo przyporządkować prawa dziecka do podanych zdań. Uczniowie z tym zadaniem poradzili sobie doskonale. W ramach spotkania Rzecznik przygotował gazetkę tematyczną, przedstawiającą najważniejsze prawa każdego dziecka.
      Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor wręczyła wszystkim uczestnikom balony z napisem "20 listopada, Dzień Praw Dziecka".

WYCIECZKA DO LUBLINA

      W dniu 21 listopada uczniowie klas IV- VI wzięli udział w wycieczce szkolnej do Lublina. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w kinie, gdzie uczniowie obejrzeli film pt. "Kajtek Czarodziej". Główny bohater filmu, Antek przedstawia świat sprzed wielu lat, ale pokazane w nim tematy, zachowania, relacje są ponadczasowe. Historia chłopca, który odkrył w sobie niezwykłe moce i myśli, że dzięki którym pokona trudności i rozwiąże wszystkie problemy.
      Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Parku Trampolin "Strefa Wysokich Lotów". To miejsce, gdzie znajdują się różnego rodzaju trampoliny oraz basen z gąbkami. Przed wejściem na główną halę uczniowie zostali zapoznani z regulaminem obiektu, a także mieli małą rozgrzewkę pod czujnym okiem profesjonalnego trenera. Po rozgrzewce uczestnicy wycieczki wykonywali ciekawe ćwiczenia, grali w zbijaka, a nawet próbowali robić salta. Czas spędzony na trampolinach okazał się dla wszystkich niezwykle ciekawą lekcją wychowania fizycznego.
      Celem wycieczki była integracja uczniów klas IV-VI, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

      Dnia 22 listopada koordynatorki programu wychowawczo - profilaktycznego – pani Monika Kotlarz oraz pani Justyna Krupa przeprowadziły w naszej szkole obchody z okazji Dnia Życzliwość.
      Na początku spotkania panie wspólnie z uczniami i dziećmi z oddziału przedszkolnego przeprowadziły doświadczenie, podczas którego omówione zostało zagadnienie "Co dzieje się z ludzkim mózgiem, gdy słyszy negatywne i obraźliwe słowa pod swoim adresem". Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia uczniowie opisywali jaka jest osoba nieżyczliwa i jakich słów używa. Następnie uczniowie opisywali jaka jest osoba życzliwa i jakich powinna używać słów.
      Na zakończenie wszyscy stojąc w kręgu podali sobie poprzez uściśnięcie dłoni "promyk życzliwości".

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      W dniu 25 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia najmłodsi mogli przynieść ze sobą swoje ulubione maskotki. Przedszkolaki podczas zabaw porannych przedstawiły swoje pluszaki. Ponadto dzieci odwiedził wspaniały gość - p. Aneta Psujek, pracownik Biblioteki Publicznej w Lisznie. Pani Aneta przeczytała dwie bajki, w których głównymi bohaterami były misie.
      Dodatkowo pani dyrektor Edyta Dul wręczyła prezenty wszystkim uczestnikom w formie misiowych breloków wykonanych na drukarce 3D. Dodatkowo wszyscy zostali poczęstowani pysznymi ciasteczkami Lubisie. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia grupowe.
      Przedszkolaki wykonały prace plastyczne pt. "Mój Miś". W czasie spotkania nie zabrakło wspólnych zabaw muzyczno - ruchowych przy piosenkach "Dwa misie" i "Jadą misie".
      Ten dzień przebiegł w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, a uczestnikom sprawił wiele radości i dostarczył miłych wrażeń.

ZABAWA ANDRZEJKOWA 2023

      Dnia 28 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. Jej celem była integracja dzieci z oddziału przedszkolnego z uczniami ze szkoły podstawowej oraz gronem pedagogicznym.
      Podczas wydarzenia można było także brać udział w takich zabawach jak "krzesełka" oraz taniec z balonem.
      Kolejnym punktem andrzejek był poczęstunek, gdzie każdy uczestnik mógł spróbować ciasta przygotowanego przez rodziców przedszkolaków i uczniów ze szkoły podstawowej.
      W trakcie zabawy nasza Rada Rodziców zorganizowała loterię fantową, z której zebrane środki w kwocie 450 zł zostały przeznaczone na rehabilitację Błażeja, ucznia ZS w Siedliszczu.
      Czas spędzony na zabawie minął błyskawicznie a udział w atrakcjach na pewno pozostawi niezapomniane wspomnienia w sercach uczestników.
      Nad przygotowaniem zabawy andrzejkowej czuwały panie Agata Maraszek, Beata Ładna oraz Joanna Zduńczuk.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej