Menu

   LISTOPAD
ANDRZEJKI

      Dnia 29 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Pierwszym punktem była loteria fantowa, której dochód uczniowie przekazali na zakup książek do biblioteki. Następnie pani prowadząca Iwona Poturaj na przystrojonej sali gimnastycznej przywitała uczniów, nauczycieli oraz przybyłych rodziców życząc zgromadzonym miłej zabawy.
      Na początek uczniowie wzięli udział we wróżbie andrzejkowej polegającej na wylosowaniu ukrytego pieniążka w papierku od cukierka w celu wyłonienia osoby, która będzie bogata w przyszłości. Po wróżbie prowadząca zaprosiła uczniów i wszystkich obecnych do zabawy tanecznej. W czasie trwania tej zabawy odbyły się konkursy - taniec na gazecie oraz taniec z balonem. Miłym akcentem był również słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców."ŚW. JAN PAWEŁ II – 100 LAT OD NARODZIN WIELKIEGO POLAKA"

      Do Powiatowo - diecezjalnego konkursu literacko - plastycznego, organizowanego przez Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu, zgłoszono prace następujących uczennic: Wiktoria Woźniczka kl. IV, Aleksandra Wdowicz kl. V oraz Paulina Mielniczuk kl. IV w kategorii: szkoła podstawowa, klasy IV - VII: "Św. Jan Paweł II – 100-lecie urodzin" znaczek pocztowy.
      Laureatką konkursu została Wiktoria Woźniczka, która odebrała nagrodę w dniu 27 listopada uczennice do konkursu przygotowała p. Agnieszka Remiś.DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      Dnia 25 listopada w Oddziale dzieci obchodziły święto pluszowego misia. Tego dnia w przedszkolu gościły misie i maskotki przyniesione przez dzieci. Na początku nauczyciel przedstawił dzieciom krótką historię obchodów tego święta. Następnie dzieci wraz ze swoimi pluszakami wzięli udział w wielu zabawach m.in. w ćwiczeniach porannych, w zabawie "Gdzie się schował miś?". Podczas pogadanki dzieci wymieniały w jakich bajkach i książkach głównymi bohaterami są misie. Następnie odczytano bajkę "Przygody Kubusia Puchatka". Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczna pt. "Portret Misia".DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

      Dnia 22 listopada opiekun Samorządu Uczniowskiego – pani Monika oraz Rzecznik Praw Ucznia - pani Justyna Krupa przeprowadziły w szkole obchody z okazji Dnia Życzliwość.
      Na początku spotkania wyświetlono uczniom i dzieciom z oddziału przedszkolnego film animowany pt. "Mr Indifferent - Pan Obojętny". Na podstawie filmu przeprowadzono z uczniami warsztaty. Uczniowie poprzez wylosowanie jednej spośród trzech kolorów karteczki zostali podzieleni na grupy. Każda grupa otrzymała zadanie. Zadaniem pierwszej grupy było opisać jaka jest osoba życzliwa. Druga grupa miała opisać jaka jest osoba nieżyczliwa. Zadaniem grupy trzeciej było wskazać zachowania osoby życzliwej. Każda grupa po wykonaniu plakatu informującego musiała go omówić.
      Następnie uczniowie obejrzeli krótki spot reklamowy pt. "The Lunchbox - pudełko na śniadanie" ukazujący ogromną życzliwość wśród dzieci.
      Na zakończenie w celu przeprowadzenia zabawy "Tajemniczy życzliwy", uczniowie klas I-III wylosowali imiona swoich kolegów i koleżanek, dla których mają być przez kolejny tydzień w tajemniczy sposób życzliwy. Następnie uczniowie będą musieli wskazać kim była osoba dla nich życzliwa. Natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego mają za zadanie narysować sobie nawzajem laurki.RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI

      Dnia 21 listopada koordynatorzy Programu Profilaktyczno - Wychowawczego, pani Monika Kotlarz i pani Justyna Krupa, w ramach akcji "Rzuć palenie razem z nami" przeprowadzili prelekcję na temat szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych.
      Na początku spotkania koordynatorzy zadali kluczowe pytanie: "Co dymi?". W wyniku wypowiedzi uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego ustalono, że oprócz dymu spalinowego, dymu z kominów i fabryk, dymią także papierosy. Przeprowadzono z uczniami rozmowę na temat szkodliwość nikotyny, którą wdychają czynni palacze oraz jak bardzo narażeni na szkodliwości dymu tytoniowego są bierni palacze. Na potwierdzenie rozmowy prowadzące wyświetliły film edukacyjny przedstawiający doświadczenie, które pokazuje co dzieje się z naszymi płucami w wyniku palenia papierosów.
      Na zakończenie wspólnie ustalono co możemy zrobić, gdy inne osoby przy mnie palą.ŚLUBOWANIE KLASY I

      Dnia 20 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.
      Wszystkich zebranych w przystrojonej sali gimnastycznej powitała pani dyrektor Edyta Woźniczka.
      Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej znaleźli się "W krainie ślubowania", gdzie zaproszona dobra wróżka obdarowała ich: darem przyjaźni, uśmiechu, życzliwości, pracowitości oraz ostrożności. Niestety pojawiła się zła wróżka, która obrażona, że jej nie zaproszono zamieniła dzieci w żółtodzioby. Żeby pozbyć się dziobów musieli odwiedzić różne krainy i wykonać trudne zadania, które wykonali bardzo dobrze! Tym samym wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".
      Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor kolorowym ołówkiem. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Kańskiej. Dowodem były dyplomy pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez wychowawczynię.
      Najmłodsi otrzymali wspaniałe pomoce dydaktyczne od starszych kolegów - uczniów klasy II oraz prezenty od rodziców.
      Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.WYCIECZKA DO PAWŁOWA

      Dnia 19 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie naszej szkoły się na szkolną wycieczkę do Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie. Głównym celem wycieczki, a zarazem najciekawszą atrakcją były zajęcia garncarskie prowadzone przez garncarza Pana Leszka Kiejdę. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca garncarza oraz jakie narzędzia są niezbędne do wykonywania tego zawodu. Następnie uczniowie mogli usiąść przy kole garncarskim i samodzielnie tworzyć gliniane dzieła oraz lepić z gliny. Po zakończonych warsztatach uczestnicy wycieczki podziwiali eksponaty w muzeum garncarskim, a także wysłuchali krótkiej historii powstania garncarstwa w miejscowości Pawłów.
      Kolejnym punktem wycieczki była prelekcja w bibliotece. Uczniowie dowiedzieli się jaka literatura się tam znajduje, jak należy zachowywać się w bibliotece oraz jak dbać o wypożyczone książki. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom wybrane książki oraz zadawała zagadki co sprawiło najmłodszym wielką radość.
      Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili miejscowy hotel Regent gdzie wspólnie zjedli obiad. Organizatorkami wycieczki były pani Justyna Krupa i Monika Kotlarz.VI DIECEZJALNY KONKURS PLASTYCZNY

      W dniu 14 listopada w Gminnym Przedszkolu w Wierzbicy odbyło się uroczyste podsumowanie VI Diecezjalnego Konkursu Plastycznego "Najpiękniejsza opowieść biblijna", pod patronatem: Lubelskiego Kuratora Oświaty i Wójta Gminy Wierzbica w którym wzięły udział nasze dzieci z oddziału przedszkolnego.
      Nikola Dudek zajęła I miejsce, Lena Pasieczna i Grzegorz Krupa otrzymali wyróżnienia. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
      Organizacją szkolnego etapu konkursu oraz zgłoszeniem dzieci zajęła się katechetka pani Agnieszka Remiś.

GRATULACJE !"NIECH ŻYJE POLSKA NIEPODLEGŁA !"

      Dnia 13 listopada o godzinie 9.45 odbyła się uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie z klas: IV, V i VI zaprezentowali, przedszkolakom, pozostałym uczniom i nauczycielom inscenizację przybliżającą historię naszej Ojczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem czasu zaborów i pierwszej wojny światowej.
      W przygotowanie inscenizacji zaangażowane były Panie: Elżbieta Ozga (scenariusz i rekwizyty), Beata Wdowicz (dekoracje), Monika Kotlarz (opiekun samorządu szkolnego – przygotowanie pocztu flagowego).
      Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przedstawili rozmowę babci z wnuczką, w której starsza pani opowiada o czasach zaborów, powstań i I wojny światowej, w obrazowy sposób pokazali, jak zaborcy zniewolili Polskę, a następnie jak odzyskała ona wolność. Wychowankowie naszej szkoły recytowali patriotyczne wiersze, zaś uczennica klasy V Aleksandra Wdowicz zaśpiewała piosenkę "Poszłabym do wojska". Przygotowane stroje i dekoracje pozwalały na lepszy odbiór treści przedstawienia i determinowały głębszą refleksję nad istotą Dnia Niepodległości dla obecnych pokoleń.
      Po przedstawieniu wszyscy zebrani wyszli w nastroju zadumy nad losem Ojczyzny i jednoczesnej satysfakcji ze świadomości życia w niepodległym kraju. Można stwierdzić, iż inscenizacja skłaniała zebranych do refleksji, a przedstawione treści w rzetelny sposób prezentowały istotę tak ważnego dla każdego Polaka i patrioty święta, jakim jest dzień 11 listopada.XIV ULICZNE BIEGI NIEPODLEGŁOŚCIOWE

      8 listopada uczniowie klas: I - VI wzięli udział w XIV Ulicznych Biegach Niepodległościowych w Pawłowie. Impreza rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pamiątkową tablicą, założoną w 2018 roku z okazji 100 –lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
      W pierwszych biegach udział brali najmłodsi zawodnicy - grupa przedszkolna biegła 100 metrów, uczniowie klas I - II 200 metrów, uczniowie klasy III z podziałem na grupę chłopców i dziewczynek - 300 metrów.
      Kolejnym punktem imprezy sportowej były biegi uczniów klas IV - VIII. W tej grupie wiekowej wszyscy uczestnicy biegali zgodnie z podziałem na grupy żeńskie i męskie. Uczennice i uczniowie klasy IV i V mieli do pokonania dystans 400 metrów, uczennice i uczniowie klasy VI - 600.
      Spotkanie zakończyło się ceremonią dekoracji zwycięzców, poprzedzoną wspólnym odśpiewaniem hymnu. Nasza szkoła może się pochwalić sukcesem uczennicy Julii Borys z klasy VI, która zdobyła brązowy medal w swojej kategorii wiekowej.

GRATULACJE!"PAN KOMETA"

      7 listopada w naszej szkole gościliśmy mobilne planetarium "Pan Kometa". W kopule sferycznej uczniowie przeżyli niezapomniane chwile i poznali kosmos od strony której nie znali.
      "PAN KOMETA" jest innowacyjnym narzędziem edukacyjnym, które daje olbrzymie możliwości popularyzacji astronomii. Planetarium służy do wyświetlania filmów na wewnętrznej powierzchni sferycznej. Dzięki kopule sferycznej, zastosowanej do wyświetlania seansu, uczestnicy mieli możliwość "przeniesienia się" w czasie i przestrzeni. Projekcja pod kopułą sferyczną umożliwiła rozwijanie kreatywności oraz wyobraźni przestrzennej. Dzięki metodom audio-wizualnym "PAN KOMETA" mógł efektywniej przekazywać widzom wiedzę i umiejętności z zakresu szeroko pojętej Astronomii.
      Rozmiar przenośnej kopuły planetarium to 5 m średnicy i 3 m wysokości. W planetarium mieści się ok. 20 dzieci lub 10-16 osób dorosłych, pokaz trwał około 45 minut.
      Wszyscy na długo zapamiętają bardzo ciekawą wizytę mobilnego planetarium ”Pan Kometa”.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej